Çin'de Güncel Gelişmeler (18 Eylül 2020)

Çin basınından derlenmiştir.

RMB’nin merkezi parite oranı arttı; Çin Döviz Ticaret Merkezi’nden gelen veriler, RMB’nin ABD doları karşısındaki paritesinin yakın zamanda yeniden 150 puan artarak 9 Mayıs 2019’dan beri en yüksek olan 6.7675 RMB’e yükseldiğini gösterdi.


Çin’in ilk 8 ayda finansal olmayan doğrudan yatırımı; Ticaret Bakanlığı sözcüsünün verilerine göre, Ocak’tan Ağustos’a kadar Çin’in finansal olmayan doğrudan yatırımının 68,5 milyar ABD doları ile yıllık %2,6 düşüş gösterdiğini belirtti. Buna ek olarak yabancı sözleşmeli projelerin değeri, yıllık %7,3 sağlanırken, tamamlanan ciro ise yıllık % 10,2 düşüş görüldü. “Kuşak ve Yol” üzerindeki ülkelerle yatırım ve işbirliği istikrarlı bir şekilde ilerliyor, Kuşak ve Yol” üzerindeki ülkeler için yeni imzalanan sözleşmelerin değeri 73 milyar ABD doları civarında.


Heilongjiang Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulması, bir yılda 180 milyar yuan’dan fazla sermaye çekiyor: Helongjiang Serbest Ticaret Pilot Bölgesi ise Rusya ve Kuzeydoğu Asya bölgesel işbirliğinin merkezi haline getirilecek, Kuzeydoğu’nun kapsamlı bir şekilde yeniden canlandırılmasını teşvik etme ve kuzeye açılmak için önemli bir pencere teşkil edecek. Serbest Bölgede 4.855 yeni işletme kuruldu.


2020 ASEAN (Guiyang) “Bir Kuşak Bir Yol” Kültür Turizmi Değişim Haftası başlıyor: Guiyang ve ASEAN ülkeleri arasındaki ilişkiyi derinleştirmek amacıyla Guiyang’da “dijital ara bağlantıları derinleştirmek ve ideal bir gelecek inşa etmek” temasıyla 2020 ASEAN (Guiyang) “Kuşak ve Yol” Kültür Turizmi Değişim Haftası Bir “Dijital İpek Yolu” etkinlikleri başladı.


Çin bölgedeki en büyük ve en önemli yatırımcı : Çin kısa sürede, daha önce Batılı yatırımcılar tarafından riskli yatırım hedefleri olarak görülen Orta Asya ülkeleri için en büyük ekonomik ortak ve bunun yanı sıra en büyük yatırımcılardan ve kredi verenlerden biri haline geldi. Pekin, petrol ve doğal gaz boru hatları, kara ve demir yolları, ulaşım ve lojistik merkezleri, köprüler, enerji santralleri gibi bölgedeki altyapı projelerine muazzam miktarda para yatırdı. Çin Dışişleri Bakanı yakın zamanda Kırgızistan ziyareti oldu, ziyarette Kırgızistan Devlet Başkanı, ülkenin Çin’e olan borç ödemelerinin uzatılması ve bu konuda kolaylık sağlanması olasılığının değerlendirilmesi talebi oldu.


3. Dijital Çin İnşaat Zirvesi, dijital ekonomiyi kalkınmanın getirilerini serbest bırakmak için düzenlenecek: 12-14 Ekim tarihleri ​​arasında Fuzhou’da düzenlenecek zirve, “Yenilik dijital dönüşümü yönlendirir, zekâ yüksek kaliteli gelişime öncülük eder” notuyla tanıtıldı. Açılış töreni, ana forum, alt forumlar, sonuç sergisi, inovasyon yarışması, uygulama senaryosu yayınlama ve kapanış töreni gibi temalar ile 7 bağlantı çevrimiçi ve çevrimdışı yöntemlerin bir kombinasyonu ile gerçekleştirilecek.


Çin’den ABD-Taiwan resmi temaslarına tepki : Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ile Tayvan arasında herhangi bir biçimde resmi temas kurulmasına karşı çıktığını ve Çin’in bu duruşunun net ve değişmez olduğunu kaydetti.