Çin'de Güncel Gelişmeler (Ocak-3)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Hem aylık hem de yıllık TÜFE yükselişe geçti, Aralık ayında çeşitli bölge ve departmanlar, salgının kontrol altına alınması ile birlikte ekonomik ve sosyal kalkınmanın sonuçlarını konsolide ederek genişletti ve tüketici talebi büyümeye devam etti. Aynı zamanda hava koşulları ve artan maliyetlerden etkilenen TÜFE yönünü düşüşten artışa çevirdi. Aylık bazda, TÜFE bir önceki ayki %0,6 düşüşten %0,7 artışa geçti.  Gıda fiyatları geçen ayki %2,4’lük düşüşten %2,8’lik bir artışa geçerek TÜFE artışını yaklaşık %0,62 oranında etkiledi.

ÜFE aylık dönemde yükselirken, yıllıkta daraldı, Aralık ayında iç talep istikrarlı bir şekilde toparlandı ve bazı ithal toptan malların fiyatları yükselmeye devam ederek sanayi ürünlerinin fiyatlarının artışına neden oldu. Aylık bazda ÜFE bir önceki aya göre 0,6 puan artarak %1,1 artış gösterdi.

Çin’deki çevrimiçi ticari marka başvurularının oranı 2020’de %98’i aştı, Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi’nden gelen açıklamaya göre, “On üçüncü Beş Yıllık Plan” döneminde, Çin’in ticari marka tescilini kolaylaştırma reformunu sürekli olarak destekledi ve ticari marka bilgilerinin oluşturulmasını güçlendirdi. Aynı zamanda, ticari marka inceleme ve yargılama belgelerinin tam yayınlanmasını ve ticari marka veri tabanlarının halka ücretsiz açılmasını ve ticari marka çalışmasının şeffaflığını teşvik etmek için birçok önlem aldı. 2020’nin sonunda, çeşitli türlerde yaklaşık 900.000 belge açıklandı ve 50 milyondan fazla ticari marka hisse senedi verisi ücretsiz olarak açıklandı.

Deniz İpek Yolu Ticaret Endeksi’nin Kasım 2020’de yeni bir zirveye ulaştı ve ticaret fazlası neredeyse ikiye katlandı. Deniz İpek Yolu Ticaret Endeksi içindeki İthalat ve ihracat ticaret endeksi bir önceki yıla göre % 13,8 artışla 161,1 puana ulaştı. İhracat ticaret endeksi bir önceki yıla göre 185,9 puan artış gösterirken, İthalat ticaret endeksi %5,1 artışla 136 puana ulaştı. İhracat malları kategorileri açısından, mekanik ve elektrikli ürünler, tekstil ve plastik ürünler ihracatı artarken, giyim ve ayakkabı ihracatı azaldı. İthalat açısından bakıldığında, demir cevheri ithalat hacmi ve fiyatı artarken, ham petrol, soya fasulyesi ve doğalgaz ithalat hacmi artışı ve fiyat düşüşü gerçekleşti.

Çin, 2020’de döviz rezervine 108 milyar dolar ekledi, Çin Devlet Döviz İdaresi tarafından yayımlanan verilere göre, Çin’in döviz rezervi 2020 yılının Aralık ayında bir önceki aya kıyasla 38 milyar dolar artarak 3,2 trilyon dolara ulaştı. Böylece Çin’in döviz rezervi, 2020 yılının tamamında 108,6 milyar dolar artmış oldu.

Dünya Bankası, Çin küresel ekonomisinin 2021’de %4 büyümesini bekliyor, Dünya Bankası tarafından yayınlanan son küresel ekonomik görünüm raporu, küresel GSYİH’nın 2020’de % 4,3 küçüldükten sonra 2021’de büyümeye geçmesinin beklendiği tahmini yayınladı.

Kuşak ve Yol Girişimi Türkiye için yeni fırsatlar doğuruyor; Kuşak ve Yol Girişimi, 2013 yılında ilan edilmesinden günümüze kadar geçen sürede takibi zor bir hızda gelişti. Kasım 2019’da Çin’den gelen ilk blok trenin ülkemizden geçmesinin ardından bu trenlerin sayısı 2020 yılı sonuna kadar 10’u buldu. Esas önemli gelişme ise Aralık 2020’de Köseköy-Xian güzergahını 12 günde tamamlayan ilk ihracat treniydi. İkinci tren 2021 yılının ilk gününde Çin sınırlarına girdi. Hernekadar ilk tren 2019 yılında gelse de salgın şartları ile artan deniz navlunları ve ekipman bulmadaki sıkıntılar demiryoluna olan talebi 2020 içinde arttırdı. Bugün Çin’e giden ihracat trenlerinin açtığı yolda çok önemli fırsatlar var. Ayrıca güzergâh ülkeleri sadece Çin ile sınırlı değil. Güzergahta bugün Azerbaycan-Kazakistan hattı kullanılsa da yakın gelecekte küçük dokunuşlar ile 70 milyon Türkün yaşadığı coğrafyalara ulaşılabilecek. Bu sayede Türk Cumhuriyetleri ile sosyal, kültürel ve ticari ilişkilerimiz geliştirilebilir. Köseköy Demiryolu Lojistik Üssü ile halihazırda girişimin kritik bir noktası olan İzmitle beraber İskenderun Körfezi de bu entegrasyon için oldukça uygun konumdadır. Her iki bölgemiz Türkiye’nin en önemli liman kümelerine sahiptir. Demiryolu ile Uzak Doğudan ya da Türk Cumhuriyetlerden gelip İzmit ya da İskenderun Körfezinde denizle buluşan yükler Karadeniz, Orta ve Doğu Avrupa, Kuzey ve Batı Afrika hatta Güney Avrupa’ya oldukça rekabetçi transit sürelerde teslim edilebilir ( https://www.dunya.com/sitesinde 14.01.2021 tarihinde yayınlanmıştır).

Polonya’nın Çin’deki süt ürünleri satışı %70 arttı; Polonyalı yetkililerin birkaç gün önce yayınladığı istatistiklere göre, ülkenin süt ürünlerinin Çin’e ihracat değeri 2020’de önemli bir artış gösterdi. Çin-Avrupa treninin sorunsuz lojistiği ve diğer ihracatçı ülkelerin paylarının dolması gibi faktörler nedeniyle ülkenin Çin’deki süt ürünlerindeki büyüme ivmesinin devam etmesinin beklendiğini belirtti. Polonya, Orta ve Doğu Avrupa’daki Çin’in en büyük ticaret ortağı, “Kuşak ve Yol” girişiminin ortak inşasında önemli bir düğüm ülkesi ve Avrupa süt ürünlerinin önemli bir tedarikçisidir.

Çin’e Kuru Meyve İhracatı Yüzde 21 Arttı; “Kuşak ve Yol Projesi”nin hayata geçmesi ile birlikte yüzünü Çin’e çeviren kuru meyve ve mamulleri ihracatçıları, geçen yıl bu ülkeye ihracatlarını %21 artırarak 28 milyon dolara ulaştırdı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep’in yaptığı açıklamada, “Dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumuna gelen Çin başta olmak üzere, Güney Kore, Malezya, Endonezya, Hindistan, Singapur gibi dünya nüfusunun 2/3’ünden fazlasını barındıran, ekonomileri hızla gelişen ve gıda talebinin giderek arttığı Uzakdoğu’ya yönelik tanıtım çalışmalarımıza özel önem veriyoruz’’ açıklamalarında bulundu.

Polonya’nın Çin’deki süt ürünleri satışı %70 arttı; Polonyalı yetkililerin birkaç gün önce yayınladığı istatistiklere göre, ülkenin süt ürünlerinin Çin’e ihracat değeri 2020’de önemli bir artış gösterdi. Çin-Avrupa treninin sorunsuz lojistiği ve diğer ihracatçı ülkelerin paylarının dolması gibi faktörler nedeniyle ülkenin Çin’deki süt ürünlerindeki büyüme ivmesinin devam etmesinin beklendiğini belirtti. Polonya, Orta ve Doğu Avrupa’daki Çin’in en büyük ticaret ortağı, “Kuşak ve Yol” girişiminin ortak inşasında önemli bir düğüm ülkesi ve Avrupa süt ürünlerinin önemli bir tedarikçisidir.

2020’de Çin’e yabancı yatırımlar rekor seviyeye ulaştı; Ticaret Bakanlığının açıklamasına göre, Çin anakarasına yapılıp gerçekleşen yabancı direkt yatırım tutarı, 2020’de bir önceki yıla kıyasla %4,5 oranında artarak 144, 4 milyar dolara ulaştı. Hizmet endüstrisine yönelen yabancı yatırımlar 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla % 13,6 oranında artarken yüksek teknoloji hizmetlerine dönük olanlar %28,5 oranında büyüdü.

Serbest ticaret bölgelerinde Çin piyasasına erişim kolaylaştırılacak; Çin’de bu yıl yüksek standartlı iç piyasa sisteminin geliştirileceği, yabancı yatırımcıların Hainan Serbest Ticaret Limanı ve Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi gibi bölgeler üzerinden Çin piyasasına erişiminin kolaylaştırılacağı bildirildi. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Genel Sekreteri’nin yaptığı açıklamada; “2021 yılında, ülkedeki yatırım ortamının iyileştirilmesi için piyasa ve adalet sistemleri geliştirilecek, idari işlemler azaltılacak, düzenli denetim sistemi uygulanacak, hükümetin hizmet kapasitesi iyileştirilecek, şirketler ve vatandaşların memnuniyet oranına göre yönlendirilen yatırım ortamı değerlendirme mekanizması kurulacak” ifadeleri yer aldı.

Çin-Kanada ikili yerel para birimi takas anlaşması, ikili ticareti ve yatırımları kolaylaştırmak amacıyla yenilendi, Çin-Kanada ikili yerel para birimi takas anlaşmasının yenilenmesinin iki ülke arasındaki finansal işbirliğini güçlendirmeye, Çin ve Kanada arasında yerel para birimlerinin kullanımını yaygınlaştırmaya, ikili ticareti ve yatırımları kolaylaştırmaya ve finansal istikrarı korumaya yardımcı olacağı belirtildi. Çin Halk Bankası ve Kanada Merkez Bankası kısa süre önce 200 milyar Yuan swap hacminde ikili yerel para birimi takas anlaşmasını yeniledi, Anlaşma beş yıl süreyle geçerli olacak.

Çin: ABD ve Taiwan arasındaki resmi temaslara karşıyız, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi 13-15 Ocak günlerinde Taiwan’ı ziyaret edecek. Pekin’de düzenlenen basın toplantısında konuya değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Taiwan, Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, uluslararası toplumda Çin’i temsil eden tek meşru hükümettir. Bu, uluslararası toplum tarafından kabul edilen bir gerçektir. ABD yönetimi de iki ülke arasında imzalanan 3 ortak bildiride bunu teyit etmiştir. Çin, ABD ile Taiwan arasındaki her türlü resmi temasa karşı çıkmaktadır.” ifadeleri kullandı.