Çin'de Güncel Gelişmeler (Ekim - 3)

Çin basınından derlenmiştir.

IMF Küresel Ekonomik Büyüme Beklentilerini Yükseltir, Çin Tek Pozitif Büyüme Ekonomisi Olabilir: Uluslararası Para Fonu (IMF), “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nda Çin’in ekonomik büyüme oranının 2020’de %1,9’a ulaşarak Çin’i dünyada pozitif büyüme elde eden tek büyük ekonomi olması bekleniyor. 2021’de Haziran tahminiyle %8,2’ye ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor.

Üçüncü Çeyrekte Çin’in Dış Ticaret Hacmi Bir Önceki Yıla Göre Artış Sağladı: Çin Gümrük İdaresine göre, Çin’in dış ticaret hacmi 2020 üçüncü çeyreği sonunda 3,4 trilyon dolara ulaştı, geçen yıla göre binde 7 oranıyla büyüdü. Üçüncü çeyrekte Çin’in ithalat ve ihracatı yıllık %7,5 artışla 8,9 trilyon Yuan’a (yaklaşık 1,3 trilyon $) ulaştı, toplam ihracat % 10,2 artışla 5 trilyon Yuan, ithalat ise % 4,3 artışla trilyon 3,9 trilyon Yuan oldu.

Çin Uluslararası İthalat Fuarına (CIIE) Katılımcılar İçin Sağlık Planı Paylaşıldı: Kasım ayında Shanghai’da düzenlenecek 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarına (CIIE) ilişkin yapılan açıklamada; plana göre Çin’e gelen katılımcılar belli otellerde 14 günlük karantina altına alınacak. Bunun yanı sıra, tüm katılımcılar ve fuarda çalışan tüm personel ilk girişte 7 gün içinde geçerli bir negatif nükleik asit testi sonucunu göstermek zorunda. Ayrıca, CIIE için ithal edilen tüm mallar üzerinde denetim yapılacak. İthal soğuk zincire dahil gıda ürünlerinden numuneler alınacak, izlenecek ve dezenfekte edilecek. Fuar alanında dondurulmuş taze yiyecek satılamayacak.

Öte yandan, CIIE’de Satılacak Ürünler İçin Tercihli Vergi Politikası uygulanacak. Fuar sırasında satılacak uygun miktardaki ithal ürünler; ithalat vergisi, ithalat aşamasındaki katma değer vergisi ve tüketim vergisinden muaf tutulacak. Ancak Çin’in ithalatını yasakladığı ürünler, türü tükenmek üzere olan bitkiler ve buna bağlı ürünler, sigara, içki, otomobil ve “İthalatına vergi muafiyeti uygulanmayan teknolojik donanım ve ürünler” kategorisinde yer alan ürünler bu muafiyet kapsamına girmeyecek. Örneğin makine, elektrikli donanım ve cihaz, teçhizat konularında her katılımcı şirketin tercihli vergi politikasından faydalanabileceği ürün sayısı 12 parçayı geçmeyecek. Traktör satan katılımcı şirketin tercihli vergi oranıyla satabileceği ürün sayısı 2’yi aşmayacak, sanatsal ürün, koleksiyon ve antika ürün içinse limit 5 olarak belirlendi.

Hainan’da Tatilde Yapılan Gümrüksüz Satışların Hacmi 1 Milyar Yuan’ı Aştı: Ülkenin güneyindeki ada eyaleti olan Hainan’ın kültür ve turizm birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, tatil sırasında adayı ziyaret eden kişi sayısı 4,5 milyonu aşarken, elde edilen turizm geliri % 27 artarak 6 milyar 600 milyon Yuan’a ulaştı. Dün sona eren sekiz günlük tatil sırasında adanın ağırladığı müşteri sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 44 artış gösterirdi. Diğer yandan, Çin Hükümeti Hainan’ı küresel etkiye sahip bir serbest ticaret limanına dönüştürmeyi hedefliyor.

Çin’in Otomobil Satışları Çift Haneli Büyümeye Devam Ediyor: Çin’in otomobil satışları geçen ay, hükümetin tüketimi artırmaya yönelik politikalarıyla birlikte yıllık %12,8 artışla 2.57 milyon adede yükseldi. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre otomobil satışları aylık bazda yüzde 17,4 arttı.

7. İpek Yolu Uluslararası Film Festivali Xian’da Düzenleniyor: 6 gün sürecek festivalde 116 ülke ve bölgeden 3 binden fazla film gösterilecek. Filmler arasında Farsça Dersi, Baba ve Oğul Gibi, Uzay Gemisi Dünyası ve Kungfu Dublör: Asla Hayır Deme! gibi filmler yer alıyor. Film forumunda Kuşak ve Yol Film İşbirliği, 5G Çağında Film Değişiklikleri ve Genç Fim Yeteneklerinin Büyümesi gibi temaslar ele alınacak.

Çin’den ABD’nin Tayvan’a Silah Satışına Tepki: ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a üç set silah satma planının onaylandığını duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı ise, silah satışını ve ilgili askeri temasları derhal durdurmaya çağırdı.