Çin'de Güncel Gelişmeler (Ekim - 4)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in ekonomik toparlanması devam ediyor, Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından 19 Ekim’de yayınlanan son veriler, Çin’in ekonomik büyümesinin üçüncü çeyrekte hızlandığını ve yıllık %4,9’luk bir büyüme gösterdiğini; ilk üç çeyrekte Çin ekonomisinin bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,7 büyüyerek negatiften pozitife döndüğünü gösterdi. Ayrıca bu yılın ilk üç çeyreğinde Çin’in fiili yabancı sermaye kullanımı bir önceki yıla göre %5,2, mal ticaretinin toplam ithalat ve ihracat değeri ise bir önceki yıla göre %0,7 arttı. 

Çin ekonomisinin hızla toparlanması farklı ülkelerin basın organlarında geniş yer buldu. Uluslararası basın organlarının haberlerinde, Çin ekonomisinin yeniden hızla büyümesinin, salgın karşısında alınan etkili önlemler ile ekonominin geniş ölçüde toparlanmasından kaynaklandığı görüşü hâkim.

Çin’in ekonomik toparlanması küresel yatırım beklentilerini artırıyor; Çin’in GSYİH’si ilk üç çeyrekte %0,7 oranında büyüyerek negatiften pozitife dönerken, üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 arttı. Çin ekonomisi dünyanın önemli ekonomileri arasında toparlanmada başı çekerek küresel ilgi gördü. Çin’in endüstriyel üretkenliği toparlandı. Sabit varlık yatırımı, konut ve otomobil satışları ve kredi büyümesi, bu yılın Nisan ve Mayıs aylarına kıyasla önemli ölçüde iyileşti. Farklı ülkelerde yayın yapan basın kuruluşlarının haberlerinde, Çin’in başlıca ekonomik endekslerinde olumlu bir eğilim görüldüğü, Çin’in ekonomik iyileşmesinin ASEAN gibi ortakların ve “Kuşak ve Yol” ile ilgili ülkelerin ticaret ve yatırım kanalları aracılığıyla büyümesini destekleyeceğine, Çin ekonomisinin hızla toparlanmasının küresel ekonominin düzelmesine de katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

Ülke kırsal alan elektrifikasyonunda ilerleme kaydediyor; Çin’in kırsal bölgelerindeki elektrifikasyon seviyesi, son yıllarda kırsal kesimde yaşayanların daha büyük oranda daha temiz enerji seçeneklerine erişmesiyle önemli ölçüde iyileşti. Ulusal Enerji İdaresi Başkanı açıklamasında, “Çin’in kuzey kesimlerindeki çoğu bölge, kış ısıtması için doğal gaz ve biyoyakıt kullanıyor ve 4,7 milyondan fazla hane, doğal gaz da dahil olmak üzere temiz yakıtı tercih ediyor” dedi.

Dış ticaret inovasyonu ve gelişimi politikalarla desteklenecek: Yakın gelecekte “Dış Ticaretin Yenilikçi Gelişmesini Teşvik Etmeye Yönelik Uygulama Görüşleri”nin, dış ticarete yeni ivme kazandırmak için yenilikçi iş modellerinin ve ticareti kolaylaştırmaya yönelik kurumsal yeniliğin artırılmasına yönelik unsurların yatırımı teşvik edeceği Ticaret Bakanlığının açıklamasında yer aldı. Ticaret inovasyonu ve iş geliştirmenin Çin ticaretinin yüksek kaliteli gelişimini teşvik etmek için inşa yönü olduğuna dikkat çekildi. Daha sonra, politika desteklemeleri üretim, pazarlama, lojistik, depolama, sınır ötesi hareketlilik, denetim, ödeme ve satış sonrası hizmetleri içerecektir.

Çin’in inşaat patlaması küresel metal fiyatlarını yükseltti; Bu yılın başlarında, salgının Çin’i endüstriyel faaliyetlerini durma noktasına getirdi, ancak şimdi ülkenin ekonomik motoru yeniden çalışıyor ve küresel metal fiyatları da yenilenen büyüme talebini yansıtıyor. Salgın Mart ayında hafiflemeye başladıktan sonra, Çin hükümeti ülke çapında köprüler, otoyollar, kamu hizmetleri, geniş bant ve demiryolları inşa etmeyi amaçlayan büyük bir mali teşvik planı başlattı. Sonuç olarak, altyapı inşaatında kullanılan demir cevheri, nikel, bakır, çinko ve diğer metallerin fiyatları son aylarda yükseldi. Mart ayının sonundan bu yana, demir cevherinin fiyatı %40’tan fazla arttı. Paslanmaz çeliğin yapımında kullanılan nikel ve çinkonun fiyatı %25’in üzerinde arttı. Güç iletimi, inşaat ve otomobil üretimi için gerekli olan elektrik tellerinin üretimi için uzun zamandır dünya sanayi ekonomisinin bir barometresi olarak kabul edilen bakırın fiyatı da yaklaşık %35 arttı.

Çin’de yeni kurulan Türkiye Araştırmaları Merkezi; Türkiye ve bölgeyle ilgili farklı alanlardaki çalışmaları derinleştirirken, ikili akademik ve kültürel temaslara hız kazandıracak. Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletinin merkezi Hangzhou kentinde yer alan Zhejiang Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi (ZISU) bünyesinde Türkiye Araştırmaları Merkezi kuruldu. Açılış töreninde konuşan Türkiye’nin Shanghai Başkonsolosu H.Emre Engin, Merkezin Çinli akademik kuruluşların Türkiye’yi ve bölgenin dinamiklerini daha iyi anlamasını, akademik temasların güçlenmesini ve kurumsal akademik ilişkiler kurulmasını sağlamasını temenni ettiğini söyledi.

Hainan’ın Duty-Free Mağazaları canlandı; Gümrük yetkilerine göre, Çin’in güneyindeki Hainan Adası’ndaki gümrüksüz mağazalarına 1 Ekim’de başlayan sekiz günlük Ulusal Gün tatil haftası sırasında 146.000’den fazla insan ziyaret ederken, gümrüksüz mağazalardaki satışlar 155 Milyon Doları aştı.

3. CIIE’ye katılacak 114 grup mal gümrükten geçti; Çin’in Shanghai kentinde düzenlenecek 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) katılacak 7 milyon 510 bin dolar değerindeki 114 grup mal önceki gün itibarıyla gerekli onayları alarak gümrükten geçti.

Çin, ilk 9 ayda Gürcistan’ın en büyük ihracat pazarı oldu; Gürcistan Ulusal İstatistik Bürosu’nun 19’unda yayınladığı bir rapora göre, bu yıl Ocak-Eylül döneminde Gürcistan’ın Çin’e ihracatı yıllık %184 artışla 355 milyon ABD dolarına ulaştı. Çin, aynı dönemde Gürcistan’ın toplam ihracatından %15 pay alarak, Gürcistan’ın en büyük ihracat pazarı haline geldi.