Çin'de Güncel Gelişmeler (17 Ağustos 2020)


İhracat: Temmuz ayında ihracat geçen yıla göre %10,4 arttı. İstatistikler, Çin’in Temmuz ayında yaptığı dış ticaret ithalat ve ihracatının 2,9 trilyon yuan olduğunu (yaklaşık 420 milyar $), ithalat ve ihracatın bir önceki yıla göre sırasıyla % 1,6 ve % 10,4 artarak Haziran ayında hem ithalat hem de ihracatın pozitif eğilimini sürdürdüğünü gösteriyor.


Çin’in iç turizm endüstrisi salgından sonra hızla toparlanıyor ve Çin’in ekonomik büyümesini artırıyor: Salgının uluslararası turizmi etkilemesine rağmen, Çin’in iç turizminin arttığını ve Çin’in turizm endüstrisinin hızla toparlandığını ve ikinci çeyrekte Çin’in ekonomik büyümesini desteklediği belirtildi.


Temmuz ayında önemli ekonomik göstergeler onarılmaya devam etti, tüketim artışları iç talebin artmasına yardımcı oldu: Ulusal İstatistik verilerine göre, Ülkeler salgına uyum sağladıkça dünya ekonomisi yavaş yavaş iyileşiyor ve Çin ekonomisi de istikrarlı bir şekilde gelişiyor. Temmuz ayında yemek ve seyahat gibi tüketim artmaya, altyapı yatırımları politika desteği altında toparlanmaya devam etti, otomobil tüketimi bir ayda keskin bir şekilde arttı ve yurtdışı talep iyileşti, Temmuz ayında çeşitli ekonomik verilerin geri kazanılmasını sağladı.


Dijital yuan (DCEP) pilot alanını genişletiliyor: Finansal anlamda 2020 yılına ve geleceğe damga vuracak gelişmelerden birisi de şüphesiz (DCEP) Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi. Çinliler Çin’de seçilmiş bölgelerde maaşlarını dijital yuan üzerinden alıyor. Dijital paraları ekonominin her alanında dilediği gibi harcayabiliyor ve transfer edebiliyor. DCEP‘nin Guandong, Hong Kong, Makao, Pekin, Tianjin ve Hebei bölgesinde pilot uygulamaya başlanacağı duyuruldu. Dijital paranın resmi olarak piyasaya sunulması 2022 Pekin Kış olimpiyatlarında olacak gibi görünüyor


Nifak tohumları Çin’de filizlenmez: Pekin ve Washington arasındaki ilişkilere dair yaşanan ihtilafın temelinde ABD’nin Çin’in yükselişini kabul etmediği konusunda fikir birliği bulunuyor. Üstelik geçmiş deneyimlere bakılırsa Çin ile Amerika arasındaki rekabetin uzun yıllar süreceği de rahatlıkla görülebilir. Çin’in ABD’nin baskısına dayanmasını sağlayan yegâne şey ise Çin Komünist Partisi’nin liderliğidir. Çin para biriminin ABD doları karşısındaki kuru yıllardır 7’ye 1 civarında. Böylesine istikrarlı oran Çin’in güçlü direncinin bir başka işaretidir.


ABD WeChat hareketi firmaları riske atıyor: Çin bu yıl dünyanın en büyük tüketici pazarı haline gelmek üzereyken, ABD hükümetinin WeChat’e karşı yürüttüğü idari tutum, ABD şirketlerinin Çin’den ayrılmasına neden olabilir. Uzmanlar, “Serbest ekonomiyle övünen bir ülke için, Trump yönetiminin son hamlesi düşünülemez ve ABD şirketlerinin Çin’deki işlerine ciddi şekilde zarar verecektir. Çin, pandemiden hızlı toparlanmaya bağlı olarak bu yıl dünyanın en büyük tüketici pazarı haline geleceği için özellikle akıllıca değil” açıklamalarında bulundular.


Çin, milliyetçi söylemini yumuşatıyor ve ABD ile ateşkes çağrısı yapıyor: Başkan Trump, Kasım ayında yeniden seçilme arayışında Pekin’i hedef alırken, Çin rahatlama sinyali gönderiyor ve ateşkes çağrısı yapıyor. Çinli diplomatlar, Pekin’in otoriter sisteminin üstün olduğu yönündeki önceki iddiaları terk ederek, ABD ile art arda ” barış içinde birlikte yaşama ” çağrısında bulundular.


Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun en büyük ulaşım altyapı projesi onaylandı: Pakistan Ulusal Ekonomik Konseyi, Pakistan’daki liman inşasının başlanmasına karar verdi. 6,8 milyar ABD doları olan toplam proje maliyeti ile Çin ve Pakistan arasında Ekonomik Koridoru çerçevesindeki en büyük ve stratejik ulaşım altyapı projesinin önemine işaret.