Çin'de Güncel Gelişmeler (Haziran)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in sanayi üretimi Mayıs ayında %8,8 arttı; Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) yayınladığı veriler, önemli bir ekonomik gösterge olan Çin’in katma değerli sanayi üretiminin Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %8,8 arttığını ve üretim talebinin toparlanmaya devam ettiğini gösterdi. NBS verilerine göre, imalat sektörünün üretimi Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %9 artış gösterirken, madencilik sektöründeki artış da %3,2 olarak gerçekleşti. 

Shanghai’dan asgari ücrete zam; Şanghay’da asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren ayda 2 bin 480 Yuandan (yaklaşık 383 ABD Doları) 2 bin 590 Yuana çıkarılacak. Bu artış, Şanghay’ı Çin’deki en yüksek asgari ücrete sahip kentlerden biri haline getirecek. Artışla, saat başına ödenecek asgari ücret 22 Yuandan 23 Yuana çıkarılacak.

Kuşak ve Yol’un dost çevresi genişliyor; Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Kuşak ve Yol İnisiyatifinde yer alan ülke ve bölgelerin sürekli arttığını, 140 ülke ve 32 uluslararası örgütün katıldığını kaydetti. Kuşak ve Yol projesiyle ilgili her alandaki işbirliğinde zengin sonuçlar elde edildiğine dikkat çeken Zhao, salgının ortaya çıkmasından bu yana, İnisiyatif kapsamı işbirliğinin güçlenerek; sağlıklı, yeşil ve dijital bir İpek Yolu inşasını ilerlettiklerini, ülkelerin salgınla mücadelesine, ekonomik istikrarı korumasına ve halklarının yaşam koşullarını iyileştirmesine önemli katkılar sağladığını dile getirdi.

Çin-Avrupa yük treni hizmeti 40.000’in üzerinde sefer gerçekleştirdi; Tren hizmetiyle taşınan malların değeri 200 milyar ABD Dolarını aştı. Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin gelişiminin ilerletilmesine yönelik kurulan idare ofisinin çalışma toplantısında; trenin Çin’in güneybatısındaki Chongqing kentinden çıktığı Mart 2011’den bu yana, yük treni hizmeti 22 Avrupa ülkesinde 160’ın üzerinde kente ulaştı. Verilere göre trenler geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 50’lik artışla 12.406 sefer yaptı.

Çin’in Xiamen limanı 2021’de 1000 İpek Yolu Taşımacılık seferi gerçekleştirdi; Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki ülkelerde yer alan liman, taşıyıcı ve lojistik hizmet sağlayıcı tarafından 2018 yılının sonlarından bu yana beş Çin limanından kalkan toplam 72 sefer, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’da bulunan 96 limanı birbirine bağladı. Kuşak ve Yol İnisiyatifi için önemli bir liman olan Xiamen’den yılın ilk beş ayında yapılan İpek Yolu Taşımacılık seferleri geçen yılın aynı dönemine göre %24,3 artış gösterdi ve elleçlenen ve taşınan mal miktarı 1 milyon TEU’yu aştı.

Ocak-Mayıs döneminde Kuşak ve Yol ülkelerine olan yatırımlar %13,8 arttı; Ticaret Bakanlığı tarafından verilere göre, bu yıl ocak-mayıs döneminde Çin’in yurt dışında gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yatırımların toplamı 280,6 milyar yuan (yaklaşık 40 milyar dolar) olarak kaydedildi. İstatistikler, ocak-mayıs ayları arasında finansal olmayan doğrudan yatırımda yıllık %5,3 düşüş olduğunu gösteriyor. Kuşak ve Yol inisiyatifinin payı 7,4 milyar ABD Dolarıydı. Bu değer yıllık bazda yüzde 13,8 artış anlamına geliyor.

Avustralya, Çin ile şarap anlaşmazlığını Dünya Ticaret Örgütü’ne götürdü; Avustralyalı şarap üreticileri, Aralık’tan Mart’a kadar dört ayda Çin’e sadece 9 milyon ABD Doları değerinde şarap sevk etti; bu rakam geçen yıl aynı dönemine göre 244 milyon ABD doları daha düşük düzeyde. Avustralya Hükümeti daha önce yaptığı açıklamada, Çin’in şarap ithalinde uyguladığı tarifeleri ikiye veya üçe katladığını ve Çin pazarını ihracatçılar için girilmez hale getirdiğini söylemişti. Avustralya Hükümetinin yaptığı açıklamada, Çin’in Avustralya şarap ihracatına anti-damping vergisi koyması üzerine Dünya Ticaret Örgütü’ne resmi bir şikayette bulunduğunu ve Pekin ile olan ticaret krizini daha da tırmandırdığını ifade etti. Ayrıca Avustralya’nın, “Kuşak ve Yol Girişimi” kapsamında Victoria eyalet yönetimi ile Çin arasında imzalanan ikili işbirliği anlaşmasını iptal etmesine tepki gösterdi.  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Karardan dönülmemesi halinde, Çin’in sert şekilde karşılık vereceğini, Kararın, zaten yıpranmış olan ikili ilişkileri daha da kötüleştirecek bir “geri adım” olduğunu ifade etti.

Çin, 1 Milyar Aşıya Yaklaşırken Pekin’de Aşılama Oranı %80’i Aştı, Pekin salgına karşı sürü bağışıklığı yarışında diğer küresel merkezlere liderlik ederken, Pekin sakinlerinin %80’inden fazlasını tam olarak aşıladı. Çin, Aralık ayında 1,4 milyardan fazla insanı aşılama kampanyasını başlattığından bu yana Pekin nüfusunun %72,4’ü aşılandı.

