Çin'de Güncel Gelişmeler (Nisan - 4)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin ekonomisi virüs kaynaklı baz etkisiyle 1. çeyrekte %18,3 büyüdü; Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) birinci çeyrekte yaklaşık 3,8 trilyon ABD dolarına ulaştı. Birinci çeyrekte yaşanan bu çift haneli büyümeyle, Çin’de 2019 seviyesine göre, 2020 ve 2021 birinci çeyreklerinde ortalama büyüme de %5 seviyesinde gerçekleşti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, ilk üç ayda Çin’in sanayi üretiminde istikrarlı bir yükseliş, pazar satışlarında iyileşme, sabit varlık yatırımlarında toparlanma ve yurtdışı mal ticaretinde dikkate değer bir artış yaşandı.

Çin, 22 ülke ile e-ticaret işbirliği mekanizmaları kuruyor; Son yıllarda Kuşak ve Yol Girişimi’ne katılan ülkeler, e-ticaretin işbirliğine ve ticari gelişime katkı sağlamak için iletişimi sürekli geliştirirken, resmi verilere göre Çin ile ikili e-ticaret işbirliği mekanizmaları kuran ülke sayısı 22’ye yükseldi. Çin Ticaret Bakanlığı, 2020 yılında Çin’in 3.130’u BRI’ye katılan ülkelerden olmak üzere 5.688’i yeni kayıtlı toplamda 26.000’den fazla sınır ötesi e-ticaret işletmesine ev sahipliği yaptığını açıkladı.

Çin’in sınır ötesi e-ticareti 2021’in 1. Çeyreğinde %46’nın üzerinde büyüdü; Çin Gümrük İdaresi, düzenleyici sistemi sürekli olarak yenilemek, optimize etmek ve sınır ötesi e-ticaretin ve diğer yeni formatların sağlıklı ve düzenli bir şekilde geliştirilmesini desteklemek için ilgili bakanlıklar ve komisyonlarla birlikte çalışıyor. Çin Gümrük İdaresi’ne göre, 2021’in ilk çeyreğinde Çin’in sınır ötesi e-ticaret hacmi yıllık %46,5 artışla 63,8 milyar ABD doları oldu. Sınır ötesi e-ticaret ihracatı, %69,3 artışla 42,7 milyar ABD doları olurken ithalat %15,1 artışla 21,1 milyar ABD doları oldu.

Çin, RCEP onay sürecini resmen tamamladı; Çin, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (RCEP) onay sürecini 15 Nisan’da tamamlayan ilk ülke oldu. Tüm RCEP üye devletleri, anlaşmayı bu yılın sonuna dek onaylayacaklarını ve anlaşmanın 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girmesini sağlayacaklarını açıklamışlardı. Hatırlanacağı üzere, Anlaşma ticaret, hizmetler, yatırımlar, e-ticaret, telekomünikasyon, fikri mülkiyet hakları ve telif hakları gibi pekçok alanı kapsamakta, 15 Asya-Pasifik ülkesi arasındaki gümrük vergilerinin kademeli olarak azaltılmasını, belirlenecek ortak ticaret kuralları ile ticaretin kolaylaştırılmasını, tarife dışı engellerin kaldırılmasını, lojistik hizmetlerinin kolaylaştırılmasını sağlayarak taraf ülkeler arasında ticaretin geliştirilmesini amaçlamaktadır (“Dünya Ticaretinde Yeni Bir Döneme Doğru” başlıklı makale 29.12.2020 tarihinde Blog sayfamızda yayımlanmıştır).

Sınır ötesi kağıtsız ticaret, Asya-Pasifik ekonomik ve ticari işbirliğine yardımcı oluyor; Birleşmiş Milletler (BM) Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCAP) tarafından hazırlanan ilk çok uluslu sınır ötesi kağıtsız ticaret anlaşması kısa süre önce yürürlüğe girdi. Anlaşmada esas olarak ticareti kolaylaştırma politikası çerçevesinde, sınır ötesi kağıtsız ticareti kolaylaştırma ile ticari veri ve belgelerin elektronik ortamda karşılıklı tanınmasını kapsayan 25 madde yer alıyor. Çin’in yanısıra aralarında Rusya, G.Kore, Hindistan ve Endonezya’nın da bulunduğu yaklaşık 30 ESCAP üyesi anlaşmaya dahil oldu. Yetkilliler, anlaşmanın tüm katılımcılarının Kuşak ve Yol Girişimi üzerindeki ülkeler olması nedeniyle, sınır ötesi kağıtsız ticaretin geliştirilmesinin Asya-Pasifik ticaretinin iç bağlantılarını büyük ölçüde destekleyeceğini ifade etti.

Anufood China 2021 Fuarı görkemli bir şekilde açıldı; Fuar, Güney Çin’deki yiyecek ve içecek pazarında ilk büyük çaplı uluslararası ekonomik ve ticari faaliyet olma özelliği taşıyor.eFuara dünyanın dört bir yanından 34’ten fazla ülke ve bölgeden uluslararası örgüt, Çin’deki büyükelçilikler, sınır ötesi ticari dernek ve kurumlar ile işletmeler katılıyor. Sözkonusu etkinlik; Köln Messe, Çin Ulusal Gıda Üretim ve Hayvancılık Ticaret Odası ve Shenzhen Perakende İşletmeleri Derneği desteğiyle düzenlendi. 1.500’den fazla yüksek kaliteli markalı ürünün sergilendiği fuarda Guangzhou Ticaret Ateşeliğimiz organizatörlüğünde Ege İhracatçılar Birliği adına Türk gıda ürünleri de tanıtıldı.

Çin’de dünyanın en büyük 5G ağı kuruldu, Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamada; Çin’de dünyanın en büyük 5G ağının kurulduğu ve 260 milyon kullanıcının bu ağa bağlandığı bildirildi.