Çin'de Güncel Gelişmeler (Şubat - 4)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Yenilenebilir enerji, Çin’in kırsal kesimlerinde önemli bir ısıtma kaynağı olacak; Ulusal Enerji İdaresi (NEA), Çin’in 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) ülkenin kırsal kesimlerinde önemli ısınma kaynaklarından biri olarak yenilenebilir enerji kullanımını teşvik edeceğini söyledi. NEA, bu amaçla yerel yönetimlerin koşullara ve enerji talebine göre belirli hedefler koyması gerektiğini ve yenilenebilir enerjiyi diğer ısıtma yöntemleriyle birleştiren bir ısıtma sisteminin inşasını desteklemesi gerektiğini bildirdi. Çin, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, biyokütle, jeotermal ve okyanus enerjisi dahil olmak üzere çeşitli yenilenebilir enerji türlerinin potansiyelinden yararlanarak enerji yapısını iyileştirmeyi planlıyor.

Çin’in altın endüstrisi 2020’de istikrarlı bir performans gösterdi; Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), Çin’in altın endüstrisinin geçen yıl istikrarlı bir performans gösterdiğini bildirdi. MIIT, Çin Altın Birliği’nin verilerine dayanarak 2020’de ülkenin altın üretiminin % 4,2 düşüşle 479,5 tona gerilediğini bildirdi. Ülkedeki altın talebinde gerileme ile birlikte tüketim de % 18,1 azalma 821 tona düştü. MIIT, 2021’de altın endüstrisinin uluslararası işbirliğini geliştireceğinin beklendiğini bildirdi.

Çin-Avrupa Demiryolu Ekspresi, “Bir Kuşak Bir Yol” ile 8 Yılda Büyük Değişimlere Tanık Oldu; “Kuşak ve Yol” girişiminin 2013 yılında başlatılmasından bu yana, örnek proje olan Çin-Avrupa Demiryolu Ekspresi, girişimin hızlı gelişimine önemli katkı yaptı. Ekspres Tren hattının açılması, ticaret “engellerini” aşmak için yeni bir kanal da sağladı, karşılıklı olarak birbirinden beslenerek tren hattı “patlama” denebilecek şekilde bir büyüme gösterdi. 2013 yılında, yüksek hızlı demiryolunun işletme uzunluğu sadece 11.000 km. iken yaklaşık 40.000 km.’ye büyüdü.

İhracat-İthalat Bankası, 2020’de 76,3 milyar Yuan’dan fazla özel yardım fonları tahsis etti; Raporlara göre, İhracat-İthalat Bankası, 2020’nin başlarında dış ticaret sektörü, imalat ve destekleyici sektörlere odaklanan işletmeler için özel fonlar tahsis etti. Salgından etkilenen işletmelere finansman desteği sağlamak amacıyla kurulan özel yardım fonları, özellikle salgından sert bir şekilde etkilenen hava taşımacılığı endüstrisini destekledi.

Çin Yeni Yılı tüketimi güçlü bir ekonominin canlanacağına işaret ediyor; Sona eren yedi günlük yeni yıl festival tatilinde, 1 milyar 400 milyon nüfusun yaşadığı Çin’de halk, yeme-içme ve alışverişe 821 milyar Yuan (yaklaşık 130 milyon dolar) harcadı. Verilere göre, perakende ve yeme-içme sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin toplam satışı, bayram tatilinde 2020 yılına göre % 28,7 artış gösterdi. Tatilin ilk altı gününde ülke çapında teslim edilen kargo paketlerinin sayısı ise, geçen yılın aynı döneminin üç katına çıkarak 480 milyon adede ulaştı.

2020’de Çin’deki doğrudan yatırım bir önceki yıla göre yaklaşık %40 arttı; Devlet Döviz İdaresi tarafından yakın zamanda açıklanan verilere göre, Çin’e doğrudan yatırım 2020 yılında % 37 artışla 213 milyar dolara ulaştı. Veriler yabancı yatırımcıların Çin’in ekonomisinin uzun vadeli kalkınma potansiyeli konusunda iyimser olduğunu gösteriyor.

Tianwen-1 keşif aracı, Mars yörüngesine girdi; Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) tarafından yapılan açıklamada, Çin’in “Tianwen-1” adlı uzay keşif aracının 7 aylık yolculuğun ardından başarıyla Mars yörüngesine girdiği duyuruldu. 475 milyon km.’lik mesafe kat ederek yörüngeye ulaşan keşif aracı, kameralar ve çeşitli cihazlarla çalışmaya başlayacak ve gezegene yönelik araştırmalar gerçekleştirecek.

1915 Çanakkale Köprüsü, tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Avrupa’dan Türkiye’nin güneybatısına kesintisiz erişim sağlanacak; Proje, tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” kapsamında, Türkiye’nin öncülük ettiği ‘Orta Koridor’ girişiminin bir parçası olarak, Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir ticaret yolu oluşturma hedefine doğrudan katkı sağlayacak ( https://www.haberturk.com/ sitesinde 18.02.2021 tarihinde yayınlanmıştır).