Çin'de Güncel Gelişmeler (Mart-2)

Uzmanlar, Çin’in ilk iki aydaki dış ticaret artışının küresel toparlanmayı canlandırdığını söylüyor; 2021’in ilk iki ayında dış ticaret hacminde yukarı yönlü artışın sürmesiyle birlikte, Çin ekonomisinin ticaret ortaklarına ve küresel ekonomik iyileşmeye daha fazla katkı ve güven vereceği belirtildi. Çin Genel Gümrük İdaresi’ne göre, ülkenin toplam mal ithalatı ve ihracatı Ocak-Şubat döneminde yıllık %41,2 artışla 834,5 milyar $ ‘a yükseldi. Buna göre toplam ihracatı yıllık %60,6 artışla 468,9 milyar $’a yükselirken, aynı dönemde ithalat ise %22,2 artışla 365,6 milyar $ ‘a yükseldi.

Çin’in tüketici fiyatları endeksi Şubat ayında %0,2 düştü, Ulusal İstatistik Bürosu yaptığı açıklamada; Çin’in ana enflasyon göstergesi olan tüketici fiyat endeksinin Ocak ayındaki % 0,3 düşüşe kıyasla geçen ay % 0,2 düştüğünü açıkladı. Verilen istatistiklere göre, gıda fiyatları şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre %0,2 düştü. Domuz eti fiyatlarında %14,9, tavuk ve ördek eti fiyatlarında sırasıyla %8,7 ve %2,6 düşüş görüldü. Koyun eti, su ürünleri ve yumurta fiyatları ise sırasıyla %7,5, %5,9 ve %4,3 oranında arttı. Gıda dışı fiyatlar Şubat’ta bir önceki aya göre %0,2 geriledi. ÜFE % 1,7 olarak gerçekleşti.

Çin’in siyasi danışma organı yıllık oturumunu tamamladı, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi’nin dördüncü oturumunun kapanış toplantısı, 10 Mart 2021 günü Çin’in başkenti Pekin’deki yapıldı. ÇHSDK Daimi Komitesi Çalışma Raporu ve gelecek çalışmalara ilişkin önerge ele alındı, ulusal ekonomik ve toplumsal kalkınmaya ilişkin 14. Beş Yıllık Plan ve 2035 Hedefleri’nin taslağı gibi belgeler ele alındı. Ayrıca Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin seçim sistemini iyileştirme kararı kabul edildi (Bu konuda ayrı bir bilgi notu EİB Blog’da yer almaktadır).

Çin’de Yeni yıl festivali ve Bahar bayramında trafikte büyük düşüş yaşandı, 28 Ocak-8 Mart 2021 günlerinde kutlanan Yeni yıl festivali ve Bahar bayramı boyunca, ülkede gerçekleşen seyahat sayısı 870 milyon düzeyinde gerçekleşti. Bu sayı, 2020 yılının aynı dönemine göre % 41, 2019 yılına kıyasla % 71 azalışa işaret ediyor.

Çin RCEP anlaşmasını onayladı; Ticaret Bakanı Wang, Çin Hükümetinin Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasını resmen onayladığını açıkladı. Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olan RCEP, 2020 Kasım ayı ortasında 10 ASEAN üye ülkesi ile Çin, Japonya, Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında imzalandı. Bakan Wang, Anlaşmanın tam olarak yürürlük kazanması için altı ASEAN üyesi ülkenin ve üç ASEAN üyesi olmayan ülkenin onayına ihtiyaç duyulduğunu ve anlaşma ne kadar çabuk yürürlüğe girerse üye ülkelerin halklarının o kadar çabuk Anlaşmanın getirilerinden yararlanacaklarını söyledi (RCEP ile ilgili EİB Blog’da ayrı bir not bulunmaktadır).

Tibet’te yüksek hızlı tren Temmuz’da hizmete başlayacak, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde 1 Temmuz’dan önce hızlı trenlerin hizmete başlamasının öngörüldüğü ve böylece ülkedeki eyalet düzeyindeki bölgelerin tümünün hızlı tren hizmetine erişeceği bildirildi. Lhasa’yı Tibet’in doğusundaki Nyingchi’ye bağlayan demiryolunun yapımına 2014 yılında başlandı. Söz konusu demiryolunu döşeyen Tibet Demiryolu İnşaat Şirketi tarafından verilen bilgiye göre, demiryolunu kullanacak trenlerin hızı saatte 160 km’ye ulaşacak.

Çin’de erkek ve kadın arasındaki gelir farkı daraldı, Çin’deki iş fırsatları sitelerinden biri olan Zhilian Zhaopin tarafından 2021 yılında Çinli kadınların iş durumuyla ilgili bir rapor yayınlandı. Rapora göre, işyerinde kadınların toplam maaşı erkeklerinkinden % 12 daha düşük olmakla birlikte aradaki fark üst üste iki yıl boyunca daralma gösterdi. İstatistiklere göre, Çin’deki kadınlar yüksek eğitim görenlerin %53’ünü kapsıyor, toplam 340 milyondan fazla Çinli kadın çalışıyor, son yıllarda yeni alınan devlet memurlarının %50’sinden fazlası kadınlardan oluşuyor.

Çinli telefon markası Türkiye’de üretime başladı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Çinli akıllı telefon markası Oppo’nun İstanbul Tuzla’da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Tuzla’da 12 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika, Çin menşeli cep telefonu markası Oppo tarafından akıllı telefon üretim tesisine dönüştürüldü. Yakın bir tarihte ‘Made in Türkiye’ ibareli, Oppo marka akıllı telefonların satışına başlanacağı duyuruldu ( https://www.hurriyet.com.tr/ 09.03.2021 haberi).

Ege’nin İlk Düşünce Kuruluşu EGİAD Think Tank’tan Çin Raporu, 19 Mayıs 2019’da milli mücadelenin başlangıcının 100. yılına ithaf edilerek İzmir ve Ege Bölgesi’nde kurulan düşünce kuruluşu EGİAD ilk “Think Tank” raporunu yayınladı. Pandemi döneminde online olarak sunulan rapor “EGİAD Çin Raporu – Kuşak, Yol ve Saat Kulesi” başlığı ile yayınlandı. Çin ile ekonomik ilişkilere İzmir ve Ege Bölgesi’nden ayrıntılı bir bakış sergileyen raporun başlıklarına https://www.egiad.org.tr/egenin-ilk-dusunce-kurulusu-egiad-think-tanktan-cin-raporu/ linkinden ulaşılabilmektedir.