Çin'de Güncel Gelişmeler (1 Ekim 2020)

Ağustos ayında sanayi kuruluşlarının kârı bir önceki yıla göre% 19 arttı: Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre,sanayi kuruluşlarının karları Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre % 19 arttı. Ancak,Ocak-Ağustos arasında sanayi kuruluşlarının karları, bir önceki yıla göre % 4 düştü. Ağustos ayında üretim ve talebin istikrarlı bir şekilde toparlandığı, endüstriyel üretici fiyat endeksinin yükselmeye devam ettiği ve işletme üretim ölçeğindeki genişlemenin kârların istikrarlı büyümesini güçlü bir şekilde desteklediği görülmektedir.


Çin’in GSYİH büyümesinin bu yıl %2 olması bekleniyor: Çin’in GSYİH büyümesinin bu yıl esas olarak kamu harcamaları ve ihracat destekli olarak %2’ye ulaşacağı ve büyümenin 2021’de % 7,9 olacağı bekleniyor. Dünya Bankası’nın son tahminine göre Doğu Asya ve Pasifik bölgesindeki ekonominin bu yıl 1967’den bu yana en düşük oran olan % 0,9 oranında büyümesi bekleniyor.


Çin iklim değişikliğiyle mücadelede büyük ilerleme kaydetti: İstatistiklere göre, GSYİH bazında kişi başına düşen karbondioksit emisyonu 2019 yılında 2015 yılına oranla % 18, 2005 yılına oranla ise % 48 azaldı. Bu rakamlar, Çin hükümeti tarafından taahhüt edilen azalış miktarının aşıldığına ve karbondioksit emisyonunu azaltmanın 5 yıllık ekonomik plan kapsamına alındığına işaret ediyor.


İlk yedi ayda elektronik bilgi sektörünün katma değerinde artış: Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, ilk yedi ayda bilgisayar şirketlerinin elde ettiği gelirin geçen yılın aynı dönemine kıyasla %8, kârın ise %17 arttığını belirtti.


Çin, online perakende satışlarda dünya liderliğini koruyor: Çin’in 2013 yılından bu yana internet üzerinden yapılan perakende satışlar bakımından dünya birinciliğini koruduğu bildirildi. Çin İnternet Ağ Bilgi Merkezi (CNNIC) tarafından yayımlanan rapora göre, Haziran 2020’ye kadar ülkede internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı 749 milyonu buldu. Raporda, 2020 yılının ilk yarısında, ülkedeki online perakende satışların 28 trilyon 904 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.


Çin’in otomobil ithalatı ve ihracatı Ağustos ayında daha da toparlandı: Çin’in otomobil ithalatı ve ihracatı Ağustos ayında bir önceki aya göre% 9 artarak toparlanmaya devam etti. Çin Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre, gümrük verilerine dayanarak geçtiğimiz ay ithalat ve ihracat hacminde yıllık % 4 artış sağlandı. Otomobil ithalatı Ağustos’ta % 11 artış sağlanırken, ihracat ise % 8 artış sağlandı.


Sincan ekonomik ve sosyal gelişmede büyük başarı elde etti: Üçüncü Merkezi Sincan Çalışma Forumu 25-26 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlendi. Birçok ülkeden uzmanlar ve akademisyenler, Sincan’ın ekonomik ve sosyal kalkınma ve insanların geçim kaynaklarını iyileştirmede büyük başarılar elde ettiğine inanıyor. Çin Hükümeti, Sincan’ın gelişimini teşvik etmek için çok fazla enerji harcadı ve Sincan’daki çeşitli bölge ve şehirlerin güçlü desteğiyle, Sincan’ın ekonomik ve sosyal kalkınma ve insanların geçim kaynaklarının iyileştirilmesinde eşi görülmemiş başarılar elde etti. “Kuşak ve Yol” girişiminin ilerlemesiyle, Sincan’ın ekonomik statüsünün öneminin daha da artması ve yerel ekonominin daha da gelişmesi bekleniyor.


Çin ve ASEAN, ekonomik ve ticari işbirliğinde altın bir döneme giriyor:27 Kasım – 30 Kasım tarihleri ​​arasında Nanning’de düzenlenecek olan 17. Çin-ASEAN Expo fuarı ile ilgili Ticaret Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada, Çin-ASEAN Expo’yu normalleştirilmiş ve kontrol altına alınmış bir salgın durumu altında gerçekleştirmenin yalnızca salgının etkisiyle başa çıkmak ve dış ticaret ve dış yatırımın temel durumunu stabilize etmek için yenilikçi bir önlem olmadığını, aynı zamanda ekonomik ve ticari işbirliğinin pragmatik gelişimini teşvik etmek ve bölgesel ekonominin hızlanmasına yardımcı olmak için de yenilikçi bir önlem olduğunu söyledi.


Çin’in 5G akıllı telefon satışları 2020’de 140 milyon adede ulaşacak: Çin’in Temmuz ayında 5G akıllı telefon satışları, Ocak ayına göre %239 artışla Çin’in toplam akıllı telefon satışlarının yaklaşık % 50’sini oluşturdu. Yayınlanan verilere göre, Çin’de 600.000’den fazla 5G baz istasyonu inşa edildi ve kullanıma açıldı. Toplamda 100 milyondan fazla terminal cihazı birbirine bağlandı. Çin aynı zamanda küresel 5G akıllı telefon satışlarına en büyük katkı sağlayan ülke oldu ve küresel 5G telefon gelirinin % 72’si Çin’den geldi.


Volkswagen’den Çin’e 15 milyar avroluk yatırım: Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı, 2024 yılına kadar elektrikli taşıtların dünyada yaygınlaşması için 33 milyar avro yatırım yapacaklarını, sermayenin 15 milyar avroluk kısmının sadece Çin piyasasına gideceğini açıkladı. Ayrıca, elektrikli taşıtların üretim maliyeti ve çevre üzerindeki etkisi hesaba katıldığında karbonsuzlaşma bakımından doğru bir tercih olduğunu belirtti.


Çin’den Azerbaycan ve Ermenistan’a itidal çağrısı:Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, düzenlenen basın toplantısında, Azerbaycan ile Ermenistan arasında meydana gelen çatışmaları değerlendirdi. “Tüm tarafların soğukkanlı ve itidalli davranarak, durumu daha da gergin hâle getirecek adımlar atmaktan kaçınmalarını, anlaşmazlık ve çatışmaları siyasi diyalog yoluyla çözmelerini umuyoruz” dedi.


Bakü ile Beijing arasındaki ticari ve ekonomik bağlar güçlenecek: Devam eden başarılı iş ortaklığı iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik bağların derinleşmesine hizmet edecek. Bu iş birliğinin bir örneği; Çin’in Jinhua kenti ile Bakü’yü birbirine bağlayan yeni Çin-Avrupa konteyner tren rotasıdır. Önümüzdeki günlerde, bir yük treni Bakü’ye ulaşacak. Bu rota üzerindeki seyahat süresinin 15-18 gün olacağı varsayılıyor; bu deniz ve tren yollarını kullanan birleşik nakliye türünden üçte bir kadar daha hızlı. Tren, elektrikli aletler, araçlar ve ev aletleri içeren mallar taşıyacak.


Çin’den ABD’nin Güney Çin Denizi ile ilgili iddialarına tepki: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’in Nansha adalarını askerîleştirmeme taahhüdüne aykırı davrandığı iddialarına tepki gösterdi. Ayrıca, Nansha adalarının Çin toprağı olduğunu, Çin’in kendi topraklarında inşa faaliyetleri sürdürmesinin Güney Çin Denizi’ndeki sivil ihtiyaçları karşılamayı, sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmeyi amaçladığını belirtti.