Çin’in tüketimi Mayıs ayında canlanmaya başladı, Çin Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ülkedeki mal ve hizmetlere ait ticaret hacmi Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %22,8’lik artışla yaklaşık 754,8 milyar ABD dolarına ulaştı. Çin’in güneyinde yer alan Hainan adasında 9 gümrüksüz yabancı ürünler mağazasının satışları geçen yılın aynı dönemine göre %159 artış gösterdi.

Çin’in gayrimenkul yatırımları Ocak-Mayıs döneminde %18,3 arttı; Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun paylaştığı verilere göre, Çin’in emlak yatırımları bu yılın ilk beş ayında istikrarlı bir büyüme gösterdi. Ocak-Mayıs döneminde gayrimenkul yatırımları %18,3 artarak 5,43 trilyon yuana (yaklaşık 847 milyar ABD doları) ulaştı. Önceki verilere göre 70 büyük şehirdeki ev fiyatları Nisan ayında bir önceki aya göre makul bir artış kaydetti. Hükümetin bu yılki çalışma raporuna göre, Çin, “spekülasyon için değil, yaşamak için ev” ilkesini benimseyecek ve arsa, konut ve piyasa beklentilerini sabit tutacak.

Türkiye-Çin ilk çeyrek Ticaret Hacmi Arttı, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi 2021 yılının ilk çeyreğinde %44 artarak 8 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. İhracatımız 800 Milyon ABD Doları olurken, ithalatımız ise 5 Milyar ABD Doları’na ulaştı.

TCMB’den Çin ile yapılan swap anlaşmasına ilişkin duyuru; Duyuruda, TCMB ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 30 Mayıs 2019’da imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak, toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin Yuanına ulaştığı bildirildi. Açıklamaya göre, artırılan rakam 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle TCMB hesaplarına girdi. Açıklamada, “Para takası anlaşmasının temel hedefi yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamaktır” denildi.

Çin G7 bildirisini kınadı ve grubu iftiradan vazgeçmeye çağırdı, Çin G7 liderinin bir dizi konuda Çin’i eleştiren ortak açıklamasını ülkenin iç işlerine büyük bir müdahale olarak kınadı, G7 grubunu Çin’e iftira atmayı bırakmaya çağırdı. G7 liderleri “Xinjiang’da insan hakları”, “Hong Kong’da yüksek özerklik” ve “Taiwan Boğazı’nda barış ve istikrar” vurgusu yaparak Çin’i hedef alan açıklama yayınladı. Çin’in Londra Büyükelçiliği; Xinjiang, Hong Kong ve Taiwan’da gerçekleri çarpıtan ve “Amerika Birleşik Devletleri gibi birkaç ülkenin uğursuz niyetlerini” ortaya çıkaran açıklamaya şiddetle karşı çıktıklarını duyurdu. G7’nin Çin’deki salgının kökenlerinin tam ve kapsamlı bir şekilde araştırılmasını talep etmesinin ardından bu çalışmaların siyasileştirilmemesi gerektiğini söyledi.

İlk Beş Ayda Çin’in İthalat ve İhracat değeri %38,1 arttı; Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından verilen bilgiye göre, bu yılın ilk beş ayında Çin’in toplam ithalat ve ihracat değeri 2,3 trilyon ABD Doları’na ulaştı. Bu değer geçen yılın aynı dönemine göre %38,1 ve 2019 yılının aynı dönemine göre %26,8 artışa işaret ediyor. Aynı dönemde ihracat hacmi %40,2 artarak 1,2 trilyon ABD Doları ve ithalat hacmi de %35,6 artarak 1 trilyon ABD Doları’na ulaştı. Ticaret fazlası ise geçen yılın aynı dönemine göre %70,2 artışla 203,5 milyar ABD Doları’na ulaştı.

Hainan Serbest Ticaret Liman Yasası yürürlüğe girdi; Yasa Hainan adasında Serbest Ticaret Limanı’nın kurulması, ticaret, yatırım, sınır ötesi sermaye akışı, personel giriş ve çıkışı, ulaşıma kolaylık getirilerek güvenli ve düzenli veri akışının gerçekleştirilmesi sağlandı.

Çin – Orta ve Doğu Avrupa Ticaret Fuarı açıldı, Çin’in Ningbo kentinde açılan ikinci Çin – Orta ve Doğu Avrupa Ticaret Fuarı’na, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden yaklaşık 300 işletme ve 7.000’den fazla alıcı katıldı. “Yeni bir Kalkınma Paradigması Geliştirmek, Kazan-Kazan Fırsatını Paylaşmak” temalı fuar, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (ODAÜ) arasındaki ticareti artırmayı hedefliyor. 

Fuar, Çin ve ODAÜ arasında önemli bir işbirliği platformu vazifesi görüyor. İki taraf arasındaki ticaret, 2012’den 2020’ye kadar yıllık ortalama yüzde 8 oranında büyüdü.

RCEP Semineri; Singapur Business Federation tarafından 3 – 4 Haziran 2021 tarihlerinde Bölgesel Kapsamlı Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) yönelik olarak bir webinar serisi gerçekleştirildi. Webinarda RCEP’e genel bakış, genel faydaları başta olmak üzere RCEP pazarlarında Singapur’un hizmet sektörlerine fayda sağlayan hükümleri vurgulanmıştır.