Çin'de Güncel Gelişmeler (14 Eylül 2020)

Çin basınından derlenmiştir.

Çin, BM’nin kuruluşunun 75. yılına dair tutumunu açıkladı: Çin’in Birleşmiş Milletler’deki rolü, uluslararası durum, sürdürülebilir kalkınma ve salgınla mücadelede işbirliği konularına dair fikirlerini ortaya koyuldu. Dünyada çok taraflılık ve küreselleşme eğiliminin hiç değişmediğinin altını çizen dosya, bütün ülkeleri fikir birliğini sağlayıp kalıcı barışçıl, güvenli, ortak müreffeh, açık ve hoşgörülü, temiz ve güzel bir dünyanın inşa etmek için çağrılarda bulundu.


Çin’in İthalatıyla Birlikte Küresel Gıda Fiyatları Yükseliyor: Küresel gıda fiyatları, ekonomilerin salgından kurtulmasıyla talepte görülen ve ABD ticaret anlaşması taahhütlerini yerine getirmeye çalışan Çin’in ithalatındaki artış nedeniyle Ağustos ayında üst üste üçüncü ay arttı.


İlk 8 ayda 90 milyon 5G’li cep telefonu piyasaya sürüldü: Çin Bilişim ve İletişim Araştırma Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre; Ağustos ayında 16,2 milyon 5G uyumlu cep telefonu piyasa sürülürken, bu sayı toplam cep telefonu sayısının % 60’ını teşkil etti. Akademisyenler, 5G’nin endüstriyel teknolojiler ve bilgi teknolojilerinin birleşmesinde rol oynadığını ve 5G ile kesinlikle hayal edilemeyecek yeni uygulamalar üretilebileceğini söyledi.


Xiamen, Deniz İpek Yolu boyunca ticareti büyütüyor:Fujian eyaleti, eski deniz ticaret yoluna olan tarihsel katkısı ile Kuşak ve Yol Girişimi’ne dahil olan ülkeler ve bölgelerle işbirliğini geliştirmedeki konumu nedeniyle 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nun bir merkezidir. Yüksek kaliteli kalkınma sağlamak için 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu boyunca ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirmeyi hedefledi. Yetkililer, eyaletin 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nu destekleme projesinin tarihi ticaret yolu boyunca ülkeler ve bölgeler arasında nakliye, ticaret ve lojistiği teşvik etmede ilerleme kaydettiğini söyledi.


Çin, yabancı yatırımı teşvik etmek için endüstri kataloğunu yeniliyor : Çin Ticaret Bakan Yrd. yaptığı açıklamada; Çin’in yabancı yatırımları ve daha fazla açılımı teşvik etmek, ülkede yeni bir açık ekonominin inşasını hızlandırmak için mevcut sanayi kataloğunu revize etmek için çaba gösterdiğini söyledi.


128. Kanton Fuarı, Ekim ayında sanal olarak yapılacak: 128. Çin İthalat ve İhracat Fuarı’nın 15-24 Ekim tarihlerinde sanal ortamda düzenleneceği, böylece salgının kontrol altına alınmasına destek olacağı gibi, dış ticaretin istikrarlı ve sağlıklı şekilde gelişmesine, tedarik zincirlerinin korunmasına katkı sağlayacağı bildirildi.


Türk şirketinin geliştirdiği dezenfeksiyon kabinleri ihraç ediliyor: Türk şirketi Dof Robotics’in geliştirdiği “DOFense” isimli akıllı dezenfeksiyon ve sanitasyon kabini ABD, Avrupa, Çin, Ortadoğu gibi geniş bir coğrafyaya ihraç ediliyor.


Çin ve Hindistan Dışişleri Bakanları sınır gerginliğini hafifletmeyi kabul etti: Bakanlar, sınır gerginliğini hafifletmeyi ve mevcut durumu şiddetlendirebilecek herhangi bir eylemden kaçınmayı kabul ettiklerini söyledi.


Çin’e odaklanan Hindistan’ın başka bir stratejisi var; bakır ve alüminyum ithalatını kısıtlamak: Hintli yetkililer, ülkenin Çin’den ve diğerlerinden yerel ithalatçıları kısıtlamak için politikalar oluştururken, bakır ve alüminyum ithalatını gözden geçirmeyi planladığını söyledi.


Çin ve Pakistan dışişleri bakanları görüştü: Görüşmede, Çin’in, Pakistan’a salgını tamamen yenene kadar destek sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Dışişleri Bakanı, Çin’in başta tarımsal işbirliği dahil olmak üzere Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunun inşasını ilerletmek için çaba göstereceğini belirtti.