Çin'de Güncel Gelişmeler (Nisan - 2)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in TÜFE’si Mart’ta tekrar pozitife dönüyor, ÜFE yükselmeye devam ediyor; Yayınlanan resmi verilere göre Çin’in tüketici enflasyonu Mart ayında yıllık bazda %0,4 artışla pozitife dönerken, üretici fiyatları yükseliş eğilimini sürdürdü. Ekonomistler, ülkenin ılımlı enflasyon yolunda ilerlediğini ve önümüzdeki yıldaki toparlanmanın iyi olacağını söyledi. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rakamlara göre, enflasyonun ana göstergesi olan tüketici fiyat endeksi (CPI), Mart ayında önceki yıla göre %0,4 artarak ilk iki aydaki yıllık düşüşü sona erdirdi.

Mart sonu itibariyle Çin’in döviz rezervleri 3,2 trilyon ABD doları oldu; Şubat sonuna göre döviz rezervi % 1,1 azalarak 3,2 milyar ABD Doları oldu. Devlet Döviz İdaresi Başkan Yardımcısı, Mart ayında ülkenin döviz piyasasının istikrarlı bir şekilde işlediğini ve döviz arz ve talebinin temelde dengelendiğini, Döviz kuru dönüşümü ve varlık fiyatı değişikliklerinin birleşik etkisiyle, döviz rezervlerinin ölçeği ay boyunca azalma olduğunu belirtti.

Çin bankacılık sektörünün karının ilk yarıda %5 artması bekleniyor; Bank of China Araştırma Enstitüsü geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda, 2021 yılının ilk yarısında Çin’in bankacılık sektörünün karında %5’lik bir artış olacağı tahmininde bulundu. Raporda ayrıca Çin’in makro ekonomik göstergelerinde yaşanan toparlanma ve iyileşmenin bankalara aktif iş geliştirme imkanı sunmasının da beklendiği kaydedildi.

Çin kara limanı, 2021’de 600’den fazla Çin-Avrupa yük trenini yönetiyor; 2020 yılında Çin ile Moğolistan arasındaki Erenhot sınır kapasından toplam 631 Çin-Avrupa yük treni geçti. Trenlerin taşıdığı ithal ürünleri arasında; kereste, odun hamuru ve diğer inşaat malzemeleri gibi geleneksel ürünlerin yanısıra şeker, ayçiçeği tohumu, keten tohumu ve ayçiçek yağı gibi tarım ürünleri bulunuyor. İhraç malları arasında ise mekanik ve elektrikli ürünler, taşıtlar, komple otomobil parça setleri, tekstil ürünleri, ev aletleri yer almaktadır.

Çin demiryolları ilk çeyrekte 920 milyon ton kargo gönderiyor; Yayınlanan bir raporda, Çin demiryollarının bu yılın ilk çeyreğinde yıllık %12 artışla 920 milyon ton kargo gönderdiği belirtildi. Raporda; bu dönemde Çin-Avrupa yük trenlerinin yıllık bazda %70 artışla 3.345 sefer yaptığı, 317.000 TEU’luk konteyner taşındığı ifade edilmektedir. Lojistik maliyetini düşürmek ve reel ekonominin gelişimini desteklemek için vergi ve ücret kesintilerine yönelik tedbirler uygulanmaya devam edilirken, Çin’in demiryolu kurumu pazara yönelik faaliyet göstererek, tedarik tarafındaki yapısal reformlara katkı sağlayacak, yük tedarikini optimize ederek, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sağlanacağı belirtildi.

18. Çin-ASEAN Fuarı Eylül ayında çevrimiçi, çevrimdışı yapılacak; 2021 yılı Çin ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki ilişkilerin 30. Yıldönümü olduğundan, bu yılki Çin-ASEAN Fuarının bölgesel yeni işbirliklerine katkı sağlayacağı değerlendiriliyor. “Kuşak ve Yol Girişimi” ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık – RCEP Anlaşmalarıyla birlikte katkının daha da artacağı bekleniyor. Çin-ASEAN Expo Genel Sekreteri, fuarın 124.000 m2’lik bir alanda ekonomi ve ticaret, bilim ve teknoloji ile dijital ekonomi ve sağlık alanlarında değişim faaliyetleri gerçekleştireceğini söyledi. 2020’de Çin ile ASEAN arasındaki ticaret % 6,7’lik artışla 684,6 milyar ABD dolarına ulaştı.

Çin’in otomobil satışları Mart’ta% 74,9 arttı; Çin Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yayınlanan rapora göre, Çin otomobil pazarı Mart ayında güçlü bir toparlanma göstererek satışlar yıllık % 74,9 artışla 2,5 milyon adede yükseldi. Ocak ayından Mart ayına kadar toplam otomobil satış hacmi yıllık bazda %75,6 artarak 6,5 milyon adet oldu. Binek araç satışları, bir önceki yıla göre %77,4 artışla 1,9 milyon adede ulaştı. Yeni nesil enerjili taşıtlar ise 226.000 adet satış rakamına ulaşarak, geçen yıla göre iki kattan fazla artış sağlandı.

Çin ile İran arasında 400 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı; Çin Dışişleri Bakanının İran’a ziyareti sırasında imzalanan Anlaşmada; Çin’in 25 yıl boyunca İran’a bankacılık, telekomünikasyon, liman, demiryolları, sağlık ve bilgi teknolojileri gibi birçok alanda yaklaşık 400 milyar dolarlık yatırım yapması, İran’dan özel fiyatlandırmayla petrol ithal edebileceği hususları yer almaktadır. Ayrıca, anlaşma ortak eğitim ve tatbikatlar, araştırma ve silah geliştirme ile istihbarat paylaşımı da dahil olmak üzere askeri işbirliğinin derinleştirilmesini öngörüyor.

Anlaşmanın içerdiği diğer maddeler ise;

  • İran, eskimiş durumdaki hava kuvvetleri filosunu yenilemek için Çin’den yeni uçaklar satın alacak,
  • İran, kendi toprakları üzerinde bulunan hava üslerine Çin ve Rus bombardıman/savaş uçaklarının erişimine olanak sağlayacak,
  • Devrim muhafızları düzenli bir şekilde Pekin’de eğitim alacak, aynı zamanda Rus ve Çin ordularının çeşitli birimlerinden 50 bin asker, İran’ın petrol sahalarını işletecek olan Çinli firmalara güvenlik sağlayacak,
  • Çin İnternet ve sosyal mecralara uygulamalarına ilişkin benzer bir altyapıyı İran’da kuracak,
  • Basra Körfezi’ndeki Çabahar kentine istihbarat merkezi kurulacak, Çin ve Rus donanmaları İran’ın büyük limanlarını kullanabilecek.