Aliexpress ile Sınır Ötesi E-Ticaret

1999’da kurulan internet devi Alibaba Group’un 2010 senesinde hayata geçirdiği AliExpress, grubun B2C (işletmeden müşteriye) odaklı çevrimiçi alışveriş platformudur.

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Aliexpress.com, 2019 yılından itibaren Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Platform Türk markalarının ve KOBİ’lerinin e-ihracat faliyetlerine öncülük ederek yurt dışı satışlarını geliştirmek için büyük bir kapı açıyor ve onlarca farklı ürün kategorisinden yüz binlerce ürünü 220’den fazla ülkeye gönderebilme olanağı sağlıyor.

10 Maddede AliExpress İle E-İhracat

  • Ücretsiz Mağaza Açılışı

Mağaza açmanın ücretsiz olması yanında yıllık mağaza bedeli veya abonelik ücreti gibi ek bir maliyet de bulunmaz. Komisyon oranı sektör ortalamasının altında; kategoriye bağlı olarak %5 – 8 arasında değişiyor.

  • Hızlı ve Kolay Kayıt

Kayıt için standart basit şirket evraklarınızı online olarak yüklemeniz yeterli. 2 iş günü içinde paneliniz açılıyor.

  • Tüm Dünyaya Tek Panelden Satış

200’den fazla ülke ve bölgede 150 milyon müşteriye ulaşmanızı sağlar. Başta Rusya, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak üzere birçok pazara tek bir panel kullanarak satış yapabilirsiniz.

  • Tahsilat Kolaylığı

38 farklı para birimi ve ödeme yöntemi ile sizin adınıza risk kontrolü ve tahsilat yapar, başarılı teslimatı takiben hakedişinizi sizin adınıza açılan Alipay hesabınıza ABD doları cinsinden yatırır.

  • Otomatik Tercüme Desteği

Sistem 18 dilde otomatik tercüme desteği verir, bu sayede hem ürünleriniz yerel dillerde listelenir, hem de müşterileriniz ile panel üzerinden kendi dilinizde iletişim kurabilirsiniz.

  • Gelişmiş Lojistik Çözümleri

AliExpress’in yerel ve global lojistik partnerleri ve iş ortaklıkları ile siparişler kapınızdan teslim alınır, gümrük ve lojistik işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilir, sevkiyat tamamlanır.

  • KDV Muafiyeti

Ürünleriniz mikro ihracat kapsamında ülkeden çıktığı için lojistik partnerinizin size vereceği ETGB belgesi sayesinde KDV muafiyetinden faydalanabilir, Türkiye’de ödediğiniz KDV’yi borcunuza mahsup edebilirsiniz.

  • Düşük İade Oranları

Müşterinin keyfi iade yapması durumunda lojistik masrafına kendi katlanmak durumundadır, bu sebeple iade oranları oldukça düşüktür.

  • Ücretsiz E-İhracat Danışmanlığı

Deneyimli satıcı destek hattı danışmanları ile sadece sorularınızı yanıtlamak ile kalmaz, satışlarınızı arttırmanız için mağazanıza özel ücretsiz e-ihracat danışmanlığı sağlar.

  • Ücretsiz Satıcı Eğitimleri

AliExpress University Türkiye çatısı altında her hafta farklı konularda düzenlenen webinar’lar ile satışlarını geliştirmek isteyenlere düzenli ücretsiz eğitim imkanı sağlar, Dingtalk uygulaması ile hem diğer satıcılar hem de AliExpress Türkiye ekibi ile sürekli temasta olabilirsiniz.

AliExpress’te kimler satıcı olabilir?

AliExpress’te mağaza açarak ve ürün satmak için yasal bir kimliğe sahip şirket olmanız gerekir. (Şahıs şirketi, anonim veya limited şirketi)

AliExpress’te Nasıl Mağaza Açılır?

AliExpress’te mağaza açmak oldukça basit, hızlı ve ücretsizdir. AliExpress kayıt sayfasına (https://sell.aliexpress.com/tr/__pc/HqFW90tz93.htm) girerek sağ üstte yer alan AliExpress’e Katılın seçeneğine tıklamanız yeterli. Ardından Türkiye olarak ülke seçimini yapıp e-posta adresinizi yazıp, tarafınıza gönderilen doğrulama kodunu girmeli sonrasında şirket, iletişim bilgilerinizi girmeli ve başvurunuzu tamamlamalısınız. Başvuru süreciniz sonrası 2 iş günü içinde paneliniz ve mağazanız açılmış olacaktır.

Mağaza açmak için gerekli evraklar;

1. Vergi kimlik numarası

2. Ticaret Sicil Gazetesi

3. Ticaret Odası Kaydı

4. Vergi Levhası

5. Şirket Yasal Temsilcisinin Bilgileri, İmza sirküleridir.

AliExpress Komisyon Ücretleri Ne Kadar?

Aliexpress’te komisyon ücretleri %5 ve %8 olarak satış yaptığınız ürün kategorisine göre değişir.

AliExpress’te Ne Satılır?

AliExpress’te kadın ve erkek giyim, ayakkabı, elektronik aletler, takı ve aksesuarlar, anne bebek gibi 26 farklı ana kategori ve onlarca alt kategoride ürün satılabilir.

AliExpress’te mağazanızı açtıktan sonra satmak istediğiniz ürün kategorisini belirlemeli, diğer satıcıları, ürünlerinin ve mağazalarının puan ve yorumlarını, fiyatlarını incelemeli, ürünün alış fiyatı, komisyon ve kargo ücreti gibi masraflarını hesapladıktan sonra rekabetçi bir fiyat çalışması yaparak ilerlemelisiniz.

AliExpress satıcılarını başarılı bir satıcı olmaya giden yolculukta her konu ve başlıkta hazırlanmış detaylı ücretsiz eğitimleri, deneyimli satıcı destek hattı ve Dingtalk üzerinden kurdukları büyük, küçük satıcı grupları ile yalnız bırakmıyor.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin:
Satıcı Destek Hattımız:0850 955 24 80
Mail adresimiz:aeturkey@aliexpress.com
Canlı Destek kanalımız:https://alimebot.aliexpress.com/intl/index.htm?from=bDwsuGTaQW
Eğitim portalımız: AliExpress Universityhttps://www.aliexpressuniversity.com/
AliExpress Youtube Kanalıhttps://www.youtube.com/c/AliExpressUniversityT%C3%BCrkiye
Dingtalk uygulamasını indirin ve Türkiye satıcıları grubuna katılın:https://bit.ly/34DZxt2

Ece Gür – Alibaba Group