Çin'de Güncel Gelişmeler (Aralık - 1)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin Cumhurbaşkanından Filistin meselesine barışçıl çözüm vurgusu; Filistin ile İsrail’in barış içinde bir arada bulunmasının sadece Filistin ve İsrail halkının rüyası değil, aynı zamanda bölge halkı ile uluslararası toplumun da beklentisi olduğuna işaret eden Çin Cumhurbaşkanın, “Uluslararası toplum, İki Devletli Çözüm’de ısrar ederek, BM’nin ilgili kararları ve ‘toprak karşılığı barış’ ilkesi gibi uluslararası fikir birlikleri temelinde Orta Doğu’daki barış sürecini hızlandırmalı” ifadelerini kullandı. Çin’in Filistin meselesine büyük önem verdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, BM Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi ve sorumlu bir büyük ülke olan Çin’in, uluslararası toplumla birlikte Filistin sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Çin Dışişleri: Çin-Venezuela işbirliği siyasallaştırılmamalı; ABD Hazine Bakanlığı’nın Venezuela meselesini bahane ederek Çinli şirketlere yaptırım uygulayacağına dair haberlerin medyada yer almaya başlaması üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin’in ABD’yi uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel yasalarına uymaya, hatalarını düzelterek çeşitli amaçlarla uygulanan yasadışı yaptırımları iptal etmeye çağırdığını söyledi. Sözcü, Çin işletmelerinin meşru hak ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri alacaklarını da vurguladı.

17. Çin-ASEAN Fuarı’nda imzalanan sözleşmelerde yeni rekor; 17. Çin-ASEAN Fuarı Çin’in Nanning kentinde sona erdi. Bu yılki fuar kapsamında, çevrim içi ve fiziksel olarak 150’den fazla etkinlik düzenlendi. Fuarın imza töreninde ise, 86 proje hakkında 263 milyar 870 milyon Yuan tutarında yatırım sözleşmesi imzalandı. İmzalanan yatırım sözleşmeleri konusunda geçen yılki fuara göre %43,6 artışla rekor kırıldı.

Çin’in imalat PMI Kasım ayında 10 yılın en yüksek seviyesi olan 54,9’a yükseldi; Çin Ulusal İstatistik Bürosu, Kasım ayında 52,1’lik bir üretim PMI’sı raporlayarak, Ekim 2017’den bu yana 0,7 puanlık bir artış ve en yüksek seviyeyi kaydetti. Ekonomik normalleşme hızlandı, üretim arz ve talep geri kazanımı hızlanarak, üretim ve yeni sipariş endeksleri son on yılın en yüksek seviyelerini kaydetti. İşletmeler genellikle üretimdeki artışın yeni siparişlerdeki artıştan ve yıl başında salgının etkisinin daha da onarımından kaynaklandığını bildirildi.

Ekim ayında sanayi kuruluşlarının karı bir önceki yıla göre %28,2 arttı ve kümülatif büyüme oranı bu yıl ilk kez pozitif oldu; Ulusal İstatistik Bürosu tarafından 27 Kasım’da açıklanan veriler, sanayi işletmelerinin ölçeğin üzerindeki toplam kârının Eylül ayındaki yüzde 18,1’den Ekim ayında yıllık bazda %28,2 oranında arttığını gösterdi.

Çin’in ihracatında keskin artış görüldü; Bazı ticaret örgütlerinin işbirliğiyle hazırlanan rapor, Çin’in ihracatında salgının etkisiyle yılın ilk çeyreğinde düşüş görüldüğünü, ancak ekonominin kaydettiği hızlı toparlanma sonrasında nisan ila eylül ayları arasında Çin’in ihracatının OECD ülkelerinin ihracatı içindeki payının %20’yi geçtiğini ortaya koydu.  Rapor, ayrıca dünya genelinde 3 bin 800 ihracat ürünüyle ilgili yapılan bir araştırmanın, 2019 yılında 320 tür ürünün ihracatında Çin’in yüzde 50’lik paya sahip olduğunu gösterdi. 

