Çin'de Güncel Gelişmeler (Ekim - 1)

Çin Ulusal Günü resepsiyonu düzenlendi: Çin Hükümeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 72. yıldönümünü kutlamak için 30 Eylül’de Beijing’de Ulusal Gün resepsiyonu düzenledi. Başbakan Li Keqiang resepiyonda yaptığı konuşmada; bu yıl Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıldönümünün görkemli bir törenle kutlandığını, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 72 yılda ÇKP’nin liderliğinde dikkat çekici kalkınma başarıları elde ettiğini, birinci 100 yıl için belirlenen orta halli refah toplumunun inşa edilmesi hedefinin gerçekleştirildiğini ve sosyalist modernizasyonun kapsamlı inşasında yeni bir sayfanın açıldığını kaydetti.

Çin’in doğrudan dış yatırımı geçen yıl %12,3 arttı: Ulusal İstatistik Bürosu ve Çin Devlet Döviz İdaresi, Çin’in geçen yıl gerçekleştirdiği doğrudan dış yatırıma dair verileri açıkladı. Verilere göre, Çin’in doğrudan dış yatırımı geçen yıl, bir önceki yıla göre %12,3 artarak 153,7 milyar dolara ulaştı. Doğrudan dış yatırım değeri ilk defa dünyada birinci sıraya yükseldi. Çin’in doğrudan dış yatırımlar stoku ise, geçen yılın sonunda 2,6 trilyon dolara ulaştı. Yine geçen yıl sonu itibarıyla 28 bin yerli yatırımcı, 189 ülke ve bölgede 45 bin doğrudan dış ticaret şirketi kurdu. Mevcut durumda Çin yatırımları, ülke ve bölgelerin %80’den fazlasına ulaştı. Çin, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerde de 11 bin şirket kurdu. Geçen yıl bu ülkelere yapılan doğrudan yatırım %20,6 artarak, 22,5 milyar dolara ulaştı. Çin’in Kuşak ve Yol ülkelerine 2013-2020 döneminde yaptığı toplam doğrudan yatırım ise 139,9 milyar doları buldu.

Guangdong 21. Yüzyıl Denizyolu İpekyolu Uluslararası (MSRE) 2021 Fuarı gerçekleştirildi: Fuar24-26 Eylül 2021 tarihlerinde Guangzhou şehrinde düzenlendi. 64’ten fazla ülke ve bölgeden 1.000’den fazla katılımcı, bir önceki yılki fuara kıyasla 13 ülke ve bölgeden artışla sergilendi. MSRE 2014 yılından bu yana, sekiz kez düzenlendi ve Fuarın katılımcı sayısı bir milyonu aştı. Fuarda, Guangzhou Ticari Ataşeliğimiz destekleriyle Ege İhracatçı Birlikleri olarak Türk gıda ürünlerimizin tanıtımı yapıldı.  Özellikle ülkemiz su ürünlerine, zeytinyağı ve kuru meyveye yoğun bir talep olduğu görüldü. Çinli işadamları ile Ataşeliğimiz aracılığıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 

Çin-ABD ticareti herkes için faydalıdır: ÇinTicaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin’in ABD’nin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin istikrarlı ve sağlam gelişimi için koşullar yaratmak üzere Çin ile birlikte çalışmasını umduğunu söyledi. Bakanlık sözcüsü düzenlediği basın toplantısında; iki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı yarar ve kazan-kazan niteliğinde olduğunu, ikili ekonomik değişim ve işbirliğinin her iki tarafın da çıkarına olduğunu ve dünyaya fayda sağlayacağını belirtti, Çin’in her zaman ABD tarafından ek gümrük vergilerinin getirilmesinin Çin, ABD ve küresel ekonomik toparlanma için yararlı olmadığına inandığını, enflasyonist baskının arttığı küresel bir durumda bu tür artışların her iki taraftan şirketlere ve tüketicilere büyük yükler getirdiğini vurguladı.

Çin’in Ar-Ge harcamaları 2020’de rekor kırdı: Çin Ulusal İstatistik Bürosundan alınan verilere göre, ülkedeki araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları 2020’de gayrisafi yurtiçi hasılanın %2,4’üne ulaşarak rekor kırdı. Çin’in Ar-Ge’ye yaptığı toplam harcama, geçen yıl %10,2 artışla yaklaşık 377,7 milyar ABD dolarına ulaştı. Veriler, temel araştırmalara yapılan yatırımın Ar-Ge harcamasının %6’sını oluşturduğunu gösterdi.

Çin’de devlete ait işletmelerin karı Ocak-Ağustos’ta %75 arttı: Çin’de devlete ait işletmelerin bileşik hacmi bu yılın ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre %75 artarak yaklaşık 483 milyar doların üzerine çıktı. Çin Maliye Bakanlığının verdiği bilgiye göre, dönem boyunca Çin’de devlete ait işletmelerin faaliyet gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre % 24,9 arttı ve 47,4 trilyon yuanı aştı.

Shanghai’ın konteyner ve konteyner gemilerinin ihracatında güçlü büyüme görülüyor: Gümrük idaresinden yapılan açıklamada, Ocak-Ağustos ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre iki kat artışla 246.000 konteyner ihraç edildiği kaydedildi. İhracatın değeri %455 artarak yaklaşık 1,3 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Shanghai’dan 8 milyar yuan değerinde 16 konteyner gemisi de ihraç edildi. Geçen yıl aynı dönemde ise herhangi bir konteyner gemisi ihracatı gerçekleşmemişti.