Çin'de Güncel Gelişmeler (Mayıs - 4)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’de sanayide karlılık ilk 4 ayda %106 arttı; VerilerÇin’de ekonomik toparlanma daha da güçlenirken büyük sanayi şirketlerinin karlarındaki büyümenin de bu yılın ilk dört ayında hızlandığını gösterdi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) verilerine göre, en az 20 milyon Yuan (yaklaşık 3,1 milyon ABD Doları) yıllık ticari gelire sahip sanayi şirketlerinin birleştirilmiş karları Ocak-Nisan döneminde yıllık %106 artarak 2,6 trilyon Yuanın üzerine çıktı.

22. Uluslararası Gıda Fuarı 4,500’den fazla katılımcı ile Şangay’da gerçekleşti; 22 Mayıs’ta başlayıp üç gün süren SIAL Çin Uluslararası Yiyecek ve İçecek Fuarı Shanghai’da 180.000 m2’lik bir sergi alanında gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından 4.500’den fazla katılımcının ziyaret ettiği fuarda 300.000’den fazla ürün sergilendi.

Çin’in enerji üretimindeki artış Ocak-Nisan’da hız kazandı; Çin Ulusal İstatistik Bürosunun verilerine göre, Çin’de enerji üretimi Ocak-Nisan döneminde yıllık bazda %16,8 artarak 2,5 trilyon kilovat saat oldu. Bu rakam, 2019 seviyesinin de %10,9 üzerinde bulunuyor ve 2020-2021 yılları için Ocak-Nisan dönemindeki ortalama büyümeyi %5,3 seviyesine taşıyor. Sadece Nisan ayında termal enerjide yıllık bazda %12,5’lik, rüzgâr enerjisinde ise yıllık bazda %21,1’lik artış görüldü.

Çin dünyada en çok yabancı sermaye çeken ülke; Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından ortaklaşa düzenlenen 2021 yılı ilk Hükümet-İşlemeler İletişim Toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Toplantıda, çokuluslu işletmelere 14. Beş Yıllık Plan döneminde Çin’e yabancı sermeyenin çekilmesi, ticaret ortamının iyileştirilmesi, uluslararası endüstriyel zincir ve tedarik zincirinin kolaylaştırılmasına ilişkin uygulanan politika ve önlemlerle makro ekonomik durum hakkında bilgiler verildi. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yrd. Ning Jizhe toplantıda yaptığı açıklamada, geçen sene Çin’in dünyanın en çok yabancı sermaye çeken ülke konumuna yükseldiğini belirtti.

ABD’nin Çin’e tarım ürünleri ihracatının rekor kırması bekleniyor; ABD Tarım Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin Çin’e yaptığı tarım ürünleri ihracatının 30 Eylül’de sona erecek olan 2021 mali yılında 35 milyar ABD dolarla rekor kırmasının beklendiği bildirildi. ABD’den Çin’e yapılan tarım ürünleri ihracatında bir önceki rekor 29,6 milyar ABD dolarıyla 2014 mali yılına aitti. Bakanlık, ABD’de tarımsal ticaret için yayınlanan son görünüm raporunda bu rakamın, ABD’nin Çin’e rekor düzeyde soya fasulyesi, mısır, kabuklu meyveler, sığır eti, buğday ve kümes hayvanları ürünleri sevkiyatının etkisiyle Şubat ayında açıklanan bir önceki tahminden 3,5 milyar dolar daha yüksek olduğunu açıkladı.

Çin’in, İngiltere’nin en önemli ithalat pazarı olarak Almanya’yı geride bıraktığı açıklandı; Çin Ulusal İstatistik Ofisi, Çin’den ithal edilen malların bu yılın ilk çeyreğinde 2018’in başından itibaren % 66 artarak 16,9 milyar Sterlin (24 milyar USD) seviyesine ulaştığını açıkladı. Almanya’dan yapılan ithalatın aynı dönemde 4,5 milyar Sterlin düşüşle 12,5 milyar Sterline geriledi.