Çin'de Güncel Gelişmeler (Nisan - 5)

 (Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in ilk çeyrekte doğrudan yabancı yatırımları 206,1 milyar Yuan oldu; ÇinTicaret Bakanlığı açıklamasına göre 2021 ilk çeyreğinde Çin’in doğrudan yabancı yatırımları % 4,6 artışla 206,1 milyar Yuan (31,8 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşti. Bunların arasında, finansal olmayan doğrudan yabancı yatırımlar %4,9 düşüşle 160,8 milyar Yuan (24,8 milyar ABD doları) oldu. Diğer taraftan, Çin’in Kuşak ve Yol üzerindeki ülkelere yönelik finans dışı doğrudan yatırımları istikrarlı büyümesini sürdürdü. Bu ülkelere yönelik yatırımlar geçen yılın aynı dönemine göre %5,2 arttı ve 3. Ülkelere yönelik toplam yatırımın %17,8’ini oluşturdu.

Çin’in endüstriyel geliri, yüksek hammadde talebi nedeniyle birinci çeyrekte %137 arttı; Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) verilerine göre, Çin’in sınai üretim geliri Ocak-Mart döneminde yıllık %137 artışla 281,3 milyar ABD dolarına yükseldi. İstatistikçilere göre, ilk çeyrekte endüstriyel gelirlerdeki keskin artış, esas olarak hammadde imalat sektöründeki artıştan kaynaklandı.

Çin, endüstriyel gelişmeyi hızlandırmak için çelik ürünlerine uygulanan gümrük vergilerini güncelledi; Endüstrinin yenilenmesine ve dönüşümünü hızlandırmaya yönelik çabaların bir parçası olarak ithalat maliyetlerini düşürmek için bazı çelik ürünlere yönelik tarifeler yeniden ayarlandı. Çin Devlet Konseyi’nin Gümrük Tarife Komisyonu tarafından yayınlanan genelgeye göre Çin, 1 Mayıs’tan itibaren pik demir, ham çelik, geri dönüştürülmüş çelik hammaddeleri ve ferrokrom için geçici bir dönem sıfır ithalat vergisi uygulayacak.

Çin’de İmalat PMI 51,1 olarak kaydedildi, Çin Ulusal İstatistik Bürosu uzmanları imalat sektörünün istikrarlı büyümesini koruduğuna dikkat çekerek, İmalat PMI’nin önceki aydaki sıçrama temelinde küçük ölçüde bir yavaşlamaya karşın genişlemeyi sürdürdüğünü kaydettiler. Ulaşılan seviyenin 2019 ve 2020 yıllarının üzerinde olduğu belirtildi. İmalat için alt endeks bir önceki aya göre 1,6 puan gerilemeyle 52,2 seviyesinde gerçekleşirken endekslerin imalattaki genişlemenin ve imalat sektöründeki talebin yavaşladığını gösterdiği belirtildi.

Çin’in turizm gelirleri 2021’in ilk yarısında 195 milyar ABD dolarına ulaşacak; Çin Turizm Akademisi’nin verdiği bilgiye göre, Çin’in turizm gelirleri 2021’in ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %102 artarak yaklaşık 195 milyar ABD dolarına ulaşacak.

En yoğun havalimanı liderliği ABD’den Çin’e geçti; Covid-19’un dünyaya yayıldığı Çin, salgın esnasında uyguladığı sert kurallar ile süreci iyi yönetmesi sonrasında krizi de fırsata çevirdi. ACI “Dünyanın En Yoğun Havalimanları” sıralamasına Çin havalimanları damga vurdu. Çin’de bulunan 7 havalimanı listenin ilk 10 sırasında yer aldı. Çin’in Guangzhou Baiyun Havalimanı 2020 yılında salgının etkisiyle 22 yıldır dünyanın en yoğun havalimanı olan Atlanta Hartsfield-Jackson Havalimanı’nın liderliğine son verdi. 2019’a kıyasla yolcu trafiğinde %40’lık bir düşüşe rağmen, Guangzhou Havalimanı 43,8 milyon yolcuya hizmet verdi. Atlanta Havalimanı ise %61’lik düşüşle 2020’de 42,9 milyon yolcu ağırladı.