Çin'de Güncel Gelişmeler (7 Eylül 2020)

Çin basınından derlenmiştir.

Çin’in ihracatı Ağustos ayında yıllık bazda% 9,5 artarak pazar beklentilerini aşmaya devam etti: Çin’in Ağustos ayında ihracatı Temmuz ayına göre 2,3 puan artışla bir önceki yıla göre % 9,5 arttı. İthalat ise, Temmuz ayına göre 0,7 puan artarak yıllık % 2,1 düştü; Böylelikle, Temmuz ayına göre 3,4 milyar ABD doları düşüşle 58,9 milyar ABD doları ticaret fazlası gerçekleştirdi.


Çin dış ticarette %6 artış kaydetti: Çin’in en büyük ticaret ortağı Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile dış ticareti, sekiz aylık dönemde yıllık %7 artışla 2,9 trilyon yuana yükselirken, ikinci en büyük ticaret ortağı olan AB ile ticaret hacmi yıllık bazda % 1,4 artarak 2,8 trilyon yuana ulaştı. Çin’in ABD ile mal ticareti ise yıllık binde düşüş gözlemlendi.


Çin’e ihraç Edilen Türk fındığı %10’luk büyüme: Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, Çin’e yönelik ihracatında da artış sağlandı. Bir önceki sezon Çin’e 8.073 ton fındık ihracatı yapılırken, bu rakam 8.938 tona yükseldi ( www.turkiyegazetesi.com.tr sitesinde 05.09.2020 tarihinde yayınlanmıştır.).


Çin Türk incirini çok sevdi : Kuru incirde ihracat 30 Eylül’de başlayacak, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Çin’e ihraç edilen Türk kuru incirinin %86 arttığını açıkladı. ( www.haberler.com sitesinde 03.09.2020 tarihinde yayınlanmıştır.)


Çin yeni optik uzaktan algılama uydusunu başarıyla fırlattı: Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden yeni bir optik uzaktan algılama uydusu başarıyla fırlatıldı. Uydu esas olarak ulusal çapta arazi inceleme, şehir planlama, arazi alanı hesaplama, yol tasarlama, hasat tahmini ile afet önleme ve afetlerin zararlarını azaltma alanlarında, ayrıca Kuşak ve Yol’un inşası gibi projelere de bilgi sağlaması bekleniyor.


6 ay ardından hava trafiği canlanıyor: Pekin ile diğer şehirler arasındaki doğrudan uçuşların salgın ile askıya alındıktan altı ay sonra kısmen yeniden başlandığı görülüyor. Tayland, Kamboçya, Yunanistan, Danimarka, Pakistan, İsveç, Avusturya ve Kanada’ya doğrudan uçuşlara başlandı.


Çin Uluslararası Hizmet Fuarı’nda dijital ticarete yoğun ilgi: 2020 Çin Uluslararası Hizmet Fuarı, Uzaktan tedavi, sanal öğretim, paylaşımlı ofis çalışması ve dijital eğlence gibi alanlar büyük ilgi çekiyor. Ticarette dijitalleşme konusuna önem vererek, faaliyet alanını genişletti, ekonominin gelişmesine büyük katkıda bulundu. Çin Ticaret Bakan Yrd.; dijital ticaretin Çin’in dışa açılma çalışmalarını daha hızlı, derin ve yüksek seviyede ilerletecek önemli bir araç olduğunu vurguladı.


2020 Xiamen Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı başlıyor: 2020 Xiamen Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı, 8-11 Eylül tarihlerinde yapılacak. Fuara Filipinler, İngiltere, Japonya, Almanya ve Güney Kore dâhil 42 ülke ve bölgeden katılım olacak.


Çin ve Hindistan bakanları gerilimi azaltmaya çalışıyor: Çin’in ve Hindistan’ın savunma bakanları, sınırları boyunca gerilimi azaltmak ve ticareti güçlendirmenin yollarını aramak için biraraya gelerek siyasi bir çözüm arayışına girdi; ABD yetkililerinin müdahalesi eleştirildi.