Sürdürülebilirlik Bülteni (Şubat)

Değerli Paydaşlar,

Son dönemde dikkatlerin iklim krizi üzerine çekilmesiyle birlikte sürdürülebilirlik neredeyse tüm sektörlerin önemli bir gündem maddesi haline geldi. Bugün artık şirketlerin karbon ve su ayak izlerini azaltmak, sürdürülebilir malzemeler geliştirmek veya sürdürülebilir iş modellerine geçmek gibi amaçlar doğrultusunda ciddi çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bizler de Ege İhracatçı Birlikleri olarak üye firmalarımıza en iyi şekilde hizmet sunma prensibiyle hareket ederek sürdürülebilirlik konusunu ana gündemimize almış bulunmaktayız. Bu alandaki çalışmalarımızı koordine etmek üzere sürdürülebilirlik çalışma grubu oluşturduk. Çalışma grubu aktivitelerinden biri olarak ulusal ve uluslararası mecralardan derlediğimiz sürdürülebilirlikle ilgili haberleri bundan sonraki süreçte bültenler halinde sizlere sunacağız.

Saygılarımızla, Ege İhracatçı Birlikleri
İzmir, 2020

Türkiye’nin İlk Yeşil Şehir Eylem Planı İzmir İçin Hazırlandı

İzmir, Türkiye’de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Programı’na giren ilk şehir olmuştu. EBRD’den 300 bin avroluk hibe alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez İzmir’de hazırlanan Yeşil Şehir Eylem Planı ile aralarında su, biyolojik çeşitlilik, hava, toprak ve iklim değişikliği konularının da yer aldığı çevre sorunlarına yönelik eylemler tespit etti. Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’yla ise sera gazı azaltım ve iklim uyum eylemleri belirlendi.Haberin Detayına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Tarımsal Sulamada Tasarruf Uygulaması Pilot Dönemi Başlıyor

DSİ Genel Müdürlüğü, tarımda ihtiyaçtan fazla su kullanımının önüne geçmek amacıyla, Türkiye’nin değişik yerlerinde seçilen bazı pilot sulama projelerinde ‘Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli’ uygulaması konusunda çalışma başlattı. Yeni sistemle, bitkinin ihtiyacından fazla su kullanımının önüne geçilecek.Haberin Detayına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

AB Eleştirilere Rağmen Emisyon Azaltım Planında Israrcı

AB parlamenterleri ve üye devletler emisyon azaltım hedefi üzerinde tartışmaya devam ederken, AB’nin iklim politika sorumlusu Frans Timmermans, AB’nin bu 10 yılda emisyonlarda en az %55 oranında azaltım planının bilim ve küresel anlaşmalarla uyumlu olduğunu söyledi. 2050 itibariyle iklim nötr olma yolunda ilerlemek için, Avrupa’nın önümüzdeki 10 yılda emisyonları önceden planlanandan daha hızlı azaltması gerekiyor; ancak tam olarak ne kadar hızlı olması gerektiği hâlâ tartışmalı.Haberin Detayına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

AB Yeni Stratejileriyle Ticareti Dönüştürüyor

Avrupa Komisyonu, birliğin gelecek 10 yılda ekonomik önceliklerinin neler olacağının taslağı niteliğinde yeni bir strateji belgesi yayınladı. Avrupa Birliği’nin COVID-19 pandemisiyle de revizyona ihtiyaç duyularak yenilenen ticaret stratejilerinin odağında “iklimle mücadele, dijital dönüşüm ve Dünya Ticaret Örgütü’nde yapılacak reformlarla daha adil bir küresel ticaret” bulunuyor.Haberin Detayına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Lenzing, Sürdürülebilirlik Çabaları Kapsamında Avusturya’da Büyük Fotovoltaik Fabrikasını Kuruyor

Lenzing Group, yaklaşık 55.000 metrekarelik bir alanda yere monte fotovoltaik tesisinin planlarını açıkladı. Fiber üreticisi, 2021’in ikinci yarısında devreye alınmasının ardından, tesisin üretiminin en yüksek noktasında yaklaşık 16.000 modülle yılda 5.500 megawatt olacağını söyledi. Bu, 1.700’den fazla hanenin yıllık elektrik talebine karşılık geliyor.Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Eastman 250 Milyon Dolarlık Polyester Geri Dönüşüm Tesisini Duyurdu

Eastman Chemical Company yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Mark Costa, şirketin Kingsport, Tenn’deki tesisinde dünyanın en büyük plastikten plastiğe moleküler geri dönüşüm tesislerinden birini inşa etme planlarını duyurdu. Tesis, metanoliz yoluyla, genellikle düzenli depolama alanlarına ve su yollarına düşen polyester atığını dayanıklı ürünlere dönüştürerek optimize edilmiş bir döngüsel ekonomi yaratacak.Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Tüketicilerin Şaşırtıcı Yüzdesi Sürdürülebilir Markalara Daha Fazla Ödeyecek

Perakende analiz platformu olan Wovn tarafından Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupadan 500 tüketicinin katıldığı bir ankette, katılımcılar gardırop harcamalarını yüzde 25 oranında düşürdüklerini bildirdi. Koronavirüs pandemisinin yarattığı yaşam tarzı değişiklikleri hakkında yapılan anket, 2021’de tüketicilerin daha az, daha sürdürülebilir ve daha fazla çevrimiçi alışveriş yapacağını bildiriyor.Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Finlandiya’nın İlk Büyük Ölçekli Tekstil Atığı Tesisi Bu Yaz Açılıyor

İskandinav ülkelerinin ilk büyük ölçekli tekstil arıtma tesisi, bu yaz Finlandiya’da açılıyor. Tekstil atıklarıyla ilgili artan sorunlara yanıt olarak, yeni tekstil geri dönüşüm düzenlemeleri 2025’te AB’de yürürlüğe girecek. Ancak Finlandiya, süreci 2023 yılına kadar başlatmayı hedefliyor. Tekstil geri dönüşüm uzmanı Rester Oy ve atık yönetimi firması Lounais-Suomen Jätehuolto Oy (LSJH) Paimio’da tekstil arıtma tesisini açacak. Tesis, ömrünü tamamlamış tekstil ürünlerini yeni ürünlerde kullanılabilecek hammadde elyafı haline getirecek.Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Zalando’nun Sahip Olduğu Yeniden Satış Sitesi İskandinav Pazarında Büyüme Görüyor

İlk olarak 2018’de Almanya’da, ardından 2020’de İspanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve Polonya’da lansmanı yapılan Zircle, tüketicilerin ikinci el eşya alıp satabileceği Zalando’nun işlettiği bir pazar yeridir. Berlin merkezli Zalando, Zircle’nin İsveç ve Danimarka’da ikinci el moda ürün yelpazesinin ilk kez piyasaya çıktığını duyurdu. Zalando, İskandinav bölgesini dahil etme hareketinin, yeniden satış seçeneklerine talep gösteren bu iki pazarda 100.000’den fazla moda ürününe erişim sağlayacağını söylüyor. Şirket tarafından yapılan yakın tarihli bir anket, Zalando’nun İsveçli ve Danimarkalı tüketicilerin yarısının önümüzdeki altı ay içinde ikinci el moda ürünlerini satın almayı düşündüğünü gösterdi.Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.