Çin'de Güncel Haberler (Ağustos 2021)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin, sınırötesi finans blokzinciri platformu kuruyor; Çin-Avrupa kargo treni hizmetinin geliştirilmesini teşvik etmek için blokzincir teknolojisinden yararlanarak bir dijital finans hizmeti platformu kuruldu. Çin Halk Bankası’nın Xi’an şubesi yetkilisi düzenlediği basın toplantısında, ülkenin Devlet Döviz İdaresi tarafından Haziran ayında başlatılan tek durak platformun finansman başvurusu ve kredi uzatma gibi hizmetler sunduğunu ve lojistik ve e-ticaret gibi sektörlerden toplam 30 işletmenin platform sayesinde yaklaşık 194 milyon ABD doları değerinde fon desteği sağladığını bildirdi.

172 ülke veya uluslararası kuruluş, Kuşak ve Yol inisiyatifine ortak oldu; Çin Ticaret Bakan Yardımcısı, bugüne kadar 172 ülke veya uluslararası kuruluşun Çin ile Kuşak ve Yol işbirliği anlaşmasına katıldığını bildirdi. Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Yardımcısı, 2013-2020 yılları arasında Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle gerçekleştirdiği ticaret hacminin 9,2 trilyon dolara ulaştığına işaret etti. Aynı dönemde Çin tarafından ilgili ülkelere yapılan doğrudan yatırımların 136 milyar doları bulduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı, ilgili ülkelerin ise Çin’de 27 bin işletme daha kurduklarını ve Çin’e 60 milyar dolar tutarında reel yatırım yapıldığını kaydetti.

Çin’in makine endüstrisi Ocak-Temmuz’da güçlü büyüme kaydetti; Çin Ulusal İstatistik Bürosu, sektörün katma değerinin Ocak-Temmuz 2021 döneminde geçen yıla göre %19 arttığını açıkladı. Bu veri, Çin sanayiindeki genel büyümeden %4,6 puan daha yüksek. Analize göre otomobil imalatı sektörünün katma değeri, geçen yılın aynı dönemine göre %16,7 yükselirken, elektrikli makine ve teçhizat imalatı sektörlerindeki artış oranı %26,2 oldu.

Çin’in Xinjiang bölgesinde çevrimiçi Avrasya Emtia Fuarı başladı; Herkesin ekonomik işbirliği yoluyla kazançlı çıkacağı bir İpek Yolu ticaret ve alım satım platformu kurulmasını amaçlayan çevrimiçi fuara 25 ülkeden 1.323 katılımcı ve 1.865 alıcı katıldı. Dokuz temaya sahip dört ana bölüme ayrılmış olan çevrimiçi sergi salonu, tekstil, tarım ürünleri ve gıda gibi sektörleri kapsıyor. Çevrimiçi platformun 25 Ağustos 2021-24 Ağustos 2022 tarihine kadar bir yıl süreyle katılımcılara açık olacağını belirten Urumçi Belediye Başkan Vekili, platformun katılımcılara uzun süreli dijital hizmet de sunacağını sözlerine ekledi. Fuar, ilk emtia fuarının gerçekleştiği 2015’ten bu yana Asya ve Avrupa ülkeleri arasında ekonomik işbirliği ve ticaret hacmi artışı için önemli bir platform haline geldi.

Xinjiang’ın dış ticaretinde %14’lük artış, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesinde yılın ilk yedi ayında gerçekleştirilen dış ticaret hacmi, yıllık bazda %14 artarak 12,9 milyar ABD dolarına ulaştı. Xinjiang Gümrük İdaresi’nden edinilen bilgiye göre, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde Xinjiang’ın ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %33,2 artarak, 10 milyar ABD doları buldu. Xinjiang’ın dış ticaretinde yükselişin Mart itibarıyla başlamasıyla, Temmuz’da dış ticaret hacmi aylık rekora imza attı. Xinjiang’ın Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) üyeleriyle yaptığı ticarette %9,5’lik, AB ülkeleriyle yaptığı ticarette de %76,7’lik artış kaydedildi.

2021 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı Eylül’de düzenlenecek; 2021 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı 2-7 Eylül 2021’de başkent Beijing’de düzenlenecek. Fuara tedarik zinciri ve iş hizmetleri temalı iki bölüm daha eklendi. Yeni sergi alanlarında 180’den fazla şirket stant kuracak. Tedarik zinciri ve iş hizmetleri bölümlerinde bulut platform, 5G ve 3D görüntüleme teknolojileriyle canlı yayın yapılacak ve çeşitli çevrim içi hizmetler sunulacak. Bunun yanı sıra fuar alanında katılımcılara ikili görüşme gerçekleştirebilecekleri özel bir alan da ayrılacak.

Çin Eyaletlerinde Açılacak Ülke Pavilyonları; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Çin’e ihracat artışı sağlanması açısından Çin’in özellikle iç bölgelerinin önemli şehirlerinin (Tier 2) yoğunlukta olduğu eyaletlerin de hedeflenmesinde fayda bulunduğu, özellikle pandemi sonrası dönemde Çin’in bazı eyaletlerinde yılın 365 günü açık olan ve ithal ürünlerin ülke pavilyonu benzeri mağazalarda sergilenmesi ve satılmasına yönelik uygulamaların başladığını, bu kapsamda Sichuan Eyaleti’nin başkenti Chengdu, Shaanxi Eyaleti’nin başkenti Xi’an ve Shandong Eyaleti’nin önemli liman şehri Qingdao’daki yetkililer tarafından ülkemizin de benzeri bir mağaza/pavilyon açmasının beklendiğini, firmalarımızın Pekin Ticaret Müşavirliği üzerinden bahsi geçen pavilyonlar için bilgi edinebileceğini duyurdu (Pekin Ticaret Müşavirliğimize https://eib.li/CA5A8 bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz).

Çin Ticaret Bakanlığı: Çin ve ABD’li ekonomi ve ticaret ekipleri normal iletişim halinde…; Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, yılın ilk yedi ayında iki ülke arasında gerçekleşen mal ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre %40’lık artış gösterdiğini söyledi. Söz konusu dönemde Çin’in ABD’den yaptığı ithalatın bir yıl öncesine göre %50,4 oranında arttığını, ihracatın ise geçen yılın aynı dönemine göre %36,9’luk bir büyüme sergilediğini dile getirdi. Bunun da iki ülkenin ekonomilerinin son derece birbirini tamamlayıcı olduğunu gösterdiğini vurgulayan Sözcü, iki taraflı ticaret işbirliğinin iki ülke ve iki halkın çıkarlarına uygun olduğunu sözlerine ekledi.