Çin'de Güncel Gelişmeler (Mart - 3)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’de perakende satışlar %33,8 arttı; Çin’de yılın ilk iki ayında tüketim mallarının perakende satış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre %33,8 artarak 6 trilyon 970 milyar Yuana ulaştı. Öte yandan tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %0,3 düşüş yaşandı.

129. Kanton Fuarı, 15-24 Nisan tarihleri ​​arasında sanal ortamda düzenlenecek; 10 gün sürecek olan sanal Kanton Fuarı 16 kategoride 50 sergi alanından oluşacak. Fuar sergi alanı, alışveriş ve uluslararası e-ticaret gibi bölümlere ayrılacak. 129. Kanton Fuarında, Çin’de yoksulluktan çıkan ilçelerdeki işletmelerin uluslararası piyasaya açılmasına imkân sağlamak amacıyla kırsal bölgeleri kalkındırma temalı bir bölüm de kurulacak.

Çin’in hizmet dış kaynak piyasası 2021 yılının ilk iki ayında güçlü bir ivme gösterdi; Çin Ticaret Bakanlığının yayınladığı verilere göre, Çin’in hizmet dış kaynak kullanımı endüstrisi 2021’in ilk iki ayında güçlü bir ivme gösterdi. Verilere göre Çinli işletmeler, söz konusu dönemde yaklaşık 26,5 milyar ABD doları değerinde hizmet dış kaynak kullanımı sözleşmeleri imzalandı. Bu artış 2020’ye göre yıllık %72,3, 2019’a göre ise %24,2’lik bir büyümeyi temsil ediyor.

Çin’in dijital gelişim süreci hızlanıyor; Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığının verilerine göre, dijital ekonominin ölçeği 13. Beş Yıllık Planın başında 11 trilyon Yuan’dan 2019’da 35,8 trilyon yuan’a yükseliş gösterirken, GSYİH’nın %36,2’sini oluşturdu. Bu yılki hükümet çalışma raporu, “14. Beş Yıllık Plan” döneminde dijital gelişimi hızlandırmak, ekonomide yeni avantajlar yaratmak, dijital sanayileşme ve dijital endüstriyel dönüşümü koordine etmek, dijital toplum inşasının hızını hızlandırmak gerektiğini ortaya koyuyor.

Çin-Avrupa yük trenleri, ortak geleceği olan küresel topluluğu sergiliyor; İlk Çin-Avrupa yük treni rotası olan Yuxinou demiryolu,10. yılını kutluyor. Bu dönemde önemli başarılara imza atan hat, salgınla mücadele ve acil ihtiyaç duyulan yaşam gereksinimlerini Avrupa ülkelerine ulaştırmak için ana kanal haline geldi. 2020 yılında Çin-Avrupa yük treni hizmeti, İtalya, Almanya, İspanya, Çekya ve Polonya dahil olmak üzere 76.000 ton ağırlığındaki 9,4 milyon parça salgın mücadele malzemeleri taşıdı. Ayrıca Demiryolu İşletmeleri tarafından açıklanan rakamlara göre, 2020 yılında gerçekleşen 12.400 yük treni seferiyle, Çin ile Avrupa arasında sefer rekoru kırıldı. Böylesine kritik bir zamanda elde edilen başarı, Çin-Avrupa yük trenlerinin verimli, geniş kapsamlı ve her türlü hava koşullarında avantajlı olduğunu gösterdi.

Çin-Avrupa Coğrafi İşaretler Anlaşması Yeni Fırsatlar Getiriyor; 1 Mart’ta Çin-Avrupa Coğrafi İşaretler Anlaşması resmi olarak yürürlüğe girdi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi, coğrafi işaret ürünlerinin Avrupa Birliği’ne girmesi için fikri mülkiyet koruması sağlarken, sözleşme uyarınca taraflar kendi ülkelerinde diğer akit tarafa ait 100 adet coğrafi işaretli ürünün korunmasını kabul etmiştir.

Xiaomi’nin Türkiye fabrikasının açılış tarihi belli oldu; Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin Türkiye’de kuracağı fabrikanın 29 Mart 2021’de açılacağı duyuruldu. Fabrikada yılda 5 milyon adet telefon üretilmesi öngörülüyor. Fabrikanın açılmasıyla beraber 2 bin kişilik istihdam yapılacağı belirtildi. 

Trabzon’dan Çin halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatta 10 yılda 4,5 kat artış sağlandı; 2020 yılında Trabzon’dan Çin’e gerçekleştirilen ihracat, 2010 yılına göre 4,5 kat arttı. 2010 yılında 4,8 milyon dolar olan ihracat, 2020 yılında % 450 oranında artarak 26,8 milyon dolara ulaştı. En fazla ihraç edilen ürün fındık olurken, dondurulmuş balık, işlenmiş mermer ve nargile tütünü de önde gelen ihraç ürünler arasında yerini aldı (https://www.iha.com.tr/ 17.03.2021 haberi).