Çin'de Güncel Gelişmeler (Kasım - 4)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in dijital ekonomisi 5 trilyon doları aştı; Çin 2020 İnternet Geliştirme Raporu yayınlandı. Rapora göre, 2019’da Çin’in dijital ekonomisi 5,4 trilyon ABD Doları’na ulaştı, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) %36,2’sini oluşturdu. Çin’in dijital ekonomisinin toplam ölçeği ve büyüme hızı dünyanın ilerisinde yer alıyor. 2019’da Çin’deki toplam 4G baz istasyonu sayısı 5,4 milyona ve bu yılın Eylül ayı itibariyle 5G baz istasyonu sayısı ise 480 bine ulaştı.

Çin ve ana ekonomi kuruluşları toplandı, Çin Başbakanının dışa açılma ve ortak kazanç vurgusu; Çin Başbakanı yaptığı açıklamada, Koronavirüs salgınının 2020’de GSYİH üzerindeki negatif etkisinin ardından ülkedeki ekonomik faaliyetin önümüzdeki yıl makul bir seviyeye dönmesini beklediklerini söyledi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, 2020’nin ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,7 büyürken, üçüncü çeyrek GSYİH’si yıllık %4,9 arttı.

Çin’in Ekim ayında ihracatı çift haneli büyüme gösterdi; Ekim 2020’de Ningbo Shipping Exchange tarafından yayınlanan Deniz İpek Yolu Ticaret Endeksi (STI), ithalat ve ihracat ticaret endeksinde bir önceki aya göre %6 düşüş ve yıllık bazda %8,6 artış olduğunu gösterdi. İhracat ticaret endeksinde ise aylık %1,1 düşüş kaydedildi. Yıllık bazda %11,4 artışla ithalat ticaret endeksi ise bir önceki aya göre %11,9 düşüş gösterdi.

Pazar talebi Renminbi’nin (RMB) dünya ticaretinde kullanımını teşvik ediyor, endüstri Çin ve ASEAN’ın finansal işbirliğini derinleştirmesini bekliyor; “Çin-ASEAN Mali İşbirliği ve Renminbi Uluslararasılaştırma” Forumu 24 Kasım’da düzenlendi. Forum’da RMB’nin uluslararası ticarette kullanımı ve RMB cinsinden yüksek kaliteli varlıkların sağlanması konularına vurgu yapıldı.

Ayrıca, Çin Halk Bankası tarafından açıklanan verilere göre, 2020’nin ilk üç çeyreğinde, sınır ötesi RMB kullanım oranı 2019 yılının tamamını aşarak %40’ın üzerinde bir artış gösterdi. İlk üç çeyrekte, Çin ve ASEAN ülkeleri arasındaki RMB kullanımı yıllık %64 artış gösterdi.

Çin, 23 yoksul ülkenin 2,1 milyar dolar borcunu erteledi; Çin Maliye Bakanı, G-20 ülkelerinin Nisanda aldıkları borç erteleme kararının ardından, 1 Mayıs’tan bu yana Çin Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı ile Çin İthalat ve İhracat Bankasının 1 milyar 353 milyon dolar tutarında borcu ertelediğini ve ticari kreditör statüsünde olan, dolayısıyla G20’nin erteleme programına dahil olmayan Çin Kalkınma Bankasının da gönüllü olarak 748 milyon dolarlık ülke borcunu ertelediğini belirtti.

Çin’den Hindistan’a ayrımcılığı bırakma çağrısı; Hindistan’ın, kısa süre önce Çin kaynaklı 43 mobil uygulamayı yasaklaması üzerine, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü; “Hindistan’ın mevzubahis girişimi, piyasa ilkeleri ve Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını açıkça çiğnemek anlamına gelmekle beraber Çinli işletmelerin yasal haklarını zedeliyor. Çin buna kararlılıkla karşı çıkmaktadır. Çin-Hindistan ticari işbirliğinin temeli çifte kazançtır. Hindistan hükümeti, piyasa kuralları doğrultusunda Çinli işletmeler dahil küresel yatırımcıların yasal haklarını korumakla yükümlüdür, işbirliğine daha büyük zarar vermemek için Çinli şirketlere ayrımcılık yapmayı bırakma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Çinli teknoloji devinden Türkiye hamlesi: Boğaziçi Bilgisayar’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Çin merkezli bilgi işlem, depolama, ağ iletişimi şirketi yetkilileri, sanal ortamda ‘Digital Tour’ ile 200’e yakın Türkiye bayisiyle buluştu (https://www.star.com.tr/ haberi – 19.11.2020 tarihinde yayınlanmıştır).

Yayla, Legurme markası ile Çin pazarına girdi; Yayla Agro, yaptığı açıklama ile Legurme markası ile Çin pazarına giriş yaptığını duyurdu. Açıklamaya göre, ihracatta büyümeyi hedeflediği Asya pazarının önemli merkezlerinden Çin’de gerçekleştirdiği işbirliği ile Yayla Agro, dünya perakende devi Walmart’ın Çin mağazalarında yerini aldı. Yayla Agro’nun hedefinde şimdi Çinli tüketicileri Türk mutfağından lezzetli yemekler ile tanıştırmak var. İlerleyen dönemde Legurme Yemek Hazır serisinde yer alan bulgur pilavları, çorbalar, pilakiler ve hoşafların da Walmart’larda satılması için görüşmeler devam ediyor (https://www.dunya.com/ haberi – 12.11.2020 tarihinde yayınlanmıştır).