Çin'de Güncel Gelişmeler (Şubat - 2)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Bahar Bayramı ve Yeni Yıl Festival Galası’na inovasyon damgası, Çin halkı, Boğa Yılı’na Çin Medyası tarafından hazırlanan Yeni YılGalasını izleyerek girdi. Şarkılar, danslar, Çin operası, dövüş sanatları ve illüzyon gösterileri gibi farklı performansların yer aldığı galada, ileri teknolojik unsurlar kullanıldı. Galada, Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümü, orta halli refah toplumunun kapsamlı inşası, yoksullukla mücadele, Çin Rüyası ve salgınla mücadele gibi temalar canlı ve sanatsal bir şekilde izleyicilere sunuldu. İstatistiklere göre, gala programını 1 milyar 140 milyon kişi canlı olarak seyretti. Galada salgınla mücadele tedbirleri kapsamında bazı programlarda “bulut” teknolojisi ile izleyici ve oyuncular arasında bir köprü kuruldu. Programlarda, ilk kez 8K ultra yüksek çözünürlüklü video ve yapay zekâ (AI)+sanal gerçeklik (VR) ve 3D stüdyo teknolojisi kullanılırken, Çin’deki değişimler ve Çin halkının girişimcilik ruhu gösterildi.

Çin-Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ilişkisi, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa arasında işbirliğinde 9 yıl geride kaldı. Geçtiğimiz dokuz yıl içinde Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, liderlerin buluşma mekanizmasının kapsamında 20’den fazla alanı kapsayan üç boyutlu bir işbirliği yapısı kurmuş ve birçok alanda erken kazanımlar elde etmiştir. Orta ve Doğu Avrupa bölgesi, bölgeler arası işbirliğinin araştırılmasında ve “Kuşak ve Yol” girişiminin ortak yapımında öncülük ederek, bölgedeki “Kuşak ve Yol” işbirliği anlaşmasının kapsamının gerçekleştirilmesine öncülük etti. Akdeniz’den Baltık Denizi’ne, Tuna’dan Balkanlara, Çinli inşaatçılar ve çeşitli ülkelerden ortaklar el ele çalışıyor.

            Çin ve Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri geleneksel ticaret alanlarını sürekli geliştiriyor. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 103,5 milyar ABD dolarına ulaştı ve yatırım işbirliği genişlemeye devam etti. Çin-Avrupa ticareti ortalama büyüme oranı % 8’dir ki bu, Çin’in dış ticaretinin üç katından ve Çin’in AB ile olan ticaretinin iki katından fazladır. 2020’de Çin, enerji ve mineraller, Altyapı, lojistik, otomobil parçaları ve diğer alanları içeren Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki tüm sektöre doğrudan yatırıma toplam 3,1 milyar ABD doları yatırım gerçekleştirdi.

Çin-Avrupa Ekspres trenlerinde 9 ay boyunca her ay 1.000’den fazla tren sefere çıktı, 2021 Ocak ayında, Çin-Avrupa Ekspres trenlerinin sayısı 1.165 trene ulaştı.  Açılan tren katarı sayısı ve gönderilen malların hacmi bir önceki yıla göre sırasıyla %66 ve%73 oranında arttı. 9 ay boyunca ayda 1.000’den fazla trenin yola çıkmasıyla endüstriyel tedarik zincirinin istikrarı ve Çin-Avrupa ticaretinin gelişimine önemli destek sağlıyor.

Çin’in Yeni Yolculuğuna Türkiye’nin Katılımını Bekliyoruz, Başkonsolos Cui Wei, Çin geleneksel yeni yılının ilk günü yaptığı açıklamada, yeni yılın bu yıl bir anlamının olduğunu belirtti. Wei konuşmasının devamında, aynı gün düzenlenen Çin Komünist Partisi 19. Merkezi Komitesinde alınan Kararlara değinerek, yeni yılda Çin’in yeni bir kalkınma yolculuğuna başladığını bildirdi.

 Bu yolculukta Çin’in iç piyasa potansiyelinin tamamen canlanacağı, Türkiye dahil diğer ülkelere yönelik daha fazla talep oluşacağı, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarlı ve pürüzsüz olmasının sağlanacağı belirtildi. Wei konuşmasında; “Geçen yıl, Türkiye’den Çin’e ihracat %6,3 oranında büyüdü. Kuruyemiş, süt ürünleri ve kanatlı eti gibi tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında ciddi artış görüldü. Kasım 2020’de düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda, Türk şirketlerine yoğun ilgi gösterildi ve Çin piyasasının kaliteli Türk ürünlerine yönelik güçlü talepleri bu duruma yansıdı. Yeni kalkınma modelinin hızla gelişmesiyle, daha fazla Türk malının, Çin halkına ulaşmasının hızlandırılacağına ve tarafların ortak kazancının gerçekleştirileceğine inanıyorum. Yeni yolculuğunda Çin, insanın kalkınmasına odaklanarak, inovasyon ve yeşil kalkınmayı hızlandıracak, sağlıklı, dijital ve yeşil bir İpek Yolu inşa ederek, ülkelerle kalkınma meyvelerini paylaşacak, tüm insanlığın Çin’in gelişmelerinden istifade etmesini sağlayacak. Tarafımız, Türkiye ile elele olup, insan toplumunun ortak refahı ve kalkınması için olumlu katkılarda bulunmayı arzu ediyor” şeklinde açıklamalarda bulundu (https://www.milliyet.com.tr/ sitesinde 12.02.2021 tarihinde yayınlanmıştır).

“Çin ve Türkiye’nin büyüme kaydetmesinin nedeni ikili işbirliği”, Çin’in Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı L.Yuhua yaptığı açıklamada; Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2020 yılında önceki yıla kıyasla %15,6 artarak 24 milyar dolara ulaştığını, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinde küresel büyümedeki trendin aksine büyüme elde edildiğini, Çin’in Türkiye’den yaptığı ithalatın % 6,3 artarak 3,7 dolara ulaştığını söyledi.

            Ayrıca, Geçen yıl Türkiye’den Çin’e süt ürünleri ve kanatlı hayvan ürünleri ihracatını desteklediklerini ifade eden Yuhua, kiraz, antep fıstığı ve su ürünleri gibi ürünlerin Türkiye’den alımına başladıklarını, Türk tarım ürünlerinin dünya çapında önemli bir rekabet gücüne sahip olduğunu ve bunun da Çin piyasasının taleplerine uygun olduğunu, 2020 yılında Çin ve Türkiye arasındaki Kuşak ve Yol projesinin ortak inşasına dair işbirliği de istikrarlı şekilde ilerlediği ifadelerini kullandı (https://www.criturk.com/ sitesinde 12.02.2021 tarihinde yayınlanmıştır).

BBC’nin Çin’deki yayınları durduruldu, Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, BBC World News’in Çin’deki yayınlarına Çin’in ulusal çıkarlarına zarar vermesi, Çin ulusal birliğini zayıflatması ve denizaşırı kanallar için şartları karşılamaması şartını ihlal ettiği gerekçesiyle Çin’de yayın yapmasına izin verilmeyeceğini, kanalın yayın başvurusunun bir yıl süreliğine kabul edilmeyeceğini duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanı Twitter’da yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerin kararının kabul edilemez olduğunu ve medya özgürlüğünü ciddi şekilde ihlal ettiğini söyledi. Çin, dünyanın en katı medya ve İnternet özgürlüğü kısıtlamalarına sahip. En son tedbirler yalnızca Çin’in küresel varlığına zarar verecek açıklamalarında bulundu.