Çin'de Güncel Gelişmeler (19 Ağustos 2020)

(Çin Medyasında yer alan haberlerden derlenmiştir.)


Bir Kuşak Bir Yol ülkeleri ile ticarette Yuan kullanımını artırıyor: Yuan, günümüzde Çin’in komşu ülkelerinin ve “Bir Kuşak Bir Yol” güzergâhındaki ülkelerin merkez bankalarının yatırım çeşitlendirme ve döviz rezervleri konularında yeni bir seçenek haline geldi. Çin ile bu ülkeler arasında Yuan cinsinden ticaret de %32 yükselerek 2,73 trilyon yuanı buldu.


Çin’den Silah Ticareti Anlaşması Konferansı’nda kritik öneriler: Konferansa ilk kez taraf ülke olarak katılan Çin açıklamasında; sorumlu silah ticareti anlayışının güçlendirilerek, devlet dışı aktörlere silah satmama ve silah satışı yoluyla diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyi durdurma çağrısında bulundu. Ayrıca uluslararası toplumun silah ticaretini standartlaştırmak için gerekli önlemleri hayata geçirmesine ve yasadışı silah transferine darbe indirilmesine destek verdiklerini vurguladı.


Çin-Avrupa treni Alman şehirlerine umut veriyor: Almanya’nın Haziran ayında ithal ettiği birçok ürünün Çin’den geldiğini ve Çin’e yapılan ithalatın değerinin yıllık % 20,2 arttığını gösteriyor. Ayrıca, Almanya’nın Çin’e ihracatı Haziran ayında yıllık %15,4 arttı. Duisburg Şehri Hükümeti, “Çin’le ticaret hızlı toparlandı. Bize her hafta 45 ila 60 tren geliyor, bu sayı bir rekor” açıklamasında bulundu.


Ayrıca Viyana’dan Çin’in Xi’an kentine giden ilk tren de yola çıktı. 16 gün sürecek yolculukta 10 bin 460 km. mesafe kat edilecek. 41 konteyner yüklü trende, Avusturya Lenzing Grubu tarafından üretilen 1,8 milyon avro değerindeki kimyasal elyaf ürünleri taşınıyor. Çin’in Avusturya ile demir yolu taşımacılığı gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirerek hem iki ülkenin ekonomisini hem de küresel ekonomiyi canlandırmaya katkı sağlayacak.


Çin-AB anlaşması dayanışmayı teşvik edecek: Küresel Ekonomi için İstikrarlı İyileşmeyi ve Büyümeyi Teşvik Etme” temasında düzenlenen “AB ile Çin Ticaret ve Ekonomik Diyalog” etkinliğinde verimli sonuçlara ve fikir birliğine varıldı. Mutabakatta; Çin’in AB’ye Çin pazarı erişimini artıracağı, Çin’deki AB yatırımları ve yatırımcılarının Çin’deki statüsünün korunacağı, Çin-ABD ekonomik ve ticari rekabetinin hafifletilerek, Çin-AB arasında uzun vadeli iş birliği için daha fazla fırsat yaratacağı hususları yer alıyor.


Çin’den Somaliland’da “Taiwan Temsilciliği” açılmasına tepki: Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Somali sınırları içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ancak henüz herhangi bir ülke tarafından tanınmayan “Somaliland” ile Tayvan’ın karşılıklı “temsilcilik ofisleri” açtıklarına dair haberleri değerlendirdi. Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu, Çin’in Somaliland ile Tayvan’ın karşılıklı resmî kurumlar açmalarına karşı çıktığı belirtildi.


Çin’den ABD’ye Huawei tepkisi: Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Huawei ve diğer Çinli işletmeleri karalamayı ve ezmeyi hedefleyen girişimlerine kararlılıkla karşı çıktığı bildirildi. Sözcü, “ABD, uzun süredir hiçbir somut kanıt ortaya koyamadan devletin gücünü suistimal etmek suretiyle Huawei dâhil Çinli işletmelere çeşitli sınırlamalar getiriyor. Şunu vurgulamak istiyorum ki, ABD’nin bu girişimleri, öteden beri iddia ettiği piyasa ekonomisi ve adil rekabet ilkeleriyle oluşturduğu imajı tamamen yıktığı gibi, uluslararası ticaret kurallarına da aykırı.” ifadelerini kullandı.


Cengiz ve Çinli Talesun’dan 130 MW’lık güneş paneli imzası: Talesun Solar firması, Asya’daki en büyük bağımsız üretim merkezi ve 6 bin çalışanıyla Çin’in en önemli güneş enerji paneli üreticilerinden biri olarak biliniyor. Çinli şirketin Başkanı, “Talesun, Türkiye’deki bu en büyük hibrid enerji santrali için Cengiz Enerji firması ile çalışacağız. Avrupa ve Avrasya güneş enerjisi pazarının canlanması konusunda çok iyimseriz ve daha temiz enerji projelerindeki rolümüzü artıracağız” dedi.  80 MW’lık panel Bingöl’de güneş ve hidroelektrik santrali için kullanılacak. Burada 198 bin adet Talesun markalı modül kullanılacak.


“Tek Kuşak Tek Yol” Çin-Türkiye Fotovoltaik güneş enerjisi Projesi Önemli İlerleme sağlandı: 19 Ağustos 2020 tarihinde, Çin Elektrik Teknolojisi Ekipmanları firması tarafından üstlenilen Türkiye Kalyon Grubu’nun 500 MW’lık güneş enerjisi paneli üretimi projesi başarıyla tamamlanarak üretime alındı. Bu proje, iki devlet başkanının Çin ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler konusunda varılan önemli fikir birliğinin aktif bir şekilde hayata geçirilmesinin bir sonucu olup, aynı zamanda “Kuşak ve Yol”un ortak inşasını teşvik etmek için önemli bir harekettir. Yatırım, zincir üretim kapasitesine sahip Türkiye’deki ilk projedir ve başarılı bir şekilde tamamlanması Türkiye için enerjide önemli bir adımdır.


Çin’in havacılık lojistiği başladı: Çin’in havacılık lojistiği hızla gelişti ve son yıllarda yükseliş eğilimini sürdürdü, ancak kargo ve posta havacılığının gelişimi hala yolcu havacılığının gerisinde kalıyor. Çin, ülkenin hava lojistik sektörünü güçlendirmek için kargo uçuşları için havaalanı slot tahsisi konusunda yeni bir politika benimsedi. Yeni politika kargo uçakları ve havaalanı tesislerinin günlük kullanımını artırmayı, Çin’in uluslararası hava kargo kapasitesini iyileştirmeyi ve havacılık lojistiği sektörünün rekabet gücünü güçlendirmeyi amaçlıyor.


Export-Import Bank ve Doha Bank 200 milyon ABD doları tutarında kredi anlaşması imzaladı: Bu kredi, Çin-Katar ticaretini, yatırımını, altyapısını ve diğer ilgili işbirliğini desteklemeye, özellikle de iki tarafın salgın önleme ve kontrol konusunda işbirliği yapmaları için mali destek sağlamaya öncelik verecek. Bank of Doha ile kredi işbirliği, “Kuşak ve Yol” girişimini desteklemek ve “finansal entegrasyonu” teşvik etmek için alınan önemli bir harekettir.Çin ve Endonezya ikili yeni işbirliği düzenlemesini resmen başlattı: Çin ve Endonezya sanayi ve tedarik zincirlerinin sorunsuz akışını sürdürmek ve birbirlerinin ekonomik iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla personel değişimini kolaylaştırmak için yeni bir düzenleme başlattı.