Çin'de Güncel Gelişmeler - (Kasım 3)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin ekonomisindeki istikrarlı toparlanma devam ediyor; Açıklanan sonverilere göre, Ekim ayında büyük ölçekli sanayi, önceki yılın aynı dönemine göre %6,9 büyüdü. Hizmet sektöründe üretim endeksi ise geçen yıla göre %7,4, Eylül ayına göre ise 2 puan yükseldi. Tüketim mallarının perakende satışları bir önceki aya göre %4,3 oranında arttı. Yiyecek-içecek gelirleri %0,8 artarak, 437,2 milyar Yuanı buldu. Yiyecek-içecek sektöründe bu yıl ilk defa pozitif büyüme yaşandı.

Çin, Kuşak ve Yol işbirliği kapsamında 138 ülke ile 201 anlaşması imzaladı; Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Sözcüsünün basın toplantısında yaptığı açıklamada; Kuşak ve Yol işbirliği sayesinde Çin’in dış ticarette istikrarı koruduğu, yılın ilk üç çeyreğinde Çin’in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler ile toplam dış ticaret hacminin 963,5 milyar Doları bulduğu bildirildi. Çin’in Kuşak ve Yol ülkelerine yönelik doğrudan yatırımları da % 30 artışla 13,2 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’den dışa açıklık vurgusu; Çin Cumhurbaşkanı, Beijing’de düzenlenen APEC İş Liderleri Diyaloğunda yaptığı konuşmada; Çin’in dünya ekonomisi ve uluslararası sistem ile kaynaştığını, asla geriye dönüp bakmayacağını ve “izolasyon” veya dışa kapanma arayışına girmeyeceğini belirtti. Çin’in inovasyonu kalkınmanın başlıca itici gücü olarak görüp teknoloji, eğitim, endüstri ve finansı bütünleştiren bir inovasyon sistemi oluşturmakta ısrar ederek uzun vadeli ekonomik kalkınmaya güçlü destek sağlayacağını, Çin’in tek taraflılık ve ticari korumacılığa karşı çıktığının ve dışa açılma adımlarını durdurmayacağının altını çizdi.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı:

Çin’in uluslararası arenadaki en büyük ve prestijli etkinliği olan “Uluslararası İthalat Fuarı”nın üçüncüsü Kasım ayı içinde yapılmıştır. Ülkemiz adına milli katılım Ege İhracatçı Birliklerimizce gerçekleştirilmiştir.

Pandemi kurallarının yoğun olarak uygulandığı etkinlikte, ülkeler ve yabancı firmalar adına görev yapan tüm fuar personelleri Çin’de yerleşik kişilerden seçilmiştir.

Fuarla ilgili Çin Basınında oldukça yoğun haberler yer almıştır. Bu haberlerde özetle;

  • Başkan Xi Jinping açılış töreninde yaptığı konuşmasında; başlangıcından bu yana geçen üç yıl içinde, sergilenen ürünlerin ticarileştiğini, katılımcıların daha fazla yatırım fırsatını görmesini sağladığını, Çinli devlet işletmeleriyle yabancı firmalar arasında daha geniş ve derin bir işbirliğini teşvik ettiğini belirtti.
  • Fortune 500’de yer alan şirketlerin %70’inden fazlası etkinliğe kaydoldu.
  • Yaklaşık 400.000 profesyonel ziyaretçi ile yaklaşık 360.000 m2 alanda gerçekleştirilen Fuarda 72,6 milyar dolarlık anlaşma yapıldı.
  • Çin ana karasında veya küresel olarak piyasaya sürülen toplam 411 yeni ürün, teknoloji veya hizmet öğesi bu yılki CIIE’de tanıtıldı. Tıbbi ekipman ve sağlık sektörü 120 adet yeni teknoloji ve ürün tanıtımı yaparken, Gıda ve tarım ürünleri fuar alanı, 93 ülkeden 1.264 firmayı çekerek en çok katılımcıyı ağırladı.
  • “Yeni Çağ, Ortak Paylaşımlı Gelecek” temasını benimseyen fuarın dördüncüsü için şimdiden yerli ve yabancı yüzlerce işletmenin 4. CIIE’e katılmak başvurusunda bulunduğu belirtildi.

RCEP, Türkiye’ye yeni ihracat pazarları açabilir; Çin’in de aralarında olduğu 15 Asya Pasifik ülkesinin imzaladığı tarihin en büyük ticaret anlaşmasının (RCEP) küresel ticarete ivme kazandırması ve Türkiye’ye de bölgede yeni ihracat pazarları açması bekleniyor. DEİK İcra Kurulu Üyesi ve Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı, yakından takip ettikleri Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede; Türkiye’nin anlaşmaya taraf ülkelerden üç tanesiyle serbest ticaret anlaşmasının (STA) olmasının uzun vadede bir avantaj olduğunu ve anlaşmanın bölgede Türkiye’ye yeni ihracat pazarları açabileceğini söyledi (https://www.dunya.com/ sitesinde 17.11.2020 tarihinde yayınlanmıştır).

Süt ürünleri sektörü Çin’e 100 milyon dolar ihracat hedefliyor; Çin’in yıllık 6 milyar doların üzerinde süt ürünü ithalatı yapıyor olması Türk süt ürünleri sektörünün iştahını kabartıyor. Süt ürünleri sektöründe dünya standartlarında üretim yapan 54 firmanın Çin’e ihracat izni almış, 17 Türk firması geçen 5 aylık dönemde 6 bin 590 ton süt ürünü ihraç etme başarısı göstermiştir.

Çok-Modlu Taşımacılık; Şangay İşbirliği Örgütünün Jiaozhou şehrindeki merkezi, şimdiye kadar Orta Asya trenleri, Çin-Kore Ekspresi, Çin-Moğolistan trenleri, Çin-Avrupa (Rusya) trenleri ve ASEAN özel trenleri dahil olmak üzere 17 yerel ve uluslararası tren hattı açtı. Merkez iki yıldan fazla bir süredir faaliyette olup, Şangay İşbirliği Örgütü ülkeleri (Orta Asya ülkeleri, Rusya, Hindistan, Pakistan, Çin), Japonya ve Güney Kore arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri açısından önemli bir bağlantı noktası haline geldi.

Rusya’da Çin para birimi yuanın (RMB) Ticarette Kullanımında Yeni Adım; Avrupa ve ABD’nin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlardan sonra, Rusya dış ticaret işlemlerinde dolara alternatif para birimlerinin kullanımını aktif olarak teşvik etmeye başladı. Bu durum Rusya’nın Çin ile ekonomik işbirliğini geliştirmeye karar vermesi için de bir fırsat oluşturdu. Rusya-Çin ticari ilişkilerinde Yuan kullanım oranı artmaya devam ediyor. Ayrıca Rusya, yuan ve Çin devlet tahvillerine yatırım yapması beklenen devlet varlık fonu “Ulusal Refah Fonu”nun kuruluşunu onayladı.