Çin'de Güncel Gelişmeler (Ekim - 5)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Küresel hizmet ticaret hacmi % 30 daraldı; Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, bu yılın 2. çeyreğinde küresel hizmet ticareti hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre %30 daraldı. Bu, 2008 yılında patlak veren küresel finansal krizden sonraki en büyük düşüş oldu. Hizmet ihracatı bakımından Kuzey Amerika bölgesi % 32, Asya % 29 ve Avrupa % 26 geriledi. Hizmet ithalatı bakımından Kuzey Amerika bölgesi % 36, Asya % 32 ve Avrupa % 29 düştü. Hizmet ticaretiyle ilgili sektörlerin Covid-19’dan etkilendiğine, en çok turizmin zarar gördüğüne, uluslararası turistlerin harcamalarında %80 ve ulaştırma ticaretinde %31 düşüş yaşandığına işaret ediliyor.

Çinli sanayi işletmelerinin kârlılıkları artmaya devam ediyor; Çin’in büyük ölçekli sanayi işletmelerinin yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiği net ortalama kâr %16’ya ulaştı. Bu oran, ikinci çeyreğe göre 11,1 puan artışa işaret ediyor. Uzmanlar yılın dördüncü çeyreğinde de artışın süreceğini tahmin ediyor. Net kârın artış gösterdiği sektör sayısı da giderek artıyor. Yılın üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe kıyasla 6 sektör fazla olmak üzere sanayinin 41 sektörünün 31’inde net kâr artışı gözlendi. Kâr artışı kaydedilen sanayi sektörlerinin başlıcaları arasında; otomotiv imalâtı, demir dışı metal üretimi, donanım, elektrikli makine ile elektrik, termal enerji üretimi ve temini yer alıyor.

IMF raporu: Çin ekonomisi bu yıl % 1,9 büyüyebilir; IMF’nin Asya-Pasifik Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 büyümesinin beklendiği bildirildi. Asya-Pasifik bölgesi ekonomisinin bu yıl %2,2 gerilemesi, önümüzdeki yıl ise %6,9 büyümesi bekleniyor. Rapor, ayrıca COVID-19 salgını küresel boyutta yayılmaya devam ederken, Asya-Pasifik ekonomilerinin toparlanmaya başladığı, ancak bölgedeki farklı ülke ekonomileri arasında yine de dengesizlikler bulunduğu görüşüne yer verdi.

Çin’de fiilen kullanılan yabancı sermayede %5,2’lik artış; Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, bu yılın Ocak-Eylül ayları arasında ülke genelinde filen kullanılan yabancı sermaye hacmi 103,3 milyar doları bularak geçen yılın aynı dönemine göre %2,5 oranında arttı. Bu yıl ilk kez, ABD doları ve RMB bazlı yabancı yatırımın iki kümülatif göstergesinde pozitif büyüme gerçekleşti.

Çin, son 5 yılda tarım alanında büyük gelişme kaydetti; Çin Tarım Bakan Yardımcısının yaptığı açıklamada, 2016-2020 yılları arasında Çin’de tüketilen çeltik ve buğdayın tamamının, mısırın da %95’inin Çin’de üretildiği ve yumurta, et, süt, sebze ve çay gibi tarımsal ürünlerde de bolluk bulunduğu belirtildi. 2019 yılında Çin’in tahıl üretiminin 660 milyon ton ile rekor seviyeye ulaştığını dile getiren Bakan Yardımcısı, kişi başına düşen tahıl miktarının uluslararası standardın 70 kg üzerine çıkarak 470 kiloyu bulduğunu söyledi.

Hainan Adaları’nda yeni vergiden muaf politikanın uygulanmasından bu yana vergisiz alışveriş artışı; 1 Temmuz 2020’den 19 Ekim’e kadar, uzak adalarda yeni gümrüksüz satış politikasının uygulanmasından bu yana geçen sürede, bir önceki yıla göre uzak adalarda gümrüksüz alışveriş % 218 artışla toplam 10.85 milyar Yuan’a ulaştı.

Pekin’deki toplam ithalat ve ihracat değeri art arda 4 ay büyüme kaydetti; Pekin Gümrük Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre aylık toplam ithalat ve ihracat değeri 209,5 milyar Yuana ulaşarak %5,6 artışla büyüme kaydetti. Bu yılın Eylül ayında Pekin, bir önceki aya göre %7,3 artışla 174,5 milyar yuan ithalat yaptı; ihracat ise aylık %2,5 düşüşle 35 milyar Yuan oldu.

Çin, 161 ülke ve bölge ile bilimsel ve teknolojik işbirliği kurdu; “13. Beş Yıllık Plan” döneminde Çin, küresel bir bakış açısıyla yeniliği planlamaya ve teşvik etmeye devam ediyor ve küresel yenilik ağına aktif olarak entegre oluyor. 114 hükümetlerarası bilimsel ve teknolojik işbirliği anlaşması imzaladı ve 200’den fazla uluslararası organizasyona ve bilim ve teknolojiyi içeren çok taraflı mekanizmaya katıldı. Çin, uluslararası yükümlülüklerini ciddiyetle yerine getirdi, bilimsel veri ve bilgilerin paylaşımını aktif olarak teşvik etti, dünya için açık bir bilimsel paylaşım hizmeti platformu oluşturdu ve 175 ülke ve bölgedeki kullanıcılara hizmet verdi.

Çin’den Tayvan’a silah satan ABD’li şirketlere yaptırım; ABD’nin Tayvan’a yaklaşık 1,8 milyar dolar değerinde silah satmasına dair plan 21 Ekim’de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından resmen onaylanmıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Tayvan’a silah satışında bulunan şirkete yaptırım uygulanacağını açıkladı. Sözcü, Vaşington’a “Tek Çin” ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye uyarak, Tayvan’a silah satışını durdurma ve Tayvan’la her türlü askerî ilişkiyi kesme çağrısında bulundu. Çinli sözcü, “Ulusal egemenliğimizi ve güvenlik çıkarlarımızı korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı ( https://www.criturk.com/  sitesinde 26.10.2020 tarihinde yayınlanmıştır).