Çin'de Güncel Gelişmeler (Temmuz - 4)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin-ASEAN ticareti otuz yılda 85 kat arttı; Resmi verilere göre, Çin ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki ticaret, iki tarafın 30 yıl önce diyalog ilişkilerini kurmasından bu yana 85 kat arttı. Çin’in art arda 12 yıl boyunca ASEAN’ın en büyük ticaret ortağı olmaya devam ettiği belirtilen basın toplantısında, bu yılın ilk yarısında Çin ile ASEAN arasındaki ikili ticaretin güçlü genişlemeye devam ettiği ve yıllık %38,2 büyüme kaydedildiği, yatırım cephesinde ise ASEAN imalat, tarım, altyapı, yüksek teknoloji, dijital ekonomi ve yeşil ekonomi gibi sektörlerde gelişen işbirliği ile Çin’in en büyük dış yatırım destinasyonlarından ve doğrudan yabancı yatırım kaynaklarından biri haline geldiği ifade edildi.

Çin üçüncü çocuk için aile planlama yasasını revize edecek; Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi’nin aldığı karara göre; Çin çiftlerin üç çocuk sahibi olmalarına izin verecek. Belgeye göre hükümet, artık izin verilenden daha fazla çocuk sahibi olan çiftlere aile planlama yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulamayacak.

Çin oyun pazarının satış gelirleri yılın ilk yarısında 23,17 milyar dolara ulaştı; bilgisayaroyun endüstrisi ile ilgili yayınlanan bir rapora göre, Çin’in sektördeki satış geliri bu yılın ilk yarısında yıllık %7,9 artışla 150,5 milyar yuana (yaklaşık 23,2 milyar ABD doları) ulaştı. Çinli oyun kullanıcılarının artışında bir yavaşlama görülürken oyun pazarının gelecekte giderek daha rekabetçi hale gelmesi bekleniyor. Ocak-Haziran ayları arasında Çin’deki oyun kullanıcılarının sayısı yıllık %1,4 artışla 667 milyona ulaştı. Raporda, Çin’in kendi geliştirdiği oyun ürünlerinin yurtdışında esas olarak ABD, Japonya ve Kore pazarında, yükselen pazarlar olarak da Brezilya ve Meksika’da popüler olmaya devam ettiği belirtildi.

Çin Shanxi bölgesinden Türkiye’ye yük treni hizmeti vermeye başladı; Kuzey Çin’in iç kesimlerindeki Shanxi eyaletini Türkiye’ye bağlayan yeni bir Çin-Avrupa yük treni hizmeti başlatıldı. Günlük ihtiyaç malzemeleri, makine ve teçhizat yüklü tren, Türkiye’nin güneyindeki Mersin’e gitmek üzere il başkenti Taiyuan’daki lojistik parkından ayrıldı. Yeni rotayla, Orta Asya ve Avrupa’daki 11 ülkeden 30’dan fazla şehri birbirine bağlayan Shanxi üzerinden toplam Çin-Avrupa yük treni rotası 10’a çıktı. 

Shanghai’ın dış ticareti yılın ilk yarısında %19 arttı; Gümrük yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Shanghai’ın dış ticareti 2021’in ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine göre %19 artarak 1,9 trilyon yuana (290,1 milyar ABD doları) ulaştı. Shanghai’ın ihracatı yılın ilk yarısında %9,6 oranında artarak 703,8 milyar yuan olurken, ithalat da %25,4 arttı ve 1,2 trilyona yükseldi. Shanghai’ın Haziran ayında%19,3 artan dış ticareti de 340,3 milyar yuana ulaştı. İhracat %10,9 oranında, ithalat ise %24,8 oranında arttış sağlandı.

Çin, endüstriyel iyileştirmeyi zorlamak için çelik ürünlere yönelik ihracat tarifelerini yükseltti; Çin sektörün iyileştirilmesi ve dönüştürülmesi çabalarının bir parçası olarak bazı çelik ürünlere yönelik ihracat tarifelerini ayarlayacak. Devlet Konseyi Gümrük Tarife Komisyonu tarafından yayınlanan bir genelgeye göre, Çin 1 Ağustos’tan itibaren ferrokrom ve yüksek saflıkta pik demir ihracat tarifelerini sırasıyla % 40 ve % 20’ye yükseltecek. Ürün ihracatında önceki oranlar, 1 Mayıs’tan bu yana sırasıyla %20 ve %15 olarak gerçekleşti. Genelgede, kararın çelik sektöründe endüstriyel iyileştirme ve yüksek kaliteli gelişmeyi teşvik etmeyi amaçladığı belirtildi. Ayrıca, Çin’in 1 Ağustos’tan itibaren 23 çeşit çelik ürüne ihracat vergisi indirimlerini kaldıracağını ortaklaşa duyurdu.18.Çin-ASEAN Fuarı Eylül’de Nanning’de düzenlenecek; 18. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi, 10-13 Eylül tarihlerinde Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin merkezi Nanning’de yapılacak. Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nin dün aktardığı bilgilere göre, fuarın ana teması “Yeni kara ve deniz kanallarından yararlanılarak, Çin-ASEAN ortaklığının ortaklaşa inşa edilmesi” olarak belirlendi. Fuar kapsamında 27 üst düzey forum, Çin ve ASEAN ülkelerinden ürünlerin sergilenmesi ve ülkelerin tanıtımı gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek. Fuarda ASEAN bünyesindeki 10 ülkeye ayrılan alanın yüzölçümü de 12 bin 600 m2’yi bulacak. Malezya, Filipinler ve Singapur’un fuar alanı büyüklüğü, önceki fuara göre sırayla %67, %50 ve %30 arttı. Öte yandan, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler de fuara katılım ölçeğini artırdı. Fuarda bu ülkelere ayrılan alanın yüzölçümü, önceki fuara göre yüzde 28,6 artarak 9 bin metrekareye ulaştı. Başta Pakistan, Polonya, Güney Kore, Japonya, Yeni Zelanda, Rusya, Fransa ve İspanya olmak üzere 20 ülkeden şirketler fuara katılacak.