Çin'de Güncel Gelişmeler (9 Eylül 2020)

Çin basınından derlenmiştir.

Ağustos ayında TÜFE’nin yıllık artış oranı % 2,4’e düştü ve ÜFE’deki düşüş daralmaya devam etti: Geçen yılın aynı döneminde gıda fiyatlarındaki yavaşlamadan ve yüksek domuz fiyatlarından etkilenen TÜFE’deki yıllık artış düştü; dökme malların fiyatı son zamanlarda yükselmeye devam etti. ÜFE’deki yıllık düşüş daralmaya devam etti, gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek TÜFE, Temmuz ayındaki gibi yıllık % 0,5 yükseldi. Sanayi üreticilerinin üretici fiyat endeksi (ÜFE) bir önceki yıla göre %2 düştü ve düşüş oranı Temmuz ayına göre 0,4 puan daraldı.


Çin-Avrupa demiryolu taşımacılığı hizmetleri rekor seviyeye ulaştı: Çin Devlet Demiryolları Grubu, iki varış noktası arasındaki yük seferlerinin sayısı geçen ay 1.247 adetle rekor kırdı, bir önceki yıla göre %62 artış sağlandı. Trenler, Temmuz ayına göre % 66 daha fazla, 113.000 standart boyutlu nakliye konteyneri taşıdı.


Çin ile Kuşak ve Yol ülkeleri arasındaki dijital ticaret hızla gelişiyor: Çin ile Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan Rusya, Türkiye, Tayland, Singapur, Hindistan ve Çekya gibi 30 ülke arasındaki dijital ticaretin gelişme durumunun değerlendirildiği, ilgili endekse göre en üst sırada bulunan 10 ülkeden 7’sinin Asya ülkeleri olduğunu gösterdi. Uzmanlar, COVID-19 salgınının dünya ekonomisine ciddi bir darbe vurmasına rağmen, tele-tıp, online eğitim ve sınır ötesi e-ticaret gibi hizmetlerin kullanımını yaygınlaştırdığı, bunun da dijital ekonominin gelişmesini hızlandırdığı görüşünü dile getirdi.


“Tek Kuşak Bir Yol” küresel iyileşmenin yolunu açıyor: Küresel salgın nedeniyle birçok sektörün kapanması ve uluslararası işbirliğinin olumsuz etkilenmesi gibi yeni değişiklikler karşısında, “Tek Kuşak Bir Yol” girişimi, küresel iyileşme için önemli bir çıkış yolu sağlıyor. Salgın dönemini içine alan yılın ilk 7 ayında, Çin’in “bir kuşak ve tek yol” girişimi kapsamındaki finans dışı sektörlere doğrudan yatırımı bir önceki yıla göre % 28,9 arttı.


5G, planlarda merkezi bir konuma sahip: Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada; Çin’in şu ana kadar 480.000’den fazla 5G baz istasyonu kurduğunu ve 5G ağ kapsamını genişletme, dinamik bir endüstriyel ekosistem oluşturma ve uluslararası işbirliğini güçlendirme çabalarını artıracağını söyledi.


Türkiye korona döneminde en çok Çin’e sattı: Antalya, Isparta ve Burdur’u kapsayan Batı Akdeniz’den yılın 8 ayında yaş sebze ve meyve ihracatının yapıldığı ülke Çin oldu, Çin’e 8 ayda 125 milyon dolarlık ürün satıldı (https://ekonomi.haber7.com/ sitesinde 06.09.2020 tarihinde yayınlanmıştır.)


Çin’den Hindistan’a tehlikeli eylemleri durdurma uyarısı: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hint ordusunun Çin sınırını geçerek kışkırtıcı uyarı atışı yapmasına ilişkin, Hindistan’a tehlikeli eylemleri durdurma uyarısında bulunduklarını aktardı. Çin-Hindistan sınır bölgesinde 45 yıl sonra ilk kez karşı taraftan ateş açıldığına işaret ederek, iki tarafın barışçıl müzakere ve diyalog yoluyla anlaşmazlıkları çözmesi gerektiğini vurguladı.