Sürdürülebilirlik Bülteni

Değerli Paydaşlar,

Son dönemde dikkatlerin iklim krizi üzerine çekilmesiyle birlikte sürdürülebilirlik neredeyse tüm sektörlerin önemli bir gündem maddesi haline geldi. Bugün artık şirketlerin karbon ve su ayak izlerini azaltmak, sürdürülebilir malzemeler geliştirmek veya sürdürülebilir iş modellerine geçmek gibi amaçlar doğrultusunda ciddi çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bizler de Ege İhracatçı Birlikleri olarak üye firmalarımıza en iyi şekilde hizmet sunma prensibiyle hareket ederek sürdürülebilirlik konusunu ana gündemimize almış bulunmaktayız. Bu alandaki çalışmalarımızı koordine etmek üzere sürdürülebilirlik çalışma grubu oluşturduk. Çalışma grubu aktivitelerinden biri olarak ulusal ve uluslararası mecralardan derlediğimiz sürdürülebilirlikle ilgili haberleri bundan sonraki süreçte bültenler halinde sizlere sunacağız.

Saygılarımızla,

Ege İhracatçı Birlikleri
İzmir, 2020

İngiltere’de Tek Kullanımlık Plastik Pipet ve Kulak Temizleme Çubuklarının Satışı Yasaklandı

İngiltere’de plastik atıkların azaltılmasını amaçlayan Avrupa Birliği mevzuatı doğrultusunda tek kullanımlık plastik pipet, kulak temizleme çubuğu ve kokteyl karıştırıcıların satışı ve dağıtımı 1 Ekim itibariyle yasaklandı. Mayıs 2019’da alınan yasak kararının Nisan 2020’de yürürlüğe gireceği açıklanmıştı.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Başlıyor

İçinden bulunduğumuz olağanüstü dönemde gezegenimizin değişim çağrısına kulak vermek amacıyla hazırlanan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, bu yıl 19-22 Kasım tarihlerinde Pera Müzesi’nde gerçekleştiriliyor. Festival seçkisi ayrıca 1-6 Aralık tarihlerinde çevrim içi olarak surdurulebiliryasam.tv adresinde gösterilecek.

Küresel Karbondioksit Emisyonları 2020’nin İlk Yarısında Yüzde 8 Azaldı

Nature Communications dergisinde Çin, Fransa, Japonya ve ABD’den bir grup bilim insanı tarafından yayımlanan araştırma, emisyonların geçen yılın aynı dönemine göre yılın ilk yarısında 1.551 milyon ton yani % 8.8 oranında düştüğünü ortaya koydu. Geçtiğimiz bahar, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, endüstriyel üretim ve ulaşım için enerji kullanımını azaltan COVID-19 salgınını kontrol altına almak için karantinalar uygulaması seragazı emisyonlarının düşmesine neden oldu.

Enerji Verimliliğinde Uzun Vadeli Yatırım Teşviğinin Önü Açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Resmî Gazete’nin 16 Ekim 2020 tarihli sayısında yayınlanan tebliğ ile kamu desteği sağlanacak enerji verimliliği yatırımlar için 5 yıl içinde geri dönüş sağlanması şartı kaldırıldı.Tebliğ ile bu yatırımlardan elde edilmesi gereken asgari enerji verimliliği oranı da %20’den %15’e indirildi. Düzenleme ile ilgili tebliğin “Teşvik belgesi müracaatının değerlendirilmesi” başlıklı 7’nci maddesinin altıncı fıkrasının a bendi şu şekilde değişti;

  1. Kararın 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinde belirtilen başvuru kriterlerini sağlayan yatırımcı, yatırıma ilişkin makine ve teçhizat listeleri ile birlikte Bakanlığa müracaat eder. Bu yatırımın en az yüzde on beş oranında enerji tasarrufu sağlaması gerekir.

Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık!

Tarım ve Orman Bakanlığı çevre ve sürdürülebilirlik kapsamında Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık kampanyası için önemli bir çalışmaya imza attı. Bakanlık, sofranasahipcik.com isimli web sitesi ile özel bir bilgilendirme sayfası oluşturdu. Sayfa üzerinden kampanyaya katılan her vatandaş adına beş adet fidan dikiliyor. Kampanyanın destekçileri arasında Ege İhracatçı Birlikleri de yer alıyor.

Türkiye Çevre Ajansının Kurulmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Çevre Komisyonunda kabul edildi.

Teklifle çevre kirliliğini önlemek ve yeşil alanların korunmasına, iyileştirilmesine ve geliştirilmesine katkı sağlamak, döngüsel ekonomi ve sıfır atık yaklaşımı doğrultusunda kaynak verimliliğini artırmak ile ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulmasına, işletilmesine, izlenmesine ve denetimine yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere Türkiye Çevre Ajansı kurulacak.

Ajansın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen ve belirli bir depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi sonrasında iade alınması ve depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı sistem üzerinden çalışması öngörülüyor.

Yeşil Planların Ekonomik Toparlanmada Teşvik Programlarından Daha Etkili Olduğu Kaydedildi.

We Mean Business ve Cambridge Business tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan rapora göre yeşil toparlanma programları, CO2 emisyonlarını azaltmanın yanı sıra daha fazla istihdam ve ekonomik büyüme yaratıyor. Yeşil planlar, aynı zamanda emisyon azaltımı konusunda katkı sağlıyor.

Chanel’in sürdürülebilirlik finansmanı

Chanel ilk kez halka açık piyasalara girdi ve Lüksemburg Menkul Kıymetler Borsası’nda 700 milyon dolarlık sürdürülebilirlik bağlantılı bir tahvil ihraç etti. Stratejiyi takip eden tek moda şirketi o değil. VF Corp ve Burberry, geçen yıl çevresel girişimlerle bağlantılı olarak borç aldı. Ve daha bu hafta Adidas, çevresel ve sosyal girişimleri finanse etmek için 500 milyon € (yaklaşık 590 milyon $) sürdürülebilirlik bonosu çıkardı.

Modanın yeşil tahvillere artan ilgisi, daha geniş bir piyasa eğilimini yansıtıyor. Yatırımcılar etik ve çevreye duyarlı yatırımlar ararken, iklim dostu ve sosyal girişimleri finanse etmek için tasarlanan tahviller son yıllarda patladı. Kredi derecelendirme ve araştırma merkezi Moody’s’e göre, küresel olarak ihraç edilen sürdürülebilir tahvillerin değeri, 2020’nin ikinci çeyreğinde yılın ilk üç ayına göre yüzde 65 artışla neredeyse 100 milyar dolarlık bir rekora ulaştı.

H&M, mağazada giysiden giysiye geri dönüşümü başlatacak

Hong Kong Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Enstitüsü’nün (HKRITA) öncülüğünü yaptığı giysiden giysiye geri dönüşüm sisteminin ilk perakende modeli, İsveç’teki bir H&M mağazasında ilk kez kullanılacak.

Looop geri dönüşüm sistemi, 12 Ekim’de Stockholm’deki H&M’in Drottninggatan mağazalarından birinde faaliyete geçti. Müşteriler burada eski giysilerinin yeni örme giysilerin hammaddesi haline gelmek için liflere ve ipliğe ayrışmasını izleyebilecekler.