Çin'de Güncel Gelişmeler (Temmuz - 2)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’de Haziran’a ait TÜFE ve ÜFE verileri açıklandı; Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) açıkladığı verilere göre, enflasyonun ana göstergelerinden biri olan Çin’in tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran ayında yıllık %1,1 arttı. Rakam Mayıs ayında kaydedilen yıllık %1,3 büyümenin altında kaldı. Ayrıca Çin’in üretici fiyatları, ülkenin hammadde arzını sağlamak ve fiyatları istikrara kavuşturmak için gösterdiği sürekli çabalarla Haziran ayında daha yavaş bir artış kaydetti. NBS’ye göre, üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise, Mayıs ayındaki %9’luk büyümeden sonra Haziran ayında yıllık bazda %8,8 arttı.

Çin’in döviz rezervleri Haziran ayında azaldı; Yayınlanan resmi verilere göre, Çin’in döviz rezervleri Haziran ayı sonunda bir önceki aya göre 7,8 milyar dolar azalarak 3,2 trilyon ABD dolarına geriledi. Mayıs ayı sonuna kıyasla %0,24 düştüğünü belirten Devlet Kambiyo İdaresi Sözcüsü, döviz rezervlerindeki gerilemeyi yabancı para birimlerinin dönüştürülmesinin etkileri ile mal varlığı fiyatlarındaki değişimlere bağladı.

Dünyadaki kuru yük konteynerlerinin %96’sı Çin’de üretiliyor; COVID-19 salgınının küresel boyuttaki etkileri nedeniyle, uluslararası ticaretin deniz yoluna olan bağımlılığı son iki yılda bir hayli yükseldi. Bu bağlamda konteynerlere duyulan ihtiyaç da arttı. Gelinen noktada konteyner arz-talebinde ciddi bir dengesizlik yaşanıyor. Verilere göre, dünyadaki kuru yük konteynerlerinin %96’sı ve soğutuculu konteynerlerin tamamı Çin’de üretiliyor. Çin’in Fujian eyaletinin Xiamen kentindeki bir konteyner üreticisi şirketten edinilen bilgiye göre, şirketin fabrikasında her üç dakikada bir konteyner üretimi gerçekleştiriliyor. Çin’deki en büyük üç konteyner üretim işletmesinin üretim kapasitesi, yılın ilk çeyreğinde toplam küresel kapasitenin %82’sini oluşturdu.

Çin, döngüsel ekonomiyi teşvik etmeyi planlıyor; Çin 2025 yılına kadar ülkede bir geri dönüşüm sistemi kurmayı amaçlıyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından açıklanan planda, 2025’e kadar Çin’in, gayri safi yurt içi hasıla birimi başına enerji tüketimini 2020 seviyesine kıyasla yaklaşık %13,5 oranında, su tüketimini ise yaklaşık %16 oranında düşüreceği belirtildi. Plan ayrıca, anahtar teknolojiler ve ekipmanlarda inovasyon, plastik kirliliğinin giderilmesi, çevre dostu ekspres paketleme ve çekme bataryalarının geri dönüşümü de dahil olmak üzere önümüzdeki beş yıl içinde döngüsel ekonomiyi geliştirecek büyük proje ve görevleri de özetledi.