Çin'de Güncel Gelişmeler (21 Eylül 2020)

Çin basınından derlenmiştir.


Çin’in vergi geliri Ağustos ayında %7 arttı: Çin Maliye Bakanlığının açıklamasında, sanayi katma değeri, sabit sermaye yatırımı ve sanayi işletmelerinin karlarının sürekli yükselmesiyle beraber Çin’in vergi gelirinin Ağustos ayında %7 oranında arttığı bildirildi. Ayrıca, Üretici Fiyat Endeksi’nin düşmesi (PPI) ile otomotiv gibi sektörlerin yeniden canlanmasının da vergi gelirlerinin artışına katkı sağladığı kaydedildi.


Rapora göre Çin’deki endüstriler iyileşme belirtileri gösteriyor: Çin Pazarı için 2020 Yıl Ortası Maaş Artışı Raporu, 2020’nin ilk altı ayında Çin’deki çoğu sektörde ücretlerin daha düşük oranda arttığını gösterdi. Çin’deki çeşitli şehir ve endüstrilerdeki 576 şirketi kapsayan rapor, Çin’de maaş artışının bulunduğunu gösterdi.


Çin’in 2020’de daha fazla doğal gaz tüketmesi bekleniyor: Ulusal Enerji İdaresi’nin raporuna göre, doğal gaz tüketiminin 2020 yılında 13 milyar metreküp artarak 320 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Hem rezervler hem de üretim artışı 2019’da rekor seviyeye ulaştı ve petrol ve gaz arama yatırımları yıllık %25,7 artışla yaklaşık 49,6 milyar ABD doları ulaştı. Raporda, aynı dönemde doğal gaz ithalatının daha çeşitli ithalat kaynaklarıyla birlikte %6,9 ​​artarak 135,2 milyar metreküp oldu.


Xi’an, Çin’in iç bölgesindeki en büyük komple araç ithalat merkezi haline geldi: Xi’an doğal olarak bir lojistik dağıtım merkezi konum avantajına sahipken, aynı zamanda Xi’an merkezli M şeklindeki demiryolu hattı ve otoyol düzeni, ithal araçların Xi’an’a ulaştıktan sonraki 24 saat içinde ülkenin %85’ine dağılımını sağlıyor. Çin-Avrupa yük treninin ilk bakım merkezi özelliği de bulunan Xi’an, 15 Eylül itibariyle 22.812 adet araç ithalatına aracılık etti. Başka bir ifadeyle bu rakam, ülke çapındaki demiryollarında taşınan araç sevkiyatının %87’sini oluşturuyor.


2020 China International Food and Catering Expo, Changsha’da açıldı: Yurtiçi ve yurtdışından 2.000’den fazla yiyecek ve yemek şirketi ziyafete spesiyaliteler, tahıl ve yağ ürünleri, gıda işleme ekipmanları sergilenmeye başlandı. İnovasyon ve Entegrasyon, Kaliteli Tüketim temasıyla 3 gün sürüyor. Toplam fuar alanı 100.000 metrekare ve yaklaşık 4.200 stant bulunuyor. Ülke genelinde 31 il, özerk bölge ve 16 ülkenin ilgisini çekti.


Trump’un WeChat’e yönelik yasağına yargı engeli: Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nden bir yargıç, ABD Ticaret Bakanlığı’nın WeChat uygulamasına yasak getirilmesi kararını durdurdu. Yargıç, Trump yönetiminin WeChat’in ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu iddiasının “yeterince somut olmadığını” ve ilgili yasağın ülkenin ulusal güvenliğini nasıl koruyacağını da açıklamadığını belirtti.


Trump’tan TikTok anlaşması kararı: ABD BaşkanıTrump, TikTok’un ABD’deki kolunun Walmart-Oracle ortaklığına satılacak olmasını yorumlarken, anlaşmanın ABD için iyi olacağını ve ulusal güvenliğin korunacağını söyledi. Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı; TikTok uygulamasının indirilmesinin yasaklanacağına dair kararnamenin 27 Eylül tarihine kadar erteleneceğini duyurdu.