Çin'de Güncel Gelişmeler (Mayıs - 3)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in sanayi üretimi Nisan’da %9,8 arttı; Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) verilerine göre, katma değerli sanayi üretimi, Nisan ayında yıllık % 9,8 yükseldi. NBS verileri, rakamın 2019’da görülen seviyeden % 14,1 yükselişle son iki yıldaki ortalama büyümeyi % 6,8’e çıkardığını gösteriyor. NBS, Çin’in ekonomik faaliyetlerinin Nisan ayında daha da istikrar kazandığını belirterek, karmaşık salgın ortamı ve düzensiz küresel ekonomik iyileşmenin ortasında büyümeyi pekiştirmek için daha fazla çaba sarf edilmesi çağrısında bulundu.

Çin-Avrupa yük treni seferlerinde Nisan’da artış görüldü; Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) verilerine göre, Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısı Nisan ayında yıllık %24 artışla 1.218’e ulaştı. Yük trenleri, geçen ay yaklaşık 117.000 “20 fit” eşdeğer birim konteyneri taşıdı. Taşınan konteyner sayısı önceki yıla göre %33 arttı.

Güney Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Liuzhou şehrini ve Rusya’nın başkenti Moskova’yı birbirine bağlayan direkt bir Çin-Avrupa yük treni rotası da başladı. Güzergah, Guangxi’yi doğrudan Avrupa’ya bağlayan ilk Çin-Avrupa yük treni hizmeti olma özelliğine sahip olup, bugüne kadar Çin-Avrupa yük trenlerinin toplam sayısı 38.000’e ulaştı ve 3,4 milyon “20 fit” eşdeğer birim konteyner taşındı.

2020’de Çin’in uydu navigasyon endüstrisinde güçlü bir toparlanma görüldü; 2020 yılında Çin’in uydu navigasyon ve konumlandırma endüstrisinin toplam üretim değeri, bir önceki yıla göre % 16,9 artışla 403,3 milyar yuana (yaklaşık 62,8 milyar ABD doları) ulaştı. Uydu navigasyon teknolojisinin geliştirilmesi ve uygulanmasıyla doğrudan bağlantılı olan endüstrinin alt sektörleri arasında çip, cihaz, algoritma, yazılım, navigasyon verileri, terminal ekipmanı ve altyapı sektörleri yer alıyor.

Çin, geçtiğimiz 5 yılda her 2 günde 1 yeni müze açtı; Çin Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan açıklamada, Çin’in 2020 yılı sonunda 1.224’ü devlet seviyesinde olmak üzere, resmi makamlara kayıtlı 5.788 müzeye ev sahipliği yaptığı bildirildi. Kovid-19 pandemisinin etkilerine rağmen geçen yıl ülkedeki müzelerde 29 binden fazla sergi gerçekleştirildi, 225 binden fazla da eğitim faaliyeti düzenlendi. Müzeleri yaklaşık 540 milyon kişinin ziyaret ederken, müzeler internet üzerinden de yüz milyonlarca insana hizmet verdi.

Çin-Rusya işbirliği artırıldı; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin 19 Mayıs 2021 tarihinde video bağlantısı aracılığıyla ikili bir nükleer enerji işbirliği projesi başlatırken, Tianwan nükleer santrali ve Xudapu nükleer santralinin temel atma törenini de gerçekleştirdi. Son yıllarda dünya genelinde yeni nükleer santraller kurma hızı yavaşladı. Uzmanlar, Çin-Rusya nükleer enerji işbirliğinin küresel nükleer enerji endüstrisinde yeni bir adım olacağına ve bu enerji gelişimine dünya çapında güvenin artmasına yardımcı olacağına inanıyorlar.

RCEP Semineri; “Singapur Business Federation” tarafından 3 – 4 Haziran 2021 tarihlerinde Bölgesel Kapsamlı Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına (RCEP) yönelik bir webinar düzenlenecek olup, webinar programına ve kayıt linkine https://eib.li/696CA bağlantısından ulaşılabilmektedir.