Çin'den Güncel Gelişmeler (24 Ağustos 2020)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir.)

Kaliteli buğday talebi artıyor, buğday ithalatı 2020’den bu yana iki katına çıkıyor: Dünyanın en önemli buğday tüketicisi olan ülkede, kendi kendine yeterlilik oranı uzun bir süredir %95’in üzerinde bulunuyor. 2020’nin ilk yedi ayında, buğday ithalatı yıllık % 116 artışla 4,3 milyon ton oldu ve 1,2 milyar ABD doları değerine ulaştı.

Çin ekonomisinin sürekli ve istikrarlı toparlanması dünyaya güçlü bir güven aşılar: İstatistikler, üretim açısından Çin’in belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi kuruluşlarının katma değerinin haziran ayında olduğu gibi temmuz ayında bir önceki yıla göre % 4,8 arttığını; hizmet sektörü üretim endeksinin ise haziran ayına göre 1,2 puan artışla yıllık% 3,5 olduğunu gösteriyor. Çin ekonomisindeki sürekli ve istikrarlı toparlanma nedeniyle dünyaya güçlü bir güven aşılandığı böylelikle küresel ekonomik iyileşmeye fayda sağlandığı belirtiliyor.

Ekonomi kademeli olarak normale döndükten sonra, politikalar yapısal potansiyeli genişletmeye doğru daha fazla kaymalı: Çin ekonomisi 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana hızla toparlandı. Uzmanlar, Çin ekonomisinin 2020’nin üçüncü ve dördüncü çeyreğinde % 5-6 büyüme oranına ulaşabileceğini tahmin ediyor. Çin’in ekonomik toparlanmasının temelde beklentilerle uyumlu olduğuna, özellikle ihracat performansının beklentileri aştığına inanıyor.

Sınır ötesi e-ticaret, Güneydoğu Asya ekonomisinin toparlanmasına yardımcı oluyor: Yayınlanan son verilere göre, 2020’de Güneydoğu Asya’daki çevrimiçi alışveriş yapanların sayısının bir önceki yıla göre iki katına çıkarak 310 milyona ulaşmasının beklendiğini gösteriyor. Salgınla mücadelede Çin ve Güneydoğu Asya ülkeleri, sınır ötesi e-ticaret alanında yakın işbirliği yaparak ülke ekonomilerinin hızlı toparlanmasına güçlü bir destek oluşturdu.

Çin, dünyanın ilk sürücüsüz tramvayını tanıttı: Dünyanın ilk sürücüsüz tramvayı tanıtıma çıktı; yüksek enerjili süper kapasitörlü tramvayın yedi vagonu ve maksimum 500 yolcu taşıyabilir kapasitesi mevcut. Yenilikçi otonom sürüş teknolojisini benimseyerek 30 saniye içinde tamamen şarj olabilir ve maksimum 70 km/s hızla 5 km. sürücüsüz gidebilen tramvay tanıtıldı.

Rusya, 5G’de Çin ile işbirliğine ilgi duyuyor: Rusya Dışişleri Bakanı, Rusya’nın 5G teknolojisi konusunda Çin ile işbirliğiyle ilgilendiğini bildirdi. Bakan, “Herkesin Çin ile, özellikle Huawei ile, 5G konusunda işbirliği yapmamasını talep eden Amerikalıların örneğini kesinlikle takip etmeyeceğiz. Aksine, modern teknolojileri ortaklaşa yaratmak ve bunları pratik hayata uygulamak için ülkelerle etkileşim kurmakla ilgileniyoruz.” dedi.

Çin ve Vietnam işbirliğini daha da geliştiriyor: Dışişleri Bakanı Wang Yi yaptığı açıklamada, Çin ve Vietnam’ın stratejik iletişimi güçlendirmeleri, bağlarını geliştirmeye devam etmeleri ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğinin ilişkilerin geliştirilmesinde daha büyük bir rol oynaması gerektiğini söyledi. Wang, Çin ve Vietnam’ın kara sınırı sorunlarını müzakereler yoluyla çözmeye devam ettiklerini ve iki ülke sınır bölgelerinin ortak kalkınması için temelleri güçlendiren anlaşmayı imzaladıklarını belirtti.