Çin'de Güncel Gelişmeler (Ekim - 2)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in dış ticaret hacmi ilk üç çeyrekte 28,33 trilyon yuanı buldu; Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, Çin’in dış ticaret hacmi yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,7 artarak 28,3 trilyon yuanı (yaklaşık 4,38 trilyon ABD doları) buldu. Yılın ilk üç çeyreğinde ihracat hacminin 22,7 oranında artışla 15,6 trilyon yuanı bulduğunu, ithalat hacminin ise %22,6 büyüyerek 12,9 trilyon yuana ulaştığını bildirildi. Bu dönemde, Çin’in en büyük üç ticaret ortağı olan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ile olan ticareti sağlam büyümeyi sürdürdü. Dönem içinde, Çin’in üç ticaret ortağıyla olan ticaret değerindeki büyüme oranları sırasıyla yüzde 21,1, yüzde 20,5 ve yüzde 24,9 olarak gerçekleşti.

Çin’de Eylül ayında TÜFE&ÜFE; Ulusal İstatistik Bürosu yaptığı açıklamada, Çin’in fabrika kapısındaki mal maliyetlerini ölçen üretici fiyat endeksinin (ÜFE) Eylül ayında yıllık %10,7 arttığını söyledi. Enflasyonun ana göstergesi olan Çin’in tüketici fiyat endeksi ise (TÜFE) Eylül ayında yıllık %0,7 artış gösterdiği belirtildi.

Milli Bayram’da turizm geliri 389 milyar yuanı aştı; Çin Kültür ve Turizm Bakanlığından edinilen bilgiye göre, 1-7 Ekim günlerini kapsayan Milli Bayram tatilinde, yurtiçindeki seyahatlerde gerçekleştirilen turizm geliri 59,9 milyar dolara yükseldi. Bu sayı, COVID-19 salgının henüz patlak vermediği 2019 yılının Milli Bayram tatilinin %59,9’una denk geliyor. Verilere göre, yedi günlük tatil boyunca yurtiçinde yapılan seyahat sayısı da 515 milyonu buldu. Yine aynı dönemde Çin Devlet Posta Bürosu’ndan açıklanan verilere göre, ülke genelinde teslim alınan kargo sayısı yıllık bazda %28,31 artarak 1 milyar 991 milyon adeti buldu. Bu sayı 2019 yılının aynı dönemine göre de %100,38 yükseldi.

4. CIIE ülke sergisi denemesini başlattı; bu yıl 5-10 Kasım tarihleri ​​arasında Şanghay’da gerçekleşecek olan 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), farklı ulusların kültürlerini, karakteristik endüstrilerini ve ürünlerini sergileyeceği çevrimiçi ülke fuarının deneme sürecini başlattı. CIIE Bürosu Direktör Yardımcısı, fuarın önemli bir parçası olarak ülke sergisinin, bu yılki fuarda yeni bir özellik olan dijital sergi salonları inşa etmek için 3D modelleme ve sanal motorlar gibi teknolojileri benimsediğini söyledi. (Ülkemizin de dahil olduğu dijital servis salonlarına https://country.ciie.org/digital/release/country/index?lang=en_US bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz.)

Çin ve ABD’nin temsilcileri ticari meseleleri görüştü; Görüşmede, Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin hem her iki ülke hem de tüm dünya için büyük önem taşıdığına işaret edilirken, ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Çin -ABD Ekonomi ve Ticaret Anlaşması’nın uygulanma durumuna dair bilgi paylaşımında bulunan iki taraf, kendi hassasiyetlerini karşılıklı olarak ifade ederek bunları istişare yoluyla çözme üzerinde fikir birliği sağladı. Çin tarafı, görüşmede ek gümrük tarifelerinin ve yaptırımların kaldırılması talebinde bulunurken, Çin’in ekonomik kalkınma modeli ve endüstriyel politikaları hakkında bilgi verdi. İki taraf, eşitlik ve karşılıklı saygı ilkeleri temelinde temasları koruma, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesine ve dünya ekonomisinin toparlanmasına elverişli koşullar yaratılması hususlarında da mutabık kaldı.