Çin'de Güncel Gelişmeler (Nisan - 3)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in dış ticareti ilk çeyrekte %30 arttı; Çin Gümrükler Genel İdaresi (GAC) tarafından yapılan açıklamada, Çin’in ihracatının ilk üç ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre %38,7, ithalatının ise %19,3 yükseldiği kaydedildi. Çin’in dış ticaret hacminin yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %29,2 artarak, yaklaşık 1,3 trilyon ABD doları ulaştığı açıklandı.

Ocak-Mart 2021 Tarım Ticaret İstatistikleri; Gümrük istatistiklerine göre, 2021’in ilk çeyreğinde, Çin’in toplam tarım ürünleri ithalat ve ihracat toplamı geçen yılın aynı dönemine göre %27,1 artışla 67,8 milyar ABD doları oldu. %11,5 artışla 18,1 milyar ABD doları ihracat, %33,8 artışla 49,7 milyar ABD dolarlık ithalat yapıldı. Ticaret açığı, geçen yılın aynı dönemindeki 20,9 milyar ABD dolardan 31,6 milyar ABD dolara çıkmış oldu.

Çin’in tekstil sektörü Ocak-Şubat döneminde istikrarlı büyüme sergiledi; Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı’nın (MIIT) verilerine göre, yıllık işletme geliri en az 3,1 milyon ABD doları olan tekstil firmalarının katma değeri, geçen yılın aynı dönemine göre %33,1 oranında artış kaydetti. Şirketler, karlarını geçen yılın aynı dönemine göre %139 oranında artırarak toplam 25,2 milyar dolar kar elde etti. Çin’de internet üzerinden perakende giyim ürünleri satışları, Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %44,3 artarken, ülkenin giyim ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %50 artarak 24 milyar dolara çıktı.

Otomobil endüstrisi insansız çağa doğru hızlanıyor; Teknolojik ve endüstriyel dönüşümle birlikte Çin’in otomotiv endüstrisi daha otomatik ve akıllı hale geliyor. Güneybatı Çin’in sanayi şehri ve otomobil üretim merkezi olan Chongqing şehrinde bir otomobil lojistik şirketi, malları taşımak için sürücüsüz traktörler kullanıyor. Bu traktörler, transfer verimliliğini % 30 oranında artırarak şirket için her yıl yaklaşık 460.000 ABD doları tasarruf sağlayabilmektedir. En son teknolojiler, fabrikanın üretim verimliliğini ikiye katlarken, işgücünü yaklaşık % 50 azaltmıştır.

129. Kanton Fuarı başladı; 129. Çin İthalat ve İhracat Fuarı (Kanton Fuarı) başladı. Fuar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da online olarak düzenleniyor. Fuarın basın sözcüsünün yaptığı açıklamada, 15-24 Nisan tarihleri ​​arasında sürecek fuarda 50 sergi alanı kurulduğunu ve fuar kapsamında 16 ürün kategorisi oluşturulduğunu, sergilenecek ürün sayısının 2 milyon 700 bine ulaştığını belirtti. Sözcü, 26 bin şirketin katılımıyla düzenlenen fuarda açılan stant sayısının da 60 bini bulduğunu, ayrıca Kanada, Brezilya ve Güney Kore dahil 28 ülke ve bölgeden 340 yabancı şirketin fuarın ithalat bölümüne katıldığını sözlerine ekledi.     

Çin “düşük profil” döneminden “karşı atak” dönemine geçti; Çin Başbakanı Li Keqiang’ın sunduğu 2021 yılı faaliyet raporunu değerlendiren Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Seriye Sezen, Çin’in yeni kalkınma planının özü itibariyle, önceki plan hedeflerinin güncellenmiş hali olarak görülebileceğini, Plan hedeflerinin Çin’in kendine olan özgüvenini yansıttığı gibi aynı zamanda ülkenin kendini 21. yüzyılda nasıl konumlandırdığının işaretlerini içerdiğini aktaran Sezen, “Bu işaretler, Çin’in “düşük profil” döneminden “karşı atak” dönemine geçtiğini göstermektedir” diyor. (https://www.dunya.com/ 17.04.2021 haberi) (Bu konuda özet bir bilgi notu 15 Mart 2021 tarihinde Bloğumuzda yayımlanmıştır).  

Çin, Japonya’yı nükleer atık imhası kararını yeniden gözden geçirmeye çağırıyor; Japonya hükümeti Fukuşima nükleer santralinde biriken radyoaktif atık suyu okyanusa boşaltma kararını resmen açıkladı. Konu ile ilgili Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada; Japon medyasında boşaltımın 2 yıl sonra başlayacağı ve 30 yıl süreceği, boşaltılması planlanan nükleer atık suların 1 milyon tonu aşacağının belirtildiğine dikkat çekerek, bunun miktarının çok büyük, süresinin son derece uzun, ilgili alanların çok geniş ve risk seviyesinin çok yüksek olduğunu, benzeri görülmemiş bir boşaltım olduğunu belirtti. Ayrıca Güney Kore, Rusya ve Avrupa Komisyonu da dahil olmak üzere uluslararası toplum, konuyla ilgili derin endişelerini dile getirdi.