Çin‘e 6 milyar dolar ihracat hedefi; Demir İpek Yolu ülkeleri Türkiye’de buluşacak; Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, “Önümüzdeki yıl Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin başlamasının 50’nci yıl dönümü sebebiyle Çin’den 100 kadar iş adamımızı Türkiye’ye davet ettik. Çin ile beraber demir İpek Yolu güzergahındaki bütün ülkeleri de kapsayacak şekilde iş adamlarımızı bir organizasyonla buluşturacağız. Birebir görüşmelerle karşılıklı ticaret hacminin artması noktasında ülkemiz adına 5 gün sürecek çok faydalı toplantılar düzenleyeceğiz. Maden, gıda ve tarım, enerji, e-ticaret ve bilişim ile müteahhit hizmetleri ve turizm ve lojistik konuları işlenecek” diye konuştu. Ayrıca, Çin’e yönelik hangi ürünlere talep olabileceğini de değerlendiren Beşer, “Süt ve süt tozu ürünleri anlaşması yeni yapıldı. Süt tozuyla beraber artık Çin pazarına peynirin de girmesi için çalışıyoruz. Bu ürünü eğer şimdi tanıtmaya başlarsak 2-3 sene içerisinde pazarda ciddi manada bir ihracat kalemi olur” ifadelerini kullandı. Tıbbi ve aromatik bitkilerde Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti (19.11.2020 https://www.star.com.tr/  haberi).

Kırklareli’den Çin’e 100 ton peynir altı suyu tozu ihracatı; Türkiye’den Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı yapmak üzere onay alan Kırklareli’de bir firma, ilk ihracatı başarı ile gerçekleştirdi. Lüleburgaz ilçesinde bulunan şirket tarafından Çin’e 100 ton peynir altı suyu tozu ihracatı yapıldı (19.11.2020 https://www.sabah.com.tr/ haberi).

Çin’de kargo sayısı 2019’un tamamını geçti; Çin’de kasım ayı ortası itibarıyla gönderilen kargo sayısının 70 milyar adetle 2019 yılında gönderilen toplam kargo sayısını geride bıraktığı bildirildi. Çin Devlet Posta Bürosu’ndan açıklanan verilere göre, 16 Kasım itibarıyla Çin’de işlem gören kargo adedi 70 milyarı geçerken, bu sayı geçen yılki toplam kargo sayısının üzerine çıktı. Özellikle son üç ayda ülke genelindeki kargo sayısında büyük artış görüldüğü, bu yükselişin arkasında e-ticaretteki hızlı büyümenin bulunduğu belirtildi. Veriler, bu yılki “11 Kasım” alışveriş festivaline, çeşitli e-ticaret platformlarındaki yaklaşık 5 milyon mağaza ile 250 bin markanın katıldığını gösterdi (30.11.2020 https://www.criturk.com/ haberi).

Çin-ABD ticari anlaşmasında tarımsal ürünlere yönelik gümrük denetim çalışmaları tamamlandı; Çin-ABD ekonomik ve ticari anlaşmasının ilk fazında tarım ürünleri alanında hayvan ve bitki mallarının gümrükten denetim yapılmasına dair 37 çalışma zamanında ve yüksek kalitede tamamlandı. Çin Gümrük Genel İdaresi’nin Hayvan ve Bitki Denetim Departmanı Direktörü, Çin-ABD ekonomik ve ticari anlaşmasının ilk aşamasının uygulanmasından bu yana, taze patates, arpa ve evcil hayvan yemi gibi Amerikan tarım ürünleri için denetim erişim sorunlarını çözdüklerini, ABD’nin kümes hayvanları ve ürünlerinin kuş gribi salgını üzerindeki yasağı kaldırdıklarını, ABD kümes hayvanı ürünlerinin Çin’e ihracatına izin verdiklerini ve Çin’in mandalina, taze hünnap ve armutlarının ABD’ye ihracatını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ayrıca, Çin Gümrük Genel İdaresi’nden açıklanan verilere göre ilk 10 ayda ABD Çin’in üçüncü en büyük ticaret orağı durumunda, Çin’in ABD’ye yapılan ihracatı %3,6 artışla 377 milyar ABD Doları ulaştı. Çin’in ABD’den yapılan ithalatı ise %5,2 artışla 110 milyar ABD Doları aştı.