Çin'de Güncel Gelişmeler (23 Eylül 2020)

Çin basınından derlenmiştir.

Küresel Zorluklarla Başa Çıkmak İçin El Ele Verin: Cumhurbaşkanı Jinping yaptığı açıklamada, Çin’in herhangi bir ülkeyle soğuk savaş veya sıcak savaşa girme niyeti olmadığını, genişleme veya etki alanı oluşturma peşinde koşmayacağını, Çin’in diyalog ve müzakere yoluyla farklılıkları daraltmaya ve diğerleriyle anlaşmazlıkları çözmeye devam edeceğini söyledi.


Çin, İki Yeni Nükleer Santrala 10,2 Milyar dolar Yatırımı Onayladı:Ülkenin çevre kirliliği seviyelerini düşürme ve altyapı yatırımları yoluyla ekonomiyi destekleme politikasının bir parçası olarak, toplam 10,2 milyar dolarlık yatırımla iki nükleer enerji projesi onaylandı. Onaylanan projeler Hainan Chanjiang nükleer enerji santrali ve özel sektör katkısı içeren ilk nükleer enerji projesi olan Zhejiang San’ao nükleer santralidir.


Çin-Avrupa Ekspresi Sınır Ötesi E-Ticaret B2B İhracat Özel Treni Chongqing’de Başlatıldı: Genel Gümrük İdaresi; Eylül’den itibaren başlattığı uygulamayla Chongqing’de “Sınır ötesi e-ticaret B2B ihracat şirketleri”ne tercihli denetim, basitleştirilmiş beyanname gibi daha elverişli gümrük işlemlerinden yararlanabilme hakkı verdi. Bu şekilde, gümrük maliyetleri büyük ölçüde iyileştirilerek düşürüldüğünden Çin-Avrupa Ekspresinin lojistik ve dağıtım yeteneklerini daha da arttırılmış oldu.


Tianjin, yıl boyunca mal ithalat ve ihracatında pozitif büyüme kaydetti: Ocak-Ağustos döneminde mal ithalat ve ihracatının toplam değerinin 482,4 milyar Yuan olduğu ve yıllık % 0,6 arttığı bildirildi.


Çin’deki Yeni Serbest Ticaret Bölgeleri Belirlendi: Devlet Konseyi, başkent Pekin ile Hunan ve Anhui’de üç yeni pilot serbest ticaret bölgesi (FTZ) kurulmasına dair bir ana plan açıkladı. Böylece, ülkedeki toplam pilot serbest ticaret bölgelerinin sayısı 21’e yükseldi. Söz konusu serbest ticaret bölgeleri, iş ortamı, piyasaya açılma, uluslararası ticaret ve piyasa denetimi gibi alanlarda 200’den fazla yeni uygulamaya imkan vermesiyle ülke ekonomisine katkı sağladı.


2020 Doğu Asya “Haibo Expo” Qingdao’da açılıyor: Bu yılki fuar ilk kez Hibrid (hem sanal hem klasik fuar) anlayışıyla açılacak. Sergi alanı 60.000 m2 olan etkinliğe 770’ten fazla şirket katılacak.


İstanbul Havalimanı Çinli misafirlerini daha iyi ağırlayacak: Çinli misafirlerine özel ürün ve hizmetler geliştiren İstanbul Havalimanı, dünyada tam kapsamlı şekilde “Çin Dostu Havalimanı” projesini uygulayan ilk havalimanı oldu.Çinli yolcuların kullandığı Weibo & WeChat gibi sosyal medya mecralarının ekosisteminde İstanbul Havalimanı’nın hesaplarının yer alması, Havalimanı mobil uygulamasında Çince dil seçeneğine yer verilmesi, gelen ve giden yolcu katlarında sıcak su dispanserlerinin bulunması, yolcu köprülerinde Çince “Hoş Geldiniz” yazısının yer alması ve özel üniformaları ile Çince bilen personelin çalıştırılması uygulamaları başladı.


Çinli Bir Şirket, Önemli Bir Ulusal Otoyol Projesi İçin İlk Kez Rusya İle Sözleşme İmzaladı: China Railway Construction International Group, geçtiğimiz günlerde Moskova-Kazan karayolu projesi için yaklaşık 5,2 milyar Yuan değerinde bir sözleşme imzaladı. Bu, Çinli bir şirketin Rusya’da bir ulusal otoyol projesine ilk kez imza atması anlamına geliyor