Çin'de Güncel Gelişmeler (4 Eylül 2020)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir)

Çin’in çelik endüstrisi üretimi yüksek düzeyde artış gösterdi: Yılın ilk yedi ayında çelik talebi beklentileri aştı. Özellikle endüstriyel üretimde kullanılan çelik çeşitlerinin büyüme hızının daha yüksek olması imalat sanayinin hızlı toparlanmasının çelik talebi üzerindeki çekici etkisini göstermektedir.


Çin, hizmet ticareti için negatif liste açıklayacak: Ticaret Bakanlığı sözcüsü, 2020 yılı sona ermeden sınır ötesi hizmet ticareti için bir negatif liste çıkarılacağını, Çin’in hizmet alanındaki kurumsal açılımının hızlandırılmasındaki önemli bir adım olacağını belirtti.


Sincan’da Avrupa ve Orta Asya lojistik miktarında hızlı artış: Verilere göre, yılın ilk sekiz ayında Alatav sınır kapısından giriş çıkış yapan tren seferlerinin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 40,6, mal taşımacılık miktarı ise geçen yılın aynı dönemine oranla %20,8 artarak uluslararası ticaret gelişimini hızlandırdı. Sincan’daki demiryolu sınır kapılarında hayata geçirilen gümrük geçiş işlemlerinin hızlı ve taşımacılık maliyetinin düşük olması müşterilerin memnun kalmalarını sağlıyor.


Çinli Tüketiciler Lüks Ürünlere Sıçrıyor, Ama Yine de Dışarıda Yemiyor: Çinli tüketiciler lüks el çantaları, kozmetikler ve lüks arabalara geri döndü ancak bu alışveriş coşkusu gıda israfını tamamen durdurmak için restoranlarda toplu tüketime uzanmıyor.


2020 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı yoğun bir programla başladı: Dünya genelinde Covid-19 salgınının başlamasından bu yana Çin’de fiziki olarak düzenlenen ilk büyük çaplı uluslararası ticaret etkinliği olan 2020 Çin Uluslararası Ticaret Fuarı başkent Pekin’de bugün başladı, fuara 20 uluslararası örgütten yetkili, 10 ülkeden bakan, 25 ülkenin Çin’deki büyükelçileri ve dünyanın en büyük 500 çok uluslu şirketinden 80 üst düzey yönetici katılacak.


Çin, ABD’yi Çinli diplomatlara yönelik kısıtlamaları derhal kaldırmaya çağırıyor: Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, bu hareketlerin “uluslararası ilişkilere ve Çin ile ABD arasındaki konsolosluk anlaşmasına rehberlik eden normlara tamamen aykırı olduğunu, ikili bağları ve normal ikili alışverişleri ciddi şekilde bozduğunu” söyledi.


Çin, Çinli ve ABD’li firmalar için kazan-kazan vurgusu yapıyor: Çin, her iki tarafın da koordinasyon, işbirliği ve istikrara dayalı bir ilişkiyi geliştirmek için ortak bir zemin bulmak temelinde birlikte çalışabileceğini ve Çin-ABD küresel ekonomik canlanmayı teşvik etmek gibi çok çeşitli alanlarda kazan-kazan iş birliği yapabileceğini söyledi.


Çin İşletmeleri Tarafından Anlaşmalı Sırp Otoyolu İnşaatı Başladı: Temel atma töreninde Ivilak-Raikovac otobanının inşasının uzun yıllar rota üzerinde bulunan insanların hayali olduğu, otoyol tamamlandıktan sonra, insanların seyahatini kolaylaştırmak, bölgesel yatırım ortamını büyük ölçüde iyileştirmek ve istihdamı artırmak için önemli proje olduğu vurgulandı.