Çin'de Güncel Gelişmeler (Ocak 2022)

                                                      (Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Dünyanın en büyük ticaret anlaşması RCEP yürürlüğe girdi; ABD ve AB’nin içerisinde yer almadığı dev bölgesel ekonomik ortaklık anlaşması RCEP yürürlüğe giriyor, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği – ASEAN Sekreterliği yaptığı açıklamada; ASEAN Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen RCEP (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması) görüşmelerinde sona gelindiği, RCEP’in Avustralya, Brunei, Kamboçya, Çin, Japonya, Laos, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland ve Vietnam için yürürlüğe girdiğini, Güney Kore’de ise 1 Şubat 2022’de yürürlüğe gireceğini duyurdu.

RCEP, 15 ülke ve 2,1 milyarlık nüfusu kapsıyor. Küresel gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 30’una tekabül ediyor. Bölgesel ticaret koşullarını düzenleyen ve üye ülkelerin karşılıklı çıkarlarını gözeterek mal ve hizmet dolaşımı üzerindeki tarifeleri indirmeyi amaçlayan RCEP anlaşması, e-ticaret, fikri mülkiyet ve devlet alımları gibi konuları da içerisinde barındırıyor.

Çin’de 2021 TÜFE oranı %0,9 arttı; Çin’de 2021 yılında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) önceki yıla göre % 0,9 oranında arttığı bildirildi. Çin Ulusal İstatistik Müdürlüğü tarafından yayımlanan verilere göre Aralık ayında TÜFE, Kasım ayına kıyasla %1,5 oranında yükseldi. Bu arada kentlerdeki TÜFE oranı % 1,6, kırsal bölgelerdeki TÜFE oranı % 1,2 arttı. Gıda fiyatı ise % 1,2 oranında düştü.

2021 Çin Halk Cumhuriyeti Dış Ticaret İstatistikleri; Çin’in 2021 Kasım ayı ihracatı 2020 Kasım ayına göre % 22 oranında artarak 325,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir (2020 Kasım ayında 268,1 milyar dolardı). Aynı ayda ithalat ise 2020 Kasım ayına göre %31,7 oranında artarak 253,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir (2020 Kasım ayında 192,7 milyar dolardı). Böylelikle dış ticaret hacmi 2020 Kasım ayına göre %26,1 oranında artarak 579,3 milyar dolar olmuştur (2020 Kasım ayında 460,7 milyar dolardı).

Çin’in en büyük deniz petrol sahasında üretim 30 milyon tonu aştı; Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Bohai Körfezinde bulunan Çin’in en büyük petrol sahası, geçen yıl 30 milyon tondan fazla ham petrol üretimiyle, ülkenin birincisi oldu. Geçen sene Çin’in açık denizde petrol üretimi bir önceki yıla göre 3 milyon 230 bin ton artarak, 48 milyon 640 bin tona ulaştı ve bu miktar ulusal petrol büyümesinin % 80’ini oluşturdu. Açık denizde petrol üretiminde görülen artış, üç senedir ulusal petrol üretimi artışının yarısını oluşturdu. Bu, açık denizde keşfedilen doğal kaynakların, Çin’in üretimini destekleyecek önemli bir unsur haline geldiğini gösteriyor.

Çin Gümrükler Genel İdaresi Gıda Üreticileri Kayıt Sistemi; Çin’e gıda ürünü ihraç edecek firmalarımızın Çin makamlarınca kayıt altına alınmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından yapılan düzenlemeler 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığımız; gıda ürünü üreterek Çin’e ihracat yapan bazı firmalarımızın muhtelif art niyetli danışmanlık firmalarınca yanlış yönlendirildiği, bu gibi firmalar tarafından https://www.gacc.app/gacc-aqsiq-food-register-search.html ya da benzeri internet adreslerinden kayıt yapıldığı kaydedilerek firmalarımızı kredi kartı bilgilerini vermeye zorladıklarına dair duyumlar alındığı, halbuki GACC kayıt sisteminin bu ve benzeri bağlantılar ile ilişkisi olmadığı ve kayıt için geçerli tek kayıt adresinin cifer.singlewindow.cn internet bağlantısı olduğu özellikle vurgulanmış, söz konusu kayıt işlemleri için firmalarımızın danışmanlık hizmeti almalarına gerek olmadığı ifade edilmiştir.

Çin hakkında İş İnsanlarımızın İstifadesi için hazırlanan raporlar hakkında; Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) alınan bir yazıda, Pekin Büyükelçiliğimiz tarafından iş insanlarımızın Çin’e yönelik çalışmasına rehberlik etmek amacıyla “Çin’in Serbest Ticaret Bölgeleri”, “Çin Ülke Profili”, “E-ticaret” ve “Büyük Körfez (Greater Bay) Bölgesi” başlıklı raporlar hazırlandığı belirtilmektedir. Söz konusu raporlara ve “Vatandaşlarımız için Çin hakkında Bilgiler” başlıklı bir diğer nota Büyükelçiliğimizin internet sayfasından erişilebilmektedir (http://pekin.be.mfa.gov.tr/Mission/InfoNotes).

Tianjin-İzmir dostluğuna özel fotoğraf sergisi; Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu yıl aynı zamanda Çin’in tarihi liman kenti Tianjin ile İzmir arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasının 30. Yıldönümü olduğundan, Tianjin Yabancı Dostluk Derneği ve Tianjin Kültür Turizm ve Fotoğrafçılık Derneği tarafından düzenlenen “Haihe Nehri-İpek Yolu Aşkı” başlıklı Tianjin-İzmir Fotoğraf Sergisi, 2 Aralık 2021 tarihinde Tianjin’de gerçekleştirildi. Fotoğraf sergisinin amacı, iki ülkenin doğal güzelliklerini, kültürel ve beşeri geleneklerini göstermek, Çin ile Türkiye arasında kültürel ve sanatsal alışveriş için bir köprü oluşturmak, karşılıklı anlayış ve dostluğu geliştirmek olarak nitelendirildi. Sergide Çin ve Türkiye’den gelen 100 kare fotoğrafla Tianjin ve İzmir’in doğal manzaraları ve gelenekleri tanıtıldı.