Çin'de Güncel Gelişmeler (Aralık/1)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in dış ticaret hacminde yüklü artış; Çin’in ithalat ve ihracat hacminin yılın ilk 10 ayında 31,7 trilyon Yuana ulaştığı bildirildi. Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, Ocak-Ekim aylarında Çin’in ihracat hacmi %22,5 artarak 17,5 trilyon yuana çıkarken, ithalat hacmi de %21,8 büyüyerek 14,2 trilyon yuanı buldu. Verilere göre, Çin’in dış ticaret hacmi yalnızca ekim ayında %17,8 artarak, 3,3 trilyon yuana çıktı.

Çin’de ithal gıda yüzde 29,8 arttı; 2021 Çin İthal Gıda Sektörü Raporuna göre, yılın ilk üç çeyreğinde yıllık bazda %29,8 artarak 101,4 milyar dolara yükseldi. Geçen sene Çin’in gıda ithalat hacmi bir önceki yıla göre %18,6 artarak, 107,7 milyar dolara ulaştı. Söz konusu raporda, bu yıl Çin’in gıda ithalatındaki büyüme hızının yüzde 20’nin üzerinde olacağı tahmini yer aldı. Çin’de ithal gıdaya talepteki artış, lüks restoranların yanı sıra, küçük marketlerde de hissedilebiliyor. Fransa’dan şarap, Yeni Zelanda’dan bebekler için katkı gıda ve Ekvador’dan deniz ürünü gibi yiyecek ve içeceklerin Çinlilerin sofralarındaki yeri her geçen gün artıyor.

Çin’de Yalnızlar Günü’ndeki satışların değeri 3,4 trilyon ABD dolarına ulaştı; Çin’de Yalnızlar Günü olarak anılan 11 Kasım haftasında yapılan satışların değeri 3,4 trilyon ABD dolarını geçti.  Tmall Double 11 Shopping Festivali ile Alibaba’nın sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık vurgusu ile Çin’deki 13. yıllık Double Eleven alışveriş festivali en çok ziyaret edilen siteler arasında yer aldı. Çevrim içi ve çevrim dışı platformlarda alınan sipariş sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18 oranında artarak 27,5 milyar adede ulaştı. Yapılan satışların değeri ise yüzde 15 oranında yükselerek 3 trilyon 488 milyar dolara geldi.

Çin’in sanayi üretimi Ekim’de yüzde 3,5 arttı; Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan verilere göre, Çin’in önemli bir ekonomik gösterge olan katma değerli sanayi üretimi, Ekim ayında yıllık yüzde 3,5 artarak son iki yıldaki ortalama Ekim büyümesini yüzde 5,2’ye çıkardı. Yüksek teknoloji imalat sektörünün üretimi, geçen ay yıllık %14,7 artışla genel sanayi üretiminin büyüme hızından daha hızlı bir şekilde arttı.

Ayrıca, Çin’in Ocak-Ekim döneminde gerçekleştirdiği sanayi kârı yıllık bazda  % 42,2 artarak, yaklaşık 1,1 trilyon doları buldu. Veriler, sanayi kârında 2019’un ilk 10 ayına göre %43,2’lik artış kaydedildiğini ve son iki yıla ait ortalama büyüme oranının da %19,7 seviyesinde kaldığını gösteriyor. Ayrıca, Çin’in büyük sanayi firmalarının kârı Ekim ayında yıllık bazda %24,6 artışla 128,1 milyar dolara yükseldi. Firmaların büyük sanayi kategorisine dahil edilmeleri için yıllık cirolarının en az 20 milyon yuan olması gerekiyor.

Çin’in yenilenebilir enerji kapasitesi Ocak-Ekim döneminde hızlı büyüme kaydetti; Çin’in toplam kurulu enerji üretim kapasitesi, Ekim sonu itibarıyla yıllık %9 büyüyerek yaklaşık 2,3 milyar kilovata çıktı. Kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi yıllık %30,4 artarak 300 milyon kilovat, güneş enerjisi kapasitesi ise yıllık %23,7 artarak 280 milyon kilovat oldu. Çin, düşük karbon ekonomisine geçiş kapsamında yenilenebilir enerji geliştirme alanında hızlı bir ilerleme gösteriyor. Çin, karbondioksit emisyonunun 2030 yılına kadar en yüksek seviyeye çıkması ve 2060 yılına kadar da karbon nötr olmak için çaba göstereceğini duyurmuştu.

Çin’de geçen ay dış ticaret fazlası 60 milyar doları aştı; Çin Devlet Döviz İdaresi’nden açıklanan son verilere göre, Ekim ayında Çin’in dış ticaret fazlası 60,2 milyar dolara yükseldi. Bunlar arasında, mal ticaretinde 62,4 milyar dolarlık ticaret fazlası, hizmet ticaretinde ise 2,2 milyar dolarlık ticaret açığı kaydedildi.

Çin-Avrupa yük treni hizmetleri için büyük adım; Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn AG (DB), kısa süre önce Çin ile 18 Avrupa ülkesi arasında doğrudan mal transferi sağlanması için DB Cargo TranAsia adlı bir firma kuracaklarını ilan etti. DB Cargo TranAsia’nın kurulmasıyla Çin’deki müşterilerin mal teslimi ve transferi dâhil nakliyat sürecinin tamamını kapsayan hizmetlerden faydalanabileceği aktarıldı. Avrupa-Asya koridoru üzerindeki demiryolu taşımacılığının denizyoluna kıyasla daha hızlı, taşımacılık maliyetinin de havayolunun 10’da 1’ine karşılık geldiği, yeni firmanın hizmete girmesiyle demiryolu taşımacılığına ilginin daha da artacağı kaydedildi.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı; Çin’in uluslararası arenadaki en büyük ve prestijli etkinliği olan “Uluslararası Çin İthalat Fuarı”nın dördüncüsü Kasım ayında yapılmıştır. Ülkemiz adına milli katılım Ege İhracatçı Birliklerimizce gerçekleştirilmiştir. Pandemi kurallarının yoğun olarak uygulandığı fuarda, ülkeler ve yabancı firmalar adına görev yapan tüm fuar personeli Çin’de yerleşik kişilerden seçilmiştir.

Fuarla ilgili Çin Basınında oldukça yoğun haberler yer almıştır. Bu haberlerde özetle;

  • Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Fuarın açılışına video konferans yöntemiyle katılmış, “Dışa Açıklık, Bahar Esintisi Gibi Dünyayı Isıtacak” başlıklı bir konuşma yaptı.
  • 366.000 m2 rekor bir alanı kapsadı.
  • 420’den fazla yeni ürün, teknoloji ve hizmet fuarda tanıtıldı.
  • 127 ülke ve bölgeden 3.000 işletme katıldı.
  • 70,7 milyar dolarlık ticari bağlantı yapıldı.