Fuarlara Katılım Sizden, Desteği Bizden

Yurt içinde katılım sağlamış olduğunuz ve Bakanlığımızca desteklenen fuarlar listesinde yer alan yurt içi fuarlarda (Örneğin; If Wedding 2019 , Agroexpo 2019, Marble 2019) stant açmanız durumunda yer kirası ve stant konstrüksiyon harcamalarınızın %50’si 38.000 TL’yi aşmamak şartıyla destek kapsamında. Sadece dikkat etmeniz gereken başvuru yapacak olan firmanın şahıs şirketi olmaması, Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş Limitet Şirket, Anonim Şirket vb. olmalı ve üretim yaptığına dair fuar tarihlerinde geçerli Kapasite Raporunun olması yeterli! Kapasite Raporunuz yoksa tereddüt etmeyin, üreticiniz ile yapacağınız fuardan önce tarihli imalatçı / Pazarlamacı sözleşmesi ile desteğe başvurabilirsiniz. Biraz da detaylarına bakalım.

TTK hükümlerine göre kurulmuş ve şahıs firması olmayan başvuru sahibi firmanızın fuar bitiş tarihi sonrası en geç 3 ay içerisinde başvuru yapması gerekmektedir. Aynı şekilde ödemelerinizin de fuar öncesi ya da en geç fuar bitiş tarihinden 3 ay içerisinde tamamlanmış olması çok önemlidir. 3 aylık süreyi aşmış ve/veya cirolu çek ile yapılan ödemeleriniz destek kapsamı dışındadır. Ödemeleriniz çek ile yapıldıysa vade tarihinin yine 3 aylık destek müracaat süresini aşmaması gerekmektedir. Onun dışında başvuru şartlarını hemen hemen tamamladınız sayılır. 

Geriye kalan belgeler ise, yer kirası faturası ile stant konstrüksiyon faturanız (hizmet kalemlerinin birim fiyatlarını içeren detay yazısıyla birlikte) ve bu faturalara ait bankaca kaşe-imzalı ödeme dekontlarını ibraz etmeniz yeterli. Bunun yanında birkaç belge daha talep edeceğiz.. EK-6 ve EK-7 Taahhütname ve Beyanname, Ticaret Sicil Gazeteniz, İmza Sirküleriniz ve en başta bahsettiğimiz Kapasite Raporunuz.

Son olarak da başvuruyu nasıl yapacağımıza bakalım.. Başvuru evraklarınızı .pdf formatında dijital ortama aktardıktan sonra her bir .pdf dosyasını elektronik imza yapıyorsunuz ve eib@hs01.kep.tr KEP adresine gönderimini sağlıyorsunuz. Hepsi Bu Kadar!

Gerekli belgeler listesine ve dikkat edilmesi gereken hususlara; 

http://www.mikroegitim.org/yurticifuar/   sayfasından ulaşabilirsiniz